• Pohádka

Účastníci zájezdu (2006)

Pokud se chce divák pouze bavit, jako průměrná komedie mohou Účastníci obstát. Mají velkou šanci stát se v budoucnosti oblíbeným televizním pořadem už díky svým jasným předpokladům: populární Vieweghova předloha, která zpracovává všeobecně známé téma - dovolená u moře; různorodé postavy, humor, herci. Je to komedie také velmi nevyrovnaná. Pokud se má divák i dobře bavit, jednotlivé scény by měly mít alespoň podobnou úroveň "zábavy". Zde je těch dobrých scén velmi málo (např. scéna s přiznáním masturbace, všechny scény s Karlem a Karlem a jejich podšálky). Režie je s blížícím se koncem bezradná (záběry na moře, skály- proč?), product placement únavný. Hodně zachraňují herci (Klepl,Polívková, Holubová, Liška, Krobot), speciální zmínku si zaslouží Kocurová, která svou roli nehraje, ale vlastně jí žije. (Pokud nakonec ukáže své silikony, člověk musí zpětně ocenit pěknou pravou brunetku.) Film je o fous lepší než Román pro ženy, každopádně na Báječná léta zatím žádná jiná adaptace Viewegha nemá.

Psycho (1960)

Zásadní dílo filmových dějin. Na tehdejší dobu šokující thriller, dokonalý snad po všech stránkách - vyzdvihnul bych režii /samozřejmě/ a hudbu. Dnes - černobílá legenda.

Sedm (1995)

Jedno z vrcholných děl v žánru thriller. Každá složka filmu je přesně na svém místě a je dokonale promyšlená. Scénář ( výborné dialogy, závěrečný rozhovor v autě), výprava (precizní do posledního detailu), hudba (funkční a působivá), střih, kamera (Darius Khondji je machr), režie (bezchybná - za všechno např. honička, posledních cca 30min filmu), herci ( další ze skvělých a nezapomenutelných výkonů Morgana Freemana, typově dobře obsazený Brad Pitt, naprosto bez emocí Kevin Spacey). Možná chvílemi efektní, ale to je mi úplně fuk.

Živelná pohroma (1999)

Opravdu zvláštní komedie, která podle mého názoru nejvíce trpí tím, že se tvůrci na začátku pořádně nerozhodli, jakému žánru dají přednost - komedii, romantice nebo road-movie? Námět filmu není nic světoborného - mladík jede na svou svatbu, po cestě potká jinou ženu a v situacích, do kterých se s ní dostává, začne (nejen) o svatbě pochybovat. Záleží tedy na vůli scenáristy, do jakých (asi humorných) situací zažene oba hrdiny. Scénář je na Hollywood průměrný a s humorem to zrovna nepřehání, nějaké světlé okamžiky se však najdou. Tak aspoň režisérka by se mohla předvést, a sem tam se jí to daří (za těch několik zpomalených záběrů vyberu např. závěrečnou sekvenci při blížícím se hurikánu - oba herci mluví v reálném čase, všechno okolo nich je však zpomalené - docela efektní). Obecně vzato, měla to být především komedie s nějakým přesahem:-) Možná i proto ten netypický závěr filmu, alespoň pro mě. A hlavní herecké hvězdy? Oba hrají s přehledem a v pohodě a musím říct, že hlavně díky nim jsem se docela bavil. Co nesmím zapomenout zmínit, je výborný soundtrack - vybrané songy dobře pasujou do jednotlivých scén. Prostě tento film je takový filmový mišmaš, který podobně míchá lidi v názorech.

Uloupená srdce (1996)

Důležitý člověk této komedie, od kterého se vše odvíjí: spoluscénárista a představitel hlavní role - Denis Leary. Kdo zná jeho literární činnost, kterou pak předvádí na jevišti při své one-man show, moc dobře ví, jaký druh humoru je mu vlastní. Černý, drsný, ukecaný a někdy buranský, a ne každému takový humor sedne. Tento film je dost ukecaný právě díky svému hrdinovi, ale nějakou záhadou se tu moc legrace nevyskytuje. Kdo ví, kde se stala chyba. Nijak složitý příběh by totiž mohl nahrávat vtipným situacím, které by pak dotvořili herci, protože ti jsou dobří - samotný Leary, jeho partnerka Sandra Bullock, detektiv Yaphet Kotto. Některým hláškám se člověk nakonec zasměje, ale je jich tu pomálu. Vzhledem k tomu, že jinak Learyho humor beru, tato komedie se tedy nepovedla.