Vynález (2004)

Docela nenápadné sci-fi, hodina a čtvrt se zdá možná málo, ale i za tak krátkou dobu se to tak příšerně zamotalo, že když k tomu přidáme záplavu už tak nestravitelných fyzikálních blábolů, které můžou, ale nemusí, dávat smysl, tak vám těch sedmasedmdesát minut bude bohatě stačit. Divák musí spoléhat na to, že jej tvůrci jen netahají za nos (což pro mě, ostříleného Lynchistu, není žádný problém). Po dokoukání jsem nebyl s to koherentně uvažovat a na hodinu jsem usnul. Jedno je jisté, říká si to o druhé zkouknutí a zevrubnou analýzu. Enjoy!

Království (1994) (seriál)

Původně jsem chtěl dát pět hvězdiček. Už úvodní sekvence a titulky jsou dokonalé. Titulní skladba zní jako zlověstné hromobití á la Rammstein a divák (ehm, tedy já) očekává jakousi pokřivenou až hororovou verzi Ordinace v růžové zahradě v kombinaci s Kubrickovým Shining. Tři díly super, ale právě kvůli poslednímu dílu první série se rozhoduji mezi pěti a čtyřmi hvězdičkami, neb právě tímto dílem Von Trier seriál degradoval na úroveň trapné duchařské patlaniny, ačkoliv i zde některé scény stály docela za to, viz chudák Moesgaard a inspekce. Helmer a voodoo je jedno velké "WTF???" Tedy What the f..., ale hlavně Why the f...????? Ocenil bych, kdyby se seriál i nadále držel tísnivé mysteriózní atmosféry prvních třech dílů. Nemám nic proti komediálním prvkům, ale tohle bylo trochu moc, připomnělo mi to Krotitele duchů. A je fakt, že to sem tam nemělo logiku, ale to mě zase tak netrápí. Čekal jsem dokonalé psycho a dočkal jsem se. Uvidíme, co druhá série. Konečné hodnocení bych, z úcty k Trierovi a prvním třem dílům, rozdělil: 1. - 3. díl ***** a 4.díl: ***

Zločin (2011) (seriál)

Po první sérii zcela jasně pět hvězdiček, ačkoliv mi trochu zkazil radost fakt, že je to opět produkt amerického plagiátorství, pardón, "REMAKErovství! O původním seriálu jsem se dozvěděl až později. Atmosféra je hutná, nabízející se srovnání s Twin Peaks je asi trapné, ale neodpustím si ho. Přece jen tak z 10% mi to TP připomínalo. A zbytek bych přirovnal k seriálu Broen, který současně taky sleduji a je to jedním slovem paráda! Stephen Holder a Sarah Linden jsou skvělá dvojka. Mireille Enos hraje na první pohled docela nenápadně, což ale v žádném případě neznamená špatně či nezajímavě. Naopak, od prvního dílu si mě získala (nemůžu si pomoct, ale když ji vidím, vzpomenu si na Jodie Foster v Kontaktu). Stephen je sympaták, ze začátku působí jako ušmudlaný toulavý pes, co dělá ocasa Sáře a neumí do pěti napočítat, ale pak se vybarví. Druhá série se nese ve stejném duchu jako první, takže bez výčitek nechávám pět hvězdiček. Konec je taky slušně vygradovaný a překvapující. Třetí série je ale již jiné kafe, temnější a jaksi beznadějnější. Nápad není špatný, ale už mi tu chyběla atmosféra prvních dvou sériií. I přesto si seriál udržel slušnou úroveň

Absurd Encounter with Fear (1967)

Tak už jsem se chystal napsat, že to bylo vlastně docela normální, no a pak přišlo poklopcové finále a zbylo opět jedno velké WHAT THE...????? Jistě se jednalo o nějakou hlubokou metaforu, kterou já ale prostě ne a ne pochopit. že by něco ve smyslu: nakonec ji neznásilnil a místo toho ji zasypal květinami? huh?

Hotelový pokoj (1993) (seriál)

První část 6/10 - Asi jsem to nepochopil, to nevadí, bylo to dostatečně crazy a lynchy. Druhá část - 4/10 docela nuda, Třetí část 8/10 - tu jsem se asi trochu i chytal, celkově zajímavý nápad a atmosféra.

Boat (2007)

Kdyby do toho pořád nekecala ta zasněná holčena, mohl by to klidně být třeba dokument o motorových člunech. "Tutok nalijeme benzín, pak zapneme tuhle páčku... no a tenhle budík je..." Snad až druhá půlka se snaží o náznak tajuplnosti. Ale je to docela relaxující podívaná a Lynchák je prostě sympaták.

Absurda (2007)

Dvě hvězdičky za celkovou atmosféru, která byla jednoduše mysteriozní. Slova jako "pochopit", "rozumět" radši ani nepoužívám. Když už jsme u toho: What´s with the scissors??????

42 One Dream Rush (2010)

Hodnotím jen "Lynchovinu". No, chlapec nezklamal. Crazy sh.t! Zajímala by mě jen jedna věc. Mají tyhle věci opravdu nějaký skrytý význam a je tedy potřeba k nim přistupovat racionálně anebo se jedná pouze o snahu zachytit hrátky mysli na rozhraní spánku a bdění či šílené mysli? Who knows? I don´t!

The 3 Rs (2011)

Koncentrované šílenství aneb praktická ukázka toho co se stane když mozek jde na vandr. Co na tohle má člověk říct? Ono to vlastně bylo nepochopitelným způsobem docela koukatelné. Alespon pokud se rádi tupě zíráte na obrazovku a hystericky se u toho chechtáte. Beznohý pán s kladivem je fakt borec.

I Touch a Red Button (2011)

tak tohle jsem jen proklikal na youtube. Nechápu, co to je a asi je mi to i docela jedno. Jednoduše jedno velké WTF???