Genialita zla: Skutečný příběh nejďábelštější bankovní loupeže v Americe (2018) (seriál)

Najbizarnejší prípad vraždy a ozbrojenej lúpeže snáď v histórii USA. Dokument zrozumiteľne odhaľuje pozadie celého príbehu a jeho hlavných aktérov. Kto bol tzv. mastermind a bol muž s bombou pripevnenou na krku obeťou alebo spolupáchateľom? Na tieto otázky Evil Genius odpovie bez emócií, bez prehnaného hollywoodskeho spracovania a je to tak dobre. Na rozdiel od ostatných Netflixových krimi dokumentov nedochádza k žiadnemu Aha momentu ani veľkému prekvapeniu či rozuzleniu na záver. To však nie je vysloveným negatívom dokumentu. Skôr to pre mňa pridáva na jeho dôveryhodnosti tým, že sa na silu nesnaží o senzáciu.

Derren Brown: Pushed to the Edge (2016) (pořad)

Tak čo, postrčili by ste? Táto epizóda ako mnohé ostatné pokusy Derrena Browna by podľa mňa viac ako o tom, či skúšaný subjekt fakt nič netušil, mala byť o zamyslení sa nad tým ako veľmi spoločenská poslušnosť môže mať kritické následky. Ale o tom sú vlastne všetky experimenty DB. Takže ani tento nesklamal no ani extrémne nenadchol. Poznatok, ktorý si z toho odnášam je, že nemôžem s istotou povedať čo by som v danom momente urobil ja.

Gangy z Birminghamu (2013) (seriál)

Peaky Blinders pre mňa predstavuje dokonalosť. Tento žáner, toto prostredie, títo herci proste vytvorili úžasnú zmes, na ktorej nejde nebyť závislý. Soundtrack Red Right Hand síce bol použitý u viacerých filmoch či seriáloch ale do PB sedí ako riť na šerbeľ. Zhnusenie vytvárajúci Birmingham, vynikajúce dialógy a dej, ktorý ma vždy udrží v napätí minimálne počas celého trvania časti, často aj dlhšie. Superlatív na túto sériu nie je dosť.

Avengers: Infinity War (2018)

Očakávane výborné. V istom zmysle 80% času bola na plátne akcia a súboje, čo nemôže nikoho uraziť. Áno, niektoré dialógy boli zbytočné ale ako chcete takýto počet hrdinov medzi sebou zoznámiť a mať aspoň ich nejakú interakciu a zároveň film udržať pod 3h? Ďalšia vec, ktorá ma zaujala bol Groom. V celom filme plnil len doplňujúcu úlohu pubertiaka, na ktorého všetci kričali nech prestane hrať hru a zrazu sa z neho stal hrdina jedného z najdôležitejších momentov celej vojny, keď svoju časť ponúkol ako porisko pre Thora. Posledná otázka je na Dr. Strange-a. Prečo nevyužil svoje schopnosti manipulovať s časom? Všetky tieto skromné poznámky však tvorcovia zvládli na výbornú a aj keď ma niektoré momenty zaujali, nie sú vysloveným negatívom, preto nemôžem inak ako 5*.

QI (2003) (pořad)

Britská show, pri ktorej nikdy nestrávim len stopáž jednej časti. Zábavné, poučné a - áno zábavné! Partička hostí, ktorí sa v podstate točia v ďalších panel shows ako WILTY a 8 out of 10 Cats (a does countdown) sa pozná už tak dobre, že QI je exkluzívnym pohľadom do rozhovorov skvelej partie inteligentných ľudí, ktorí v podstate bavia sami seba a tým aj všetkých okolo. Osobne je mojim obľúbencom v tejto show David Mitchel a jeho angry logic. " Oh no, actually, we're supposed to live until we're 250 but no, we're eating all this poisoning bread and milk all of a sudden, we can barely live past 98"

8 Out of 10 Cats Does Countdown (2012) (pořad)

Sean Lock, Jon Richardson a Jimmy Carr, to je koktejl, ktorý je namiešaný ale úplne presne podľa mojej chute. Nespôsobuje občasný úsmev ale výbuchy rehotu po snáď všetkých druhoch humoru, ktorý sa nebojí prekročiť žiadne hranice a rúca stereotypy ich vulgárnym a nebojácnym používaním. Na všetkých stálych ale aj meniacich sa účinkujúcich je vidno ako si účasť v tejto show užívajú. A to všetko je zabalené ako show about letters numbers and conundrums. Proste geniálne.

Would I Lie to You? (2007) (pořad)

WILTY sa stal jednou z mojích najobľúbenejších britských TV Shows vôbec. David Mitchell a Lee Mack je tak komické duo súperiace v banálnej súťaži o odhaľovaní klamstiev, že som neraz musel video zastaviť dosmiať sa a potom sledovať ďalej. Neviem, či v hodnotení môžem byť objektívny keďže angry logiv Davida Mitchella zbožňujem nie len v WILTY ale všetkých iných panel shows, kde sa objaví. Spolu s Lee-m už tvoria zohratú dvojicu, ktorá svojm vzťahom a interakciami často zachráni aj nie až tak vtipný príspevok hostí.

Travel Man: 48 Hours in... (2015) (seriál)

Nebudem asi objektívny pretože Rich je môj obľúbenec a jeho humor je PRESNE to, čo môžem počúvať nonstop. Travel man je spojenie tejto mnou velebenej schopnosti Richarda si v každý moment uchovať nerdovský pohľad na vec a ďalšej mojej milovanej činnosti - cestovaním. Pritom ja osobne to ani veľmi neberiem ako užitočné tipy na miesta ktoré navštíviť ako skôr komediálny pohľad na rôzne kraje z pohľadu posh turistu. Po Gadget manovi ďalšia oddychová vec, pri ktorej si udržujem konštantne tupý úsmev na tvári.

Gyeongseonghakyoo : sarajin sonyeodeul (2015)

Ak by som si odmyslel, že mal tento film žánrovo patriť medzi horory možno by dostal 3*. Ako dráme by sa tomu dalo odpustiť chýbajúce napätie aj strach. Príbeh mal obrovský potenciál avšak záver bol dosť nedotiahnutý ale prostredie a kamera prvej polovice príbehu boli výborné. Ak sa teda chcete báť tento kúsok oblúkom obíďte.

The Joy of Painting (1983) (pořad)

Len si ľahnúť, zapnúť túto úžasnú vec a všetky problémy sú preč. Život náhle spomalí, a vy neprítomne sledujete muža ako s ľahkosťou primabaleríny vytvára úžasné obrazy. Do toho občas prestrihnú veveričku ako hryzká oriešky a vám už nič nechýba. Ste zmierení so všetkým okolo a po niekoľkých častiach naozaj začnete uvažovať o kúpe plátna a všetkého príslušenstva aby ste sa vydali na toto dobrodrúžstvo, v ktorom ako sám Bob hovorí ste pánom vy a vo vašej realite môžete robiť čokoľvek. A to takmer všetko "happens automatically". Nikdy som nemal takú chuť poriadne otrepať štetec od farby/vody o stojan ako pri pozeraní tejto série.