Vlákna (1984) (TV film)

No tak to byla síla. Velmi depresivní snímek o životě před, během a po jaderná válce ve Velké Británii. Tenhle snímek by měli vidět všichni, kteří mají aspoň minimální možnost ovlivnit použití těchto zbraní hromadného ničení. Každopádně ho nedoporučuji si pouštět ve špatném psychickém rozpoložení, protože tento film nepřidá klidu na duši. Velmi reálně a odborně zpracovaný film. Možná bych si dovolil dat i vyšší hodnocení, ale za tu způsobenou depresivní náladu mu dávám o 5procent méně. Zajímavosti: * Během natáčení se filmaři dostali do sporu s místní policí, když při filmování nukleární exploze odpálili velkou dýmovnici. Lidé, kteří nebyli upozorněni na fakt, že se natáčí film, tak začali panikařit v domnění, že došlo ke skutečnému výbuchu * Při natáčení filmu se vycházelo ze spisu z 80. let, tzv. "Square Leg". Tento spis určoval možné scénáře jaderného útoku na Velkou Británii. Předpokládal, že ztráty na životech by byly 29 milionů, vážně zraněných 7 milionů a přeživších přibližně 19 milionů. Moje hodnocení: 85 %

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Výtečně autentické dílo Stevena Spielberga. Nejvíce jsem si vychutnal vylodění na Omaze, které bylo opravdu autentičné a dokázal jsem se vžít do pocitů spojeneckých vojáků, kteří se zúčastnili vylodění v Normandii. Dech beroucí. Jeden z nejlépe zpracovaných filmů na téma druhá světová válka. Po shlédnutí jsem měl pocit, jako bych se sám zúčastnil bojů. Zajímavosti: * Tigery (tanky) které jsou zobrazeny ve filmu jsou ve skutečnosti ruské T-34. Tigery jsou velice vzácné a proto bylo potřeba přestavět ruské tanky * Všichni hlavní herci s výjimkou Matta Damona absolvovali před natáčením několikadenní armádní výcvik * Mnoho veteránů z vylodění v Normandii gratulovalo Spielbergovi za filmovou autentičnost * Počet mrtvých ve filmu: 206 * Nejoblíbenější film George W. Bushe * Vylodění nebylo natáčeno na opravdové Omaze, dokonce ani ve Francii, nýbrž na jihovýchodě Irska na pláži Curracloe poblíž města Wexford * Jednoho ze sniperů hraje skvělý český kaskadér Leoš Stránský - rodák z Nymburka, žijící v Kladně, který si zahrál i ve filmech Titanic, Vertical Limit, Casino Royale aj. Moje hodnocení: 85%

Crash (2004)

Film Crash není žádným předraženým megalomanský dílem. Byl natočen celý v Los Angeles a dává nám možnost nahlednout na rasovou problematiku tohoto města. Je zajimavé, když se nad tím člověk zamyslí hlouběji, tak si uvědomí kolikrát jedná sám na základě předsudků vůči ostatním lidem. Opravdu povedené dílo a oskara si zaslouží poprávu. Moje oblíbená hláška z filmu je: „víš proč mají autobusy MHD velké okna? Hm netuším. Aby všichni ostatní viděli, kdo v nich jede“ :-) Zajímavosti: * Poslední zaznamenaná sněhová vánice v Los Angeles byla 8. února 1989 * První nejlepší film roku (Oscar) od Rockyho (1976), který získal celkově pouhé tři ceny. Moje hodnocení: 90 %

Zkrocená hora (2005)

Zkrocená hora je pro některé lidi kontroverzním příběhem o vztahu dvou mužů, kteří to ve své době a společnosti neměli vůbec lehké a život v takovém to vztahu byl téměř nepředstavitelný. Každopádně režisér natočil vynikající dílo, ktere stojí na výborném příběhu s vynikajícími herci v hlavních rolích. Zajímavosti: * Ve filmu se objeví 75 speciálních efektů, z toho 15-krát jsou to digitálně namnožené ovce. Z potřebných 2 500 se na place totiž objevilo jen 700 * Ang Lee potřeboval pro jeden záběr, aby se ovce napila z potoku, ale i když s ní stravíl celý den, nepodařilo se mu ji natočit. Ovce pijí totiž jen ze stojaté vody * Zkrocená hora byla v Hollywoodu ještě před svým natočením považována za "one of the best film never made" . Moje hodnocení: 90 %

Temný rytíř (2008)

Nejsem zastáncem komiksových filmů, ale tenhle Batman v podání Nolana je dílo hodné mistra. Výborné herecké obsazení v čele po zásluze oceňeným, oskarovým Ledgerem, čest jeho památce. Napínavý příběh a výborné zpracování dostali i nezávislého pozorovatele jako jsem já. Abych tady neházel jen superlativa, tak jen malinká výtka a to, že Batmanův hlas byl opravdu hrozně zpracován. 5 hvězdiček pro film, na základě komiksu jsem opravdu ještě nedal. Zajímavosti: * Mezi připravenými kostýmy pro roli Batmana byl i jeden s bradavkami. Christian Bale ale okamžitě poznal, že se jedná o žert * Jedná se o první film ze série o Batmanovi, který nemá jméno hlavního hrdiny v názvu * Důvod, proč se v pokračování neobjevila Katie Holmes, je prostý - peníze. Studio nebylo ochotné vyjít vstříc jejím požadavkům, nabízelo maximálně 2 miliony dolarů * Poté co účast odřekla Katie Holmes, se o roli Rachel ucházely Rachel McAdams a Emily Blunt, nakonec ji ale dostala Maggie Gyllenhaal * Jako přípravu na roli zvolil Heath Ledger měsíční pobyt v hotelovém pokoji, během kterého se s nikým nestýkal. Pomocí komiksů se snažil zachytit Jokerův charakter a psychologii, nejsložitější ale pro něj byla práce s hlasem. Jako inspiraci uvedl Alexe z Mechanického pomeranče a zpěváka Sida Viciouse ze Sex pistols. Některé zahraniční deníky uvádějí, že právě tato příprava na roli a depresivní postava Jokera byly důvod, proč začal Heath brát tolik léků proti depresím *Ještě v tentýž den, kdy byl nalezen mrtvý Heath Ledger, vydalo studio prohlášení, ve kterém potvrdilo, že Ledger měl již dotočeny všechny scény a jeho smrt neovlivní výsledný film * Michael Caine se nechal slyšet, že Heath Ledger je v mnohém daleko lepší Joker než Jack Nicholson. Jeho zjev a psychopatický projev mu po Ledgerově příjezdu na natáčení prý několik dní nedal spat * Lamborghini Bruce Waynea je model Murciélago, což ve španělštině znamená netopýr * Natáčelo sa v Chicagu, Hongkongu a Londýne * Dva OSCARY získal Temný rytíř za nejlepšího herce ve vedlejší roli a střih zvuku * Jack Nicholson byl po smrti Heatha Ledgera novináři dotázán, co si myslí o jeho smrti. Ten odpověděl: "Varoval jsem ho." Moje hodnocení: 85%

Druhá světová válka v barvě (2009) (seriál)

Tento dokumentární seriál o druhé světové válce je velice kvalitním dílem pro širokou veřejnost, která si zde může zopakovat a rozšířit své základní znalosti, této největší války v historii lidstva, která si vzala za svou oběť lidskou důstojnost, jejich životy a zničila takřka velkou část tehdejší civilizace. Je až kupodivu kolik zla se mohlo prosadit v jednu dobu. Je dobré, aby všechny další generace si udržely v paměti, co se stalo tak, ať už se to nikdy neopakuje. Moje hodnocení: 90%

Americká krása (1999)

Tento film mě dřív nezaujal, nejspíš jsem byl v špatném rozpoložení. Každopádně podruhé mě dostal a opravdu jsem si ho vychutnal. Kevin Spacey je bombarďák. Rodinný příběh plný zápletek a překvapení je ukázkou toho, že nemusí každá rodina vypadat ve filmu idylicky. Zajímavosti: * Thora Birch bylo pouhých 17, když točila film. Její rodiče museli tedy dát souhlas s natáčením scén, kde je nahá a navíc byli přítomni při natáčení! * Ve scénách, kde kouří hlavní hrdina marihuanu byla droga nahrazována tabákem s medovou příchutí * Město, které posloužilo leteckým záběrům pro úvodní titulky je ve skutečnosti Sacramento v Kalifornii. Moje hodnocení: 85 %

Milk (2008)

Tak tenhle životopisný film mi vyrazil dech. Myslím, že hodnocení tady na čsfd je podhodnocené, vzhledem k tématice filmu a boje gayů za rovnost práv. Každopádně Sean Penn si oskara za nejlepšího herce v hlavní roli opravdu zasloužil. Jeho výkon je přesvědčivý, dalo by se říct téměř dokonalý. Film nám krásně popisuje, že i Amerika jako ostrůvek svobody musí bojovat za své práva menšin a že když se někdo neozve, nic nezíská. Zajímavosti: * Tisíce lidí souhlasilo s účastí na filmu. Zdarma * Lokace, kde se točily záběry z obchodu Castro Camera ve skutečnosti byla tou samou lokací, kde stál původní obchod * Herec Denis O´Hare, který ve filmu ztvárnil homofobního senátora Johna Briggse, je ve skutečnosti gay. Moje hodnocení: 90%

Lovci hlav (2011)

Thriller, který je vrcholným dílem z dílny skandinávských tvůrců. Z mého pohledu překonává jednoznačně i dívku, která kopla do vosího hnízda. Příjemná změna podívat se na tak trochu jiný thriller než jsme zvyklí od podání Hollywoodských studií. Zajímavosti: * Casting na dvojici policistů se ukázal jako obzvláště složitý, jelikož dvojčata musela vážit více než 100 kilogramů a být totožná. Lars Skramstad Johnsen a Gunnar Skramstad Johnsen nakonec do kritérií zapadli perfektně * V norských multiplexech vidělo akční drama Lovci hlav více než 500 000 diváků a přibližně 100 000 v Dánsku. Ve své době se jednalo o nejúspěšnější snímek v historii norského filmu. Moje hodnocení: 90 %

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Než jsem na to šel do kina, tak jsem si přečetl spoustu negativních kritik, až jsem si říkal, jestli se na to mám jít podívat. Každopádně jsem šel a udělal jsem dobře. Samozřejmě člověk musí brát některé věci s nadhledem, ale herci Robert Downey a Jude Law jsou skvělí, námět je lepší jako v jedničce a děj a efekty opět strhující. Dokonce bych si troufl natočit i trojku pane Ritchie. Zajímavosti: * Brad Pitt, Gary Oldman, Daniel Day-Lewis, Sean Penn a Javier Bardem byli zvažováni pro roli Moriartyho, tu však nakonec dostal herec Jared Harris * Hans Zimmer se po přečtení scénáře osobně vydal na Slovensko, kde rekrutoval několik romských hudebníků, se kterými poté k filmu ve Vídni nahrál části hudebního doprovodu * Chyba ve filmu: Sherlock Holmes (Robert Downey Jr) použije ve filmu rtěnku v tubě. V roce 1891, kdy se film odehrává, ale taková rtěnka ještě neexistovala. Vynalezena byla až v roce 1915 * Medaile, které nosí Watson během svého loučení se svobodou, jsou Afghánská válečná medaile a Kandaharská bronzová hvězda. Watson je totiž veterán z Druhé Afghánské války. Moje hodnocení: 85 %