God's Not Dead (2014)

<<< SPOILER ALERT! >>> No, vyspal jsem se na to, než jsem se pustil do tohoto komentáře a musím říct, že se poněkud divím tomu, že je průměrné hodnocení kolem 50% založeno skoro jen na odpadech a 4 či 5 hvězdách. Já osobně jsem to dlouho zvažoval a nakonec zřejmě zůstanu u dvou. Film má zajímavou výchozí zápletku - akademická debata o něčem, co nelze dokázat - vynikající - a kdyby si to nezmršil provedením, byly to jasné 4. Teď nějaká ta pozitiva: po dlouhých letech jsem zas viděl Kevina Sorba, je to filmová prvotina jinak výborného zpěváka Shanea Harpera + jak řečeno výše, má to zajímavou základní zápletku, což se počítá. Teď ale k těm negativům: je jich tolik, a takových, že vás u většiny filmů nenapadne ani něco takového sledovat a komentovat, protože je to málokdy tak odfláknuté, jako tady: Hřích číslo 1) co mě nejvíc zarazilo, jsou neuvěřitelně nesmyslně napsané postavy a jejich interakce - ani sebelepší herec by nezahrál takhle odfláknutou roli, možná by to ale alespoň scénáristovi s režisérem omlátil o hlavu a ti by to trochu polidštili - ve filmu se vyskytují tři partnerské vztahy (profesor a jeho přítelkyně, hlavní role a jeho přítelkyně, "Clark Kent" a jeho přítelkyně). Film se odehrává snad ve dvou dnech, přesto se stihnou všechny tyto vztahy v této době rozpadnout, přestože je každý z nich popsán jako dlouholetý, čemuž ale absolutně odporují důvody rozchodu (arogantní ateista x sympatická věřící; inteligentní věřící x arogantní a zřejmě nevěřící povrchní husa; arogantní idiot x novinářka). Režisér se nám snaží namluvit, že všechny tyto vztahy dodnes klapaly a najednou se všechno zvrtlo - to zrovna. Hřích číslo 2) časová posloupnost - filmem se line několik příběhů á la Samotáři nebo spousta jiných filmů - fajn. Všechny se místy prolínají, přestože ten hlavní jede buďto sedmkrát vyšší rychlostí (po týdnech), zatímco ty ostatní (hlavně trable dvou kněží s auty) jedou po hodinách a dnech. Prostě to nedává smysl. Hřích číslo 3) Zpočátku se film jeví jako stavící se relativně nezaujatě k hlavnímu problému - je či není Bůh? Postupně, a obzvlášť pak v poslední půlhodině, do vás ale autoři nacpou tolik propagandy, že Ježíš Kristus je váš pastýř, že tomu zaručeně pár hvězdiček seberete. Odehrávají se tu téměř okamžité konverze (ateista > křesťan, muslimka > křesťanka), nejaktivnější kněz na světě stráví poslední minuty smrtelně zraněného tím, že jej začne nevybíravě nutit do přijetí Boha a co je nejhorší - v davové scéně, kde všichni rozesílají smsky s titulem filmu svým známým, vás titulkem autoři vyzvou k témuž. Podtrženo a sečteno - dobrý nápad a někteří herci; špatný scénář, hrozné postavy - nesmyslná historie postav, nesmyslné chování, perfektní odpovědi na metafyzické otázky postavy sypou z rukávu po vteřině přemýšlení, nechutně propagandistický podtext. No prostě má tenhle film strašně moc věcí, které ho degradují do silného podprůměru, že musím zůstat u dvou hvězdiček. Dívalo se na to dobře, nebralo mě spaní, příběh byl vymyšlen relativně zajímavě a základní pointa o debatě byla tím, co mě k filmu přivedlo (vedle osobního pozvání od herce hlavní role), ale těch záporů je prostě trochu nad rámec dobrého filmu. Doufal jsem ve variaci na Man from Earth, kterého stále považuji za nejlepší film všech dob - v tomto ohledu jsem byl hodně zklamán.

Grace, kněžna monacká (2014)

Tak trochu to nenaplnilo, jako v poslední době žádný biografický snímek, mou představu, že se dozvím o něčím životním příběhu. Nakonec se to točí kolem sice zajímavé krize, ale celé se to odehrává v několika měsících. Natočené je to sympaticky, herci fajn, ale na to, jak dlouho jsem na tenhle film čekal, je to lehké zklamání.

Gran Torino (2008)

Nevzdávejte to, když se prvních čtyřicet minut nic nestane, pak se to rozjede a musím říct, že to určitě nebyla ztráta času, jeden z lepších kusů mezi Eastwoodovými filmy (pro mně, jako odpůrce westernů určitě). Zajímavý pohled do duše průměrného amíka, uvěřitelný, vtipný, citlivě zpracovaný, dávám 4*.

Hanebný pancharti (2009)

Tak na tenhle kousek jsem dlouho čekal a dnes se k němu konečně dostal (a taky odedneška mohu hodnotit a tímhle prostě musím začít). Není mi jasné, proč doposud ztrácel Tarantino čas s proléváním hektolitrů krve japonských bezejmenných školaček vybavených nunčaky a týpků s katanami. Konečně někdo přišel s dobrým nápadem zasadit podobné krveprolití do rádoby historického prostředí, krásně provedeno, masakry tohoto druhu mám rád, dobrý casting, perfektně perverzní režísér, super. Dal bych čtyří*, ale za to, že v tomhle filmu (v zájmu zachování "nespojlerovitosti") zemře nakonec i ten, kdo ve filmech zasazených do této doby obyvkle neumírá, musím dát 5*. Dobře strávené dvě hodinky, mohu doporučit každému, komu se na plátně nepříčí z hlavy čerstvě sejmutý skalp nebo masová vražda. Takže za 5.

Hardball (2001)

Slabost pro sportovní filmy a baseball obzvlášť dělají z tohohle filmu jasný čtyřhvězdičkář. Obsazení Reevse i těch kluků vynikající, hlavně ten nejmenší stojí za to. Komu se to líbí, tomu doporučuji knížku Mika Lupicy "Heat" - místy jsem váhal, jestli to není točené podle ní, ale není, byť to má hodně společných situací. Výborný film.

Hobitit (1993) (seriál)

První skutečný pokus o filmové zpracování té nejlepší předlohy historie. Místy je to hrozné, ale jako fajnšmekr přes Tolkiena se tomu spíš usmějete a budete to považovat za roztomilé. Místy natáhnuté, místy brutálně osekané, celkově ale velmi dobré.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Nuže, kde začít - očekával jsem trochu více heroického eposu ve stylu předchozích LOTRů, trochu méně nadbytečných komediálních prvků, které nejen že nekopírují knížku, což by je trochu ospravedlnilo, jsou tam zcela navíc a podle mého názoru nevhodně. Nicméně nejočekávanější "hádanková" scéna skvěle naplnila očekávání, Andy byl brilantní jako vždy, epický nástin dějin Ereboru na jedničku, trpasličí a skřetí písničky z knížky byly omezeny na únosnou míru, nicméně ty komediální prvky byly trochu nad tuto míru, prostě mi to nezapadá do pojetí celé hexalogie, která pak jako celek kvůli nejednotnému přístupu nemusí být vnímána, což by mohla být škoda, obzvlášť, sebere-li Peter Jackson odvahu pokračovat v sérii a pustit se do Silmarillionu. Takže zatím dávám suma sumárum 4* s výhledem na zlepšení v případě brilantnosti dvou dalších dílů, vyzní-li pak v rámci celku i tento o něco lépe, než se zatím jeví samostatně. Jsem možná trochu tvrdý, ale považuji se za Tolkienovce par excellence a má očekávání byla příliš vysoká. Takovému LOTR:FOTR bych dal po prvním shlédnutí v době, kdy jsem ještě neměl načteno, hnedle 6*, protože byl a dodnes zůstává dokonalý po všech stránkách, které na filmu považuji za důležité. U Petera zalobbuji za omezení komediálnosti několika šikovnými střihy alespoň v Director's cutu.

Hooligans (2005)

Takovéhle filmy fakt nejsou můj šálek čaje, ale režisérka asi ví, jak na mě - po chvíli to i nepřítele fotbalu a gangů absolutně vtáhne až prožívá každou uštědřenou ránu, jako by ji dával sám. Perfektní snímek za plnou palbu 5*! PS: Režisérka Lexi Alexander je super ženská, osobně i na Twitteru, lidsky i co do liberálních názorů - takových k filmu víc.

How Video Games Changed the World (2013) (TV film)

Skvělý dokument. Minibod dolů za to, že počátky real time strategií zastupoval Starcraft namísto Warcraftu, a za to, že titulek u Felicie Day byl misspelt "filmaker" s jedním chybějícím "m". Stále špičkový dokument za 5*.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Po prvním dílu se nemůžu dočkat druhého a to je jasný ukazatel 5ti *. Po čtyřech řadách absolutně nemám důvod cokoli měnit, ba bych přidal šestou, kdyby byla. Nejlepší fantasy seriál - bez debaty.