• Krátkometrážní

Saturnin (1994)

Saturnin je klasika, ať už se jedná o knihu či o film. Každý si musí pamatovat situace, ve kterých se ocitne nebohý Ondřej Havelka :) Je možná pravdou, že kniha je lepší (doporučuji přečíst), ale ono se velmi těžce převádí na plátno psaný text (pokud to není divadelní hra). Každopádně Oldřich Vízner se role zhostil dokonale, s překvapivou britskou dokonalostí se proměnil v úslužného a naprosto korektního sluhu.

Rapl (2016) (seriál)

Vzhled detektivky mě příjemně překvapil, nebo jak se dnes říká feeling. Vypadá to jako drsná detektivka zasazená do drsných Krušných hor. Možná by se ale mělo spíše jmenovat Kriminálka Jáchymov. Některé zápletky jsou moc pěkné, ta poslední (díl Zatmění) byla ale dost průhledná. Divák už do počátku tušil, že v tom má prsty Gregor. Ono se stejně tak nějak vyplatí v detektivce podezírat kohokoliv, koho ztvárňuje Dolanský. Jako by měl ve svém portfoliu jen role policajt-hajzl. Doufal jsem, že mě scénáristé překvapí, ale to se prostě nestalo. Zatím čtyři hvězdy, možná přidám, možná uberu

Švestka (2001) (divadelní záznam)

Nejdříve jsem k tomu přistupoval dost kriticky, přednáška před hrou byla oproti jiným dosti nudná, ale jakmile se začalo hrát! Z jednoduchých věcí vybudovat tuhle zápletku dokáže jen velikán Jára Cimmrman (duo Svěrák a Smoljak). Nakonec si to těch pět hvězd získalo koncem :)

K-9 and Company: A Girl's Best Friend (1981) (TV film)

Protože jsem fanoušek seriálu Doctor Who, tak jsem narazil i na tento film. Později jsem zjistil, že to měl být pilot připravovaného seriálu. To vysvětluje tu bombastickou a přitom naprosto tupou znělku :) Dějová linka je hodně zmatená, Sarah Jane pořád něco hledá a do toho píše jakousi knihu. Chvíli se tam řeší zemědělství od čehož pak najednou upustí. Naprosto matoucí je střídání dne a noci a plynutí času vůbec. Příběh také nevysvětluje, proč najednou chtějí příznivci bohyně Hekaté obětovat náhodného kolemdoucího Brandona. Dále mě zaujalo, že se Brandon v roce 1981 ptá K9 na jeho technické vychytávky, které tehdy samozřejmě neexistovali a neexistují vůbec. Příběh je prostě takový nemastný, neslaný. Vlastně si ani nejsem jistý, proč jsem mu dal 3*. Snad za snahu nebo protože jsem prostě fanoušek Doctora Who. Ten tam ale chyběl nejvíc, možná by se mu podařilo příběh trošku slepit.

Germáni (2007) (seriál)

Člověk se kouká na hraný dokument o Germánech a ke svému překvapení zjistí, že Arminius vypadá jako Matěj Hádek a v jedné scéně křičí na adresu Římanů "ať chcípnou" :). Povedený dokument s určitými odchylkami v podobě česky hovořících Germánů. Člověk by byl býval řekl, že Němci poznají, když někdo nemluví německy...

Spaceballs (1987)

Když jsem to viděl jako kluk, byla to pro mě bomba, hlavně jsem tehdy nechápal, co to s těma hvězdnejma válkama je :) V dospělosti už to své kouzlo ztratilo, přesto je to pořád zajímavý film. Byl to také první film, ve kterém jsem viděl prolomení tzv. čtvrté stěny (chudák zvukař nebo kdo to byl ze štábu). Takže 3*

Jan Hus (2015) (TV film)

Viděl jsem první tři díly a jak už tu kdosi zmiňuje (přečetl jsem si i názory ostatních hodnotitelů) bez alespoň základní znalosti historických reálií bude divák naprosto ztracen, což se stalo i mé ženě - chvíli tápala, kdo je vlastně král - zda Václav IV nebo Zikmund, tak jsem ji vysvětlil, že Václav byl český král a Zikmund králem uherským, dále jsem ji vysvětloval, co to byl prodej prebend apod. Takže, kdo tu historii nezná, toho to nezaujme a kdo ji zná, toho to bude zase nudit. Popravdě jsem to zhlédl celé jen v naději, že mě něčím oslní, leč nestalo se. Je vidět určitá odvedená práce, hezké interiéry, kostýmy, některé herecké výkony apod., ale dějově je to nezáživné...

Poslední odměna (2013) (studentský film)

Studentský film prozrazuje hlavně stopáž, jinak provedení je velmi povedené, hudba omamující (vrtalo mi hlavou, kde ji vzali a ono ejhle - český autor) a barbar Erdan barbarský... co víc si u Pratchetta přát?

Grandhotel (2006)

V tomto filmu jsem uviděl zajímavá klišé, která dohromady dávají příčinu polského úsloví: "Je to jak český film" ve smyslu čehosi divného, zvláštního či nepochopitelného. (údajně, žádného Poláka na ověření této informace z tisku nemám po ruce). Zdá se mi, že každý moderní český film musí mít postavu blázna - hledajícího životní cíl, úchyla - který básní či touží po sexu, blbku - která po někom marně touží a filutu- svým způsobem taky blázna, který hledá jak na něčem vydělat. Dejte je dohromady a při absenci hlubšího příběhu máte český film. Gratuluji, na zabití času to bohatě stačí.

Pán času - The Day of the Doctor (2013) (epizoda)

Okamžik, kdy se na scéně objeví nejdříve jeden doktor, pak druhý a nakonec i nám dříve neznámý třetí doktor je k nezapomenutí. I chvíle, kdy znechucená dřívější reinkarnace doktora kárá své budoucí (a samozřejmě věkově starší) verze, že jsou příliš dětinští, jsou prostě k nezaplacení. A víte co, když se budu rozepisovat, jak to bylo skvělé, tak prozradím příliš mnoho spoilerů a odkazů na nové i staré série. Prostě se na to koukněte, nic více ani méně už vám neřeknu...