Bill Maher: I'm Swiss (2005) (TV film)

To bola jazda, aká sa len tak nevidí. Čo úder to zásah. A žiadne jednoché ftípky v štýle Terrance and Philip. Nemilosrdná satira natruc politickej korektnosti. Pár nadávok sa vyskytlo, ale nie samoúčelne, boli tam kde to situácia vyžadovala. Toto ja považujem za ukážkový príklad inteligentného humoru bez zbytočných okolkov. Paráda. PS: Ďakujem Kačičke za skvelý výber :-).

Buddy Complex (2014) (seriál)

Asi prvé mecha, ktoré ma naozaj zaujalo (ak nerátam Chunibyo demo koi ga shitai - Depth of field ;-)). Najskôr preto, že by to fungovalo aj bez robotických rytierov. Silná romantická aj sci-fi linka (a to bez očividných nezmyslov). Dej sa posúva aj dialógmi počas akcie, čo je veľké plus. Po dopozeraní seriálu som dúfal v ďalšiu sériu, ale hoci som našiel len dvojdielny bonus, som spokojný. Príbeh sa uzavrel a nie je to zbytočne ponaťahované, takže si to udržalo tempo naozaj až do konca. Príjemné prekvapenie. Bonus Buddy Complex: Kanketsuhen - Ano Sora ni Kaeru Mirai de však rozhodne treba vidieť.

Sketchbook ~full color'S~ (2007) (seriál)

Terapia teplom a tichom. Buď sa necháte kolísať vlnkami, alebo ujdete zo strachu pred zaspatím. Vystresovaný workoholik tu môže plakať od dojatia, ale aj šalieť z tej neskutočnej pohody. No, možno preháňam, ale naozaj iba trošku ;-).

Sword Art Online (2012) (seriál)

Nie pre nápad, nie pre akciu, nie pre formu, ale najmä pre ten záverečný pocit a možnosť vžiť sa do osudom neférovo skúšaných postáv to stálo za pozretie. Držal som palce po celý čas. Moje romantické ja bude v dobrom spomínať :-). A Asuna bude určite skvelá mama ;-).

Midori no hibi (2004) (seriál)

Sto bodov za nápad, dvesto za (milé, chutné, vkusné, rozprávkové, pútavé, sladké, svieže) spracovanie. Radosť pozerať :-).

Čúnibjó demo koi ga šitai! (2012) (seriál)

Žiť neznamená zabudnúť na sny. Ale vysvetľujte také čosi zatrpknutému povrchnému cynikovi, ktorý to vzdá ešte skôr, ako vôbec začne. To, čo vidieť, môže byť póza, pretvárka, ilúzia. Preto vidieť neznamená pochopiť. Ale naozaj zlé je ani nevidieť. Rebel proti realite nemusí mať vždy pásku cez oko. PS: Veľmi povzbudzujúce finále. Ďakujem za kus nádeje.

True Tears (2008) (seriál)

Tiché, smutné, dramatické, netypicky vážne anime. Zákerné studené zlo proti splašenému tlkotu srdca. Napätie by sa dalo krájať a naozaj som bol v strese, ako to dopadne. Prečo? Pretože som fandil snáď všetkým postavám. Ale šťastie nie je pre každého. Realita.

Knihomolka (2010)

Ufff. Dávno som nemal takú zamotanú a zároveň čistú hlavu ako po tomto filme. Po zhliadnutí úvodného filmíku som čakal pohodovú krehkú komédiu. A teraz neviem, vážne neviem, čo na mňa urobilo najsilnejší dojem. Možno tá jednoduchosť, alebo úprimnosť... Scénu v planetáriu som musel pozerať asi na päťkrát, pretože som sa vždy nad niečím zamyslel a prestal sledovať dej... Krásne. A záver? ... takmer nikdy nepozerám filmy dvakrát. Toto bude čoskoro jedna z mála výnimiek. "Odolá dažďu, odolá vetru... Oslobodený túžbou..." Aj ja by som chcel takto písať.

Hra o trůny (2011) (seriál)

(po prvej sérii) Obdivujem ľahkosť, s akou autor likviduje aj tie pre dej navýznamnejšie postavy a pritom vždy nájde cestu ako v nezmenenom tempe pokračovať. Motívov je totiž po kope toľko ako v skladbách S.O.A.D. Ťažko hádať, ktorá dejová línia je vlastne tá dôležitá. Pre fanúšikov romantických rytierskych príbehov to však nie je. Ale realitu si viem predstaviť aj omnoho drsnejšiu. Pre mňa chvályhodná snaha rozdupať klišé žánru. (po štvrtej sérii) Už troška opozerané, ale stále vysoko nadpriemer. Čo rozhodne nepotrebujem vidieť sú zombíci, ale našťastie sme stále bez mimozemšťanov, takže akotak dobre ;-). Kto ma ešte baví sú Mesiac môjho života (a draci), čím ďalej tým viac sadistická slečna idúca za pomstou a malý princ s jasnou predstavou o ideálnej smrti :-). Osud ostatných postáv je mi viacmenej ukradnutý.