Gladiátor (2000)

Když jsem viděl Gladiátora poprvé, byl jsem ohromen příběhem, scénami a celkovou kvalitou a rychlostí, jak film člověka dokázal dostat. Podle mého jeden z nejlepších historických filmů i přes to, že je hodně věcí a informací překopaných, špatně impretovaných. A můžu s radostí říct, že pokaždé, když tenhle film vidím, tak neubírá na otáčkách a opět se na něj těším příště.▐ Zajímavosti: * Russel Crowe shodil asi 18 kilogramů během natáčení filmů Insider a Gladiátor a to během pár měsíců * Během natáčení zemřel Oliver Reed (Proximo) na infarkt. Některé jeho scény musely být přetočeny s dublérem, kterému byla v postprodukci editována tvář. Úpravy pak stály skoro tři miliony dolarů. Film je věnován jeho památce. * Při scénách v Koloseu byly zaplněné jen dvě přední řady, zbytek diváků byla počítačová animace * Maximovo tetování "SPQR" znamená "Senatus Populusque Romanus", což se dá přeložit jako "Senát lidu římského". Jedno z mnoha hesel starého Říma * Maximus Decimus Meridius je skutečnou historickou postavou. Byl to vysoce postavený důstojník. Jeho příběh ve filmu je však naprosto smyšlený * Podle tvůrců filmu zabil Commodus svého otce Marka Aurelia. Podle historiků však císař zemřel na mor při tažení k Dunaji * Gladiátoři ve skutečnosti nikdy nepodstupovali skupinové souboje, to dělali jen odsouzenci na smrt. S gladiátory v boji nikdy nebyla ani divoká zvířata.▐ Moje hodnocení: 90%

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Wow, dlouho jsem čekal na ten správný čas, až si tenhle film pustím a vyplatilo se. Jeho vysoká úroveň, vtip, zápletka, i psychologické rozbory postav, činu a místa jsou úchvatné a myslím, že tohle dílo se zapsalo do historie filmu opravdu tučně. Neskutečné, jak se všechno může stat relativní i u tak jasného činu jako je vražda s očitými svědky a hmatatelnými důkazy. To musíte vidět!!!▐ Zajímavosti: * Jak pokračovalo natáčení filmu, režisér Sidney Lumet postupně měnil čočky delších ohniskových délek tak, aby se pozadí uzavíralo a vytvářelo pocit klaustrofobie * Ve filmu se neobjevuje žádná žena v hlavní roli. V komparsu je jediná * Všechny porotce známe pouze číslem, jen v závěru filmu se představí porotce 8 Henry Fonda a 9 Josef Sweeney. Fonda jako Davis, Sweeney jako McCardle * Ačkoliv jménem známe jen dva z porotců, povolání známe u desíti z nich: 1- fotbalový trenér, 2- pokladník, 3- vlastník roznáškové služby, 4- burzovní makléř, 6- malíř, 7- prodavač, 8- architekt, 10- podnikatel, 11- hodinář, 12- pracovník v reklamě.▐ Moje hodnocení: 95%

Smrt přišla brzy (1990) (TV film)

Impozantní příběh o hranici, mezi životem a smrtí. V podstatě film je ukázkou toho, jak osud může být krutý k dětem, kde selžou všechny stupně lidské společnosti, ať je to rodina, sociální úřady, pečovatelské ústavy i stát. Pro obrovskou vůli jedné nezletilé dívky být někým milován, až po obrovskou beznaděj a samotu, v ještě větší zemi zvané Spojené státy Americké. Výjímačný herecký výkon Juliette Lewis, pěkné a dojímavé zpracování dělají z tohoto snímku kvalitní dílo, hodné zamyšlení nad celým společenským spektrem.▐ Moje hodnocení: 85%

Vinnetou (1963)

Filmová klasika. Vinnetoua jsem viděl naposled v dětství, ale i o mnoho let později jsem si to užil a můžu říct, že je to skvělý western. Už klasické zobrazení dobra a zla, stojícímu v tváři tvář proti sobě a bojujícímu na rozlehlých prérijích dalého západu. To prostě nemá chybu.▐ Zajímavosti: * elikož režisér Reinl odmítal jakékoliv triky nebo dvojníka, zkusil si Mario Adorf na vlastní kůži povolání kaskadérů. Jako Santer visel nad kráterem v Tulove Grede, připoután ke skále ocelovým lanem * Vinnetou je smyšlená postava, jehož předlohou však byl skutečný apačský náčelník Cochise, žijící v letech 1805-1874, který se stejně jako jeho filmový obraz přátelil s bělochy a s jedním z nich, s armádním stopařem Tomem Jeffordsem, ho pojilo hluboké přátelství.▐ Moje hodnocení: 85 %

Podraz (1973)

Herecká sestava s Robertem Redfordem a Paulem Newmanem je zárukou dobrého filmu a tak se i stalo. Vtipný, svižný film se zápletkou, pobaví i potěší srdce filmového fanouška.▐ Zajímavosti: * Robert Shaw si zlomil kotník, a proto jeho postava kulhala * Technický školitel zastoupil jednou ve filmu ruce Paula Newmana. Bylo to při karetním triku * Film je založen na skutečném příběhu dvou podvodníků Charleyho a Freda Gondorfa * Robert Redford viděl film poprvé až v roce 2004 * Paul Newman alias Henry Gondorff - vedle Roberta Redforda hlavní hrdina - se na scéně objeví až po 25 minutách * Během filmu mnoho postav popíjí pivo Schlitz. Schlitz byl ve třicátých letech největší pivovar na světě.▐ Moje hodnocení: 85%

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Leonardo DiCaprio v jednom z nejlepších hereckých výkonů v jeho podání. Celkově velmi neskutečně skutečný příběh o jednom vyjimečně nadaném, inteligentním a pracovitém padělateli šeků, který se nebál ničeho a nikoho a díky tomu se mohl stát kýmkoliv. Film má spád a je zážitkem od začátku až do konce.▐ Zajímavosti: * Opravdový Frank Abagnale Jr. nechtěl, aby ho hrál Di Caprio, názor změnil až po shlédnutí několika jeho filmů * Scéna zatčení ve Francii se ve skutečnosti natáčela v Quebecu v Kanadě * Všimněte si, že všechny cesty a chodníky jsou ve všech záběrech mokré, i když je počasí slunečné. Spielberg preferuje vzhled mokrého povrchu při natáčení * Pravý Frank Abagnale ve filmu hraje francouzského policistu, který zatýká Leonarda DiCapria a poutá jej na autě * Když si ve filmu Frank vybírá osm letušek, oslovuje herečky jejich skutečnými jmény * Ve filmu je 130 malých rolí a 3000 - 4000 komparsistů.▐ Moje hodnocení: 85 %

Iluzionista (2006)

Tento film mám opravdu rád, výborný scénář, skvělý příběh, opět výborný herecký výkon Edwarda Nortona. Není moc věcí, co bych chtěl vytknout. Spíše bych vyzdvihl umění režiséra Neila Burgera.▐ Zajímavosti: * Postava Eisenheima byla inspirována kouzelníkem a jasnovidcem Erikem Jan Hanussenem, který byl známý ve Vídni začátkem 20. století a byl zavražděn nacisty v roce 1933. Stejně tak postava korunního prince Rudolfa je inspirována životem nebo spíš smrtí jediného syna Franze Jozefa. * Trik s pomerančovníkem bylo známé kouzlo, které předváděl Robert Houdini * Příběh se sice odehrává v Rakousku, ale většina exteriérů byla natočena v Česku * Edward Norton zvládl většinu magických triků sám, protože měl za učitele jednoho z nejlepších kouzelníků na světě – Jamese Friedmana. Ten například „trénoval“ kapsáře v Oliverovi Twistovi * Freedman naučil Nortona klasické triky jako vytahování mincí za uchem. Náročnější triky nechal Norton ale na Freedmanovi, který mu dělal doublera rukou * Za Vídeň konce 19. století zaskočila Praha a Tábor, dále se film natáčel v Českém Krumlově a na Konopišti.▐ Moje hodnocení: 85%

Nebezpečná mise (1999) (TV film)

Podle skutečného příběhu. Fascinující děj, který nám nabízí nahlédnutí do prostředí a fungování speciálních jednotek a nebezpečí, které jim hrozí v případě prozrazení a chycení do zajetí. Četl jsem knížku a ta je ještě lepší než film, takže opět mé doporučení přečíst knihu a potom se podívat na film. Zajímavosti: * Andy McNab (Sean Bean) ve filmu používá poloautomatickou pušku M16A2 s implantovaným granátometem M203. V britské armádě mohou tyto zbraně užívat pouze příslušníci SAS * Scenaráista a autor předlohy vystupující pod pseudonymem Andy McNab je bývalým příslušníkem SAS a národním hrdinou. Vzhledem k faktu, že je na jeho hlavu vypsaná odměna, není na žádných fotografiích vidět jeho obličej * Autor scénáře Andy McNab dílo sepsal podle své autobiografie, u nás vydané pod názvem „Konečná stanice Bagdád“. Moje hodnocení: 90%