Byli jednou dva písaři - Návštěva (1972) (epizoda)

Je to pro mě možná trochu slabší díl, přesto nemám sebemenší problém za herecké mistrovství pánů Sováka a Horníčka stále dát s klidem pět hvězd. To, jak ze všeho dokonale vybruslí je tady unikátní - jezírko? zřícenina? poustevník? ústřice? skleničky? za každých okolností musíš prostě jet tu svou a nenechat vidláky, ať ti do toho kecají.

Okresní přebor - Svatba (2010) (epizoda)

To už ztratilo i poslední zbytky nějakého smyslu a cíle. Komedie? Ne. Drama? Ne. Ze života? Ne. Absurdní situace? Ne. Ale jediné, co tomu dává aspoň tu jednu je, že je to jen polovina, že příště bude dokončení - jsem zvědav večer...

Byli jednou dva písaři - Meloun (1972) (epizoda)

"Jéé, bažant? A kde ho ulovil? A kde si ho upek?" Začínají perlit a řádit na venkově jak Černá ruka. Nejdřív to od nich schytává agronomie.

Byli jednou dva písaři - Dědictví (1972) (epizoda)

Takhle má vypadat vstup do seriálu. Jasně napsané postavy, srozumitelná zápletka celého seriálu a divák se chtě nechtě musí těšit na další díl. I když jsem to právě viděl minimálně potřicáté (nepřeháním), pořád je to dokonalý herecký koncert a úžasný improvizační jazykový humor obou dvou hlavních představitelů. Scény v kavárně, v úřadě, v realitce... Hned jdu na další díl.

Okresní přebor - Derby (2010) (epizoda)

Ten závěr to totálně zabil, aneb jak udělat z rozhodčích slabochy a debily a z idiotských vidláckých kopaček hrdiny, kteří (spoiler) dokážou přeprat samotného chlapa. Ta jedna je opět jen za tradičně vynikajícího Vetchého.

České století - Den po Mnichovu (1938) (2013) (epizoda)

Pro mě jeden z nejoblíbenějších dílů, který si pouštím asi nejčastěji. Zazní tam spousta názorů na to, proč bylo dobré Mnichov přijmou. Ale i proč bylo na hovno Mnichov přijmout. Je na každém, ať si na to najde svůj pohled. Já to mám vždycky trochu jinak - někdy dojdu k tomu, že 51 ano, 49 ne; jindy zas 51 ne, 49 ano :) Jedno je ale jisté, v roli Beneše bych nechtěl být tehdy ani za nic. Nejvíc se mi na tom díle ale líbí věta generála Krejčího (nedělám si iluze, že ji opravdu řekl, ale to je vedlejší) - "Jako člověk jsem velmi smutný z politiky, která tuto situaci způsobila." Naprostý souhlas. Za mnoho věcí si mohl Beneš svou vlastní předválečnou naivitou. A závěrečný rozhovor Moravce s Benešem? Víme, že se uskutečnil a rád bych si představoval, že to proběhlo přesně tak, jak je to tady. Tolik úžasných Moravcových vět, např. "Armáda je tady od toho, aby ukázala lidem, kteří se na to nehodí, že umírat za vyšší princip má smysl." - "Smysl má život." atd atd atd. Skvělý souboj argumentů.

České století - Veliké bourání (1918) (2013) (epizoda)

Nejlepší je scéna Masaryka s Lloydem Georgem. Člověka neznalého historie sice může trochu poplést, ale líbí se mi, že je tam až přehnaný ten jiný pohled na naše české dějiny, na ty slavné dějiny, kterými se někdy chlácholíme. Každopádně Masaryk je zaslouženě hlavní postavou a opravdu dominuje každému setkání, jak to údajně bylo i ve skutečnosti, že svým charizmatem dokázal získat kohokoli. Některé scény působí trochu toporně a školácky, ale moc jich není, naštěstí. Proč dávám tu jednu dolů je i z faktického hlediska - chybí mi tam Štefánik. Bez něj by nebyl Masaryk nic. Ale chápu, že všechno se tam prostě vejít nemůže.

Okresní přebor - Inseminátor (2010) (epizoda)

Je to čím dál tím slabší... Nebýt té úplně poslední věty celého dílu, tak to nemá nic. Už se řešili Vietnamci, gamblerství, minule gayové, teď nevěra a svobodné matky... Co bude příště? To z toho bude výchovný seriál?

Okresní přebor - Láska (2010) (epizoda)

Jediné pořádné scény byly ty s trhlým bigotním Vetchým, když nemohl přenést přes srdce, koho že to má vlastně v týmu, jinak hrubý podprůměr i na tento seriál.

Okresní přebor - Konvoj (2010) (epizoda)

Prostě už ne, jediná dobrá věc na tomhle díle bylo, že konečně už toho Ludvu někdo vytrestal. Je neskutečné, jak se ty hloupé postavy chovají ještě stokrát hloupěji, než je vůbec možné. Je to tak přesně napůl cesty mezi absurdní sondou mezi vidláky a mezi šíleným úletem - samo to asi neví, co chce být, takže je to o ničem.