• Pohádka

Cizinka (2014) (seriál)

Seriál mě oslovil už jen svými nádhernými záběry irské krajiny se spojením dobového stylu života. Cizinka je seriál, který chápu metaforicky jako útěk. Chvíli očekáváte návrat ke starému, ten však nepřichází a rozpoutává se nový životní příběh křehké a zároveň silné ženy jménem Claire, která se musí potýkat s neobvyklými situacemi a lidmi, na které doposud nebyla zvyklá. Je ovšem jasně vidět typické náznaky románu pro ženy a dívky, které společně s Claire prožívají její odloučení od manžela a novou silnější touhu po muži z daleké minulosti (který určitě okouzlí každou z nás nejen vzhledem a vypracovanou extra skvělou postavou). Vše je samozřejmě okořeněno velmi vášnivými sexuálními scénami a krvavými boji, což zaujme i nejedno mužské oko. Ačkoli na tento typ seriálů není zrovna můj šálek čaje, tento mě vtáhnul ihned. Jen si myslím, že by měl být první sérií ukončen; bojím se, že pokračování už nebude tak překvapující a zajímavá jako celá první série.

Samotáři (2000)

Prazvláštně skvěle zpracované české tagikomické drama o několika lidech. Jde o vztahy a ne-vztahy parádně prokreslených různorodých charakterů, jež ztvárnili jedni z lepších českých herců (zvláště velmi oblíbená postava zhuleného pohodáře Jakuba - perfektně zahraná Jirkou Macháčkem). Je zvláštní, že tento film nenutí vybrat si oblíbený charakter a s ním se vézt od začátku až do konce. Všechny postavy a s nimi spojené dějové linie jsou sice odlišné, ale zároveň něčím propojené a hlavně žádná z nich nepůsobí jako vedlejší. Takže se divák baví celý film, pořád čeká, co se stane, směje se vtipným hláškám a přemýšlí nad tím, zda to má nějakou hloubku. A pak zjistí, že má! Že nám vlastně něco chybí a že je pořád něco špatně, ale co? Něco v životě? V lásce? V tomto státě? V mezilidských vztazích? "Nikdo neumi rict co chtěl." "Co BY chtěl, co BY chtěl. Já si spíš myslím, že tady lidi málo hulej."

Příšerky s.r.o. (2001)

Jeden z prvních úžasncýh a průlomových animáků od Disney Pixar, které přišly do kin, když jsem byla tááákhle maličká. Tehdy jsem na to koukala s otevřenou pusou dokořán a odnes si myslím, že Příšerky s. r. o. jsou nejlepším kouskem od Pixaru jak po dějové, tak i po grafické stránce a to proto, že jsou podle mě ze všech animáků nejvíc originální - ten nápad příšerek, co straší děti, jejich vizuální zpracování, vtipnost, strašidelnost i roztomilost a scénář s dějem, který baví opravdu celou rodinu od malých batolat až po prababičky.

Requiem za sen (2000)

Silný film, který hned v několika rovinách dokáže člověku, který nikdy drogu nezkusil, navodit depresivní pocit bezmoci i podivného štěstí zároveň. Dalo by se říci, že film může působit edukativně jako varování před drogami, mě ovšem nadchl zvláště atmosférou a věrohodnými scénami - odrazují psychický stav lidí, kteří jsou chyceni ve spárech návykových látek až po uši. To vše je doplněno a dovedeno k dokonalosti krátkými makro střihy balení jointů, polykání tablet, sfoukávání lajniček a podobně, společně s perfektním soundtrackem Clinta Mansella (který je tak oblíbený, že si jej každou chvíli radostně vypůjčují homemade-video-makeři do svých epických videí či trailerů). Nakonec musím říci, že poslední scény filmu jsou jedny z nejemotivnějších, co jsem kdy viděla. Člověka opravdu zamrazí a rozmyslí si, jak naloží se svým životem... Nebo s drogami.