Příchozí (2016)

Aj kvôli skvelému soundtracku od Johanssona dávam za *** (5/10). *edit po druhom vzhliadnutí prehodnocujem na *****(9/10).

Linie násilí (1997)

10/10. Ďalší film s katastrofálne nízkym ohodnotením. Keďže predbehol svoju dobu o takmer dvadsať rokov, zostal vo svojej dobe nepochopený. Wenders prorocky vystihol nadchádzajúcu éru stráty súkromia, keď Google, Facebook, Yahoo, a všadeprítomné priemyslné kamery sledujú naše životy na každom kroku, v mene domnelej bezpečnosti. Dávno predtým, než sa objavili prvé dôkazy o uchovávaní a ukladaní metadát našich digitálnych životov. Chelsea Manning, Edward Snowden a Julian Assange sú hrdinami našej doby a nielen oni, ale aj ďalši whistlebloweri, pretože len vďaka nim dnes o ovládaní, manipulovaní a stráte súkromia vie každý, kto pred týmito skutočnosťami neztvára oči. Zanechávame za sebou všetci virtuálnu stopu, ktorá tu zostane uložená na gigantických serveroch vo virtuálnej realite naveky. Wenders veľmi intímnym spôsobom sleduje hlavných hrdinov príbehu a nič nasilu nepodsúva, skôr hovorí v náznakoch. Ďalšou vecou ktorá stojí za zmienku je aj zobrazovaná "slam poetry", sú to veľmi silné okamihy filmu. Skvelé dielo, ktoré nestačí vidieť iba raz. Doporučujem všetkými desiatimi.

Neberte nám princeznu (1981) (TV film)

10/10. Ak jestvuje slovenské popové nebo, Dežo Ursiny stojí pri bráne a jamuje. Dementné komentáre niektorých mojich predchodcov ukazujú celkom jasne, že písať recenzie by mala byť výsada a nie pravidlo. Neberte nám princeznú je famózne nadčasový hudobný film a aj po tridsiatichpiatich rokoch má stále výborne znejúci soundtrack. Skladby ako Dvaja, Šaty, Svitá, Tri Slová patria ku klasike slovenského popu a navždy zostanú v srdciach nielen mojej generácie ale aj deciek porevolučného obdobia. Film samotný má iste pre dnešného diváka naivný nádych, ale v každom prípade vyvoláva skôr zimomriavky a nadšenie než pocit trápnosti. Podprahový odkaz a silné posolstvo, ktoré ukazuje skutočne srdce a nefalšovane pravé sociálne cítenie. V českej kotline paradoxne nie je vôbec známy, ale pre dve až tri generácie slovenských detí a pubertiakov zostane tým najlepším čo splodila ponormalizačná televízia. Hudobný poklad! Silne doporučujem každému.