The Covenant (2023)

Námět, z kterého by leckterý průměrný rutinér vytěžil maximálně akční béčko, dotahuje Ritchie do výšin, jaké by člověk ani nečekal. Ochutnávka filmové magie, kde si všechno sedne v absolutním souladu, od precizních hereckých výkonů, přes nádhernou kameru, omamnou hudbu, až po brilantní režii s naprosto nekřesťanskou (nebo spíš neislámskou) napínavostí. A ve finále i s velmi nečekaným, nicméně drásajícím a nadčasovým přesahem. „Splaťte své dluhy.“

Velryba (2022)

Poctivé a hutné drama, rozehrané na minimálním prostoru s maximální osudovostí. Šest postav, které nejsou stereotypně rozděleny na dobro a zlo, stydí se za své chování a cítí se provinile. Škoda, že jen postava Thomase působí poněkud nedotaženě. Každopádně ve finále ani jedno oko nezůstalo suché a Brendan Fraser si pro toho Oscara zkrátka musí dojít, i kdyby mu to při ceremoniálu mělo trvat stejně dlouho, jako hlavní postavě snímku. "Potřebuji vědět, že jsem udělal v životě alespoň jednu věc správně."

Tár (2022)

Filmový opus, jehož stopáž oplývající tématem vážné hudby by mohla leckoho odradit. Nicméně by se ochudil o nekompromisní charakterovou studii podepřenou fascinujícím rozborem komplexních témat jako jsou posedlost, moc, identita, vášeň či pokrytectví. Můžeme oddělit dílo od autora? Lze v umění moralizovat a soudit? „Čas je to nejdůležitější, základní část interpretace. Beze mne nezačnete. Já začínám odpočet.“

Avatar: The Way of Water (2022)

Nebešťan Cameron se po dlouhé době vrací na Pandoru, aby znovu svým božským dotekem oživil tuto nejnádhernější planetu v celém vesmíru, znovu ohromil famózním vizuálem, znovu povyprávěl příběh o krutosti a hamižnosti lidského pokolení... a znovu s tím zboří všechna kina světa. Právoplatně. Ať žije král!