Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Pán Prstenů by se měl hodnotit jako celek všech tří filmů dohromady, a tak to učiním i já. Je v mých top filmech na prvním místě zastoupené právě Společenstvem prstenu, které je z trilogie nejvýpravnější, nejlepší a nejkouzelnější. Knize se film nikdy nemůže vyrovnat, i přesto Peter Jackson natočil důstojný film podle předlohy, naprosto věrně zachycuje atmosféru, k tomu pomáhají také unikátní digitální efekty. Scénář je sice zkratkovitý vůči knize a nepostihuje kompletní vážnost dialogů, i přesto jsou scény perektně zahrány herci, ze kterých si vyzdvihnutí zaslouží tři jména: Christopher Lee, Ian McKellen a Viggo Mortensen. Mimo geniálních exteriérů, masek a všech barevných věcí ve filmu, které každému člověku s citem pro přírodu a trochou fantazie na pohádky berou dech si zapamatujete ještě dvě věci - hudbu a kameru. Hudba je bez diskuze jednou z nejlepších která se kdy objevila na plátně u epického filmu a kamera je naprosto unikátní, i doteď si lze v některých filmech všimnout podobně natočených scén, které jsou tak charakteristické pro tento film (scéna kdy společenstvo v řadě putuje po úbočí hory je jedna z nejvíce charakteristických scén tohoto filmu, další například pád kamery z Orthanku). A teď k ději, ten je jednoduchý a předvídatelný. Problém ovšem je, že se nejedná o film ani knihu s důrazem na děj. Někteří jedinci nedokáží odhalit hluboké filozofické a etické podněty Tolkiena ani po přečtení knhy (a i ve filmu jsou velmi citlivě a nápadně zobrazeny). Je mi vždycky líto když někdo odsoudí tento film s odůvodněním, že se jedná o "patetickou zhovadilost a hru na vojáčky" protože evidentně vůbec nepochopil, jaké poslání Tolkien do knihy v roce 1955 vložil. Neznám žádné jiné dílo s vyjímkou Bible a filosofických děl řeckých klasiků, které obsahuje tolik odkazů na boj dobra se zlem, hodnotu přátelství, úcty k druhým a k přírodě, soucit, souboj s předsudky, morální smysl moci a její vliv na duši člověka a hromadu dalších otázek týkajících se humanity, etiky a morálky. Zbývá mi jen dodat že prodloužená verze je ještě mnohem lepší než verze co šla v kinech. Český dabng se u tohoto filmu opravdu nevyplatí pouštět a je dobré si před sledováním odejít na záchod a připravit si dost tekutin :) Pro mě 100%, prodloužená verze je nehodnotitelným artefaktem. PS: v žebříčku mám málo místa, takže první místo patří Pánu Prstenů jako celku, tedy všem třem filmům, i když Dvě Věžě a Návrat Krále v něm nejsou uvedeny.

Pearl Harbor (2001)

Dal bych tři, ale přítelkyně mě přemluvila, že si to zaslouží víc. Je to celkem dobrý jako klasicky patetickej romantickej film, po válečný stránce je to v podstatě o ničem, ale aspoň to neuráží. Efekty jsou pěkný, akce celkem taky když už tam je, takže vizuálně dobrý.

Příšerky s.r.o. (2001)

Kvalitní animák, plný humoru. Bohužel už mi tolik nedala atmosféra filmu, jakožto dospělému divákovi, ale pro děti je to super film. Ukázka toho, proč je Pixar nejlepší v animovaných filmech.

Shrek (2001)

Neměl jsem zatím možnost vidět verzi v anglickém znění, takže nemohu soudit původní anglický dabing. Nicmén i tak se jedná o velmi slušnou pohádku, s dobrým vizuálním zpracováním, celkem sympatickými hrdiny a místy velmi dobrým humorem. I přes všechny nesporné klady si ovšem nemohu pomoct a nemůžu dát Shrekovi 5 hvězd, staré pohádky malované ručně a s klasickými grimmovskými motivy, jakou byla například Sněhurka, se mi líbí podtatně více Už jen proto ž do motivy fntasticko-historické pohádky nemíchá modernu a ponechává jí své původní kouzlo. V tomto ohledu mi Shrek přijde jako české sunkofleky převlečené za italskou pastu. 80%

Ti druzí (2001)

Pro mě jasná pěti-hvězda. Nejedná se ani moc o horor, spíše o takový velmi temný mysteriózní thriler. Nicole Kidmn oprvé v mé divácké historii zahrála výborně, atmosférra filmu je úžasně hutná, stejně jako ta britská mlha kolem toho domu a ta zápletka, tak ta vám na mysli zůstane ještě hodně dlouho, i když to není první film s podobným tématem. 95%

Z pekla (2001)

Já mám tenhle typ filmů rád, tak bych subjektivně dal i pět. Johny Depp za mlada byl skvělý herec, ale nekulhá ani zbytek ansámblu. Krásně barvité podání Londýna a příběhu Jacka Rozparovače. Trochu mi to připomíná staré Sherlocky. Zařazuji spokojeně do své filmotéky a někdy v budoucnu se k tomu vrátím. To že to je adaptace něčeho co neznám mě nijak netrápí.

Gladiátor (2000)

Asi vrchol Russellovi kariéry a nejlepší film z dob Říma po Benu Hurovi. Dokonalá hudba, perfektní výprava a kostýmy a úžasný Russell Crowe. Slabinou tohoto filmu je předvídatelný děj, i tak je to ale perfektně zábavný film, na který se dobře dívá. 90%

Requiem za sen (2000)

Velmi depresivní, velmi kvalitní snímek. Především nezapomenutelný pro práci s obrazem - zrychlení záběru, vypouklé sklo, rozpůlení obrazovky, střih... Rozhodně doporučuji každému shlédnout, i když se jedná o poměrně náročný film. 100%

60 sekund (2000)

Dobrý film o autech s legendární, i když zase ne tak úchvatnou honičkou na závěr. Pro větinu lidí takové "neurazí ani nenadchne", ale najdou se i stovky jedinců co maí tento snímek v top10. Vysloveně celý film stojí na těch autech.

Americká krása (1999)

Těžko komentovat, tento film nemá moc slabiny. Smutné i vtipné, film o životě a s notnou dávkou podtextu, který by si měl každý pustit. Kevin Spacey se u mě tímto filmem natrvalo zapsal. A ta hudba! 95%