Wolffram

Vojtěch Halama

okres Liberec

3 body

• 6.5.2014  14:00

Jedna z nejkrásnějších věcí, co jsem kdy viděl, a to se mi O'Rourkeho filmečky jinak moc nepozdávají. Ale tohle vypráví Alan Rickman a je to nádherně poetické, délka tak akorát, pěkná animace a celkově to má takové zvláštní kouzlo... Pět hvězdiček dávám filmům, které mě úplně vzaly, a tohle je jeden z nich :)

• 14.3.2013  12:03

Co se dívám na hodnocení, je to pravděpodobně ojedinělý názor, přesto se ho nedokážu zbavit. Tenhle snímek má všechno, co mít má - nejen dobré téma, ale i dobré zpracování, má dobré záběry, argumenty, klade otázky a pokouší se dávat odpovědi, má přesahy a taky návrhy, co s tím. Přitom v drtivé většině není "radikálně aktivistický" a ten idealismus tam také není (až na výjimky) v takové míře, jak by se mohlo zdát. Téma citizen-friendly měst je v dnešní době hodně důležité - a ono, není divu, že ho za takové považujete, když pocházíte z Liberce. My Češi sice nikdy nebudeme trávit tolik času na ulici a na venkovním posezení jako Italové nebo Francouzi, to ale neznamená, že bychom ven nechodili vůbec. I pro nás je důležité, jak naše města vypadají, jak se v nich cítíme a jestli pohyb v nich nepřipomíná spíš hraní Assassin's Creed. Je pěkné vidět v něčem dobře natočeném, že to alespoň trochu zlepšit jde...

• 13.3.2014  00:46

Tak takhle opravdu ne. Původně jsem měl v úmyslu tomu napálit mnohem horší hodnocení, ale to by bylo dost nefér vůči odborníkům, kteří mluvili v intermezzech mezi jednotlivými příběhy a z nichž většina dokázala použít tolik nutný nadhled a vědeckou objektivitu, či dovedla svůj komentář udržet v mezích příspěvku k tématu a ne jej vydávat za obecnou pravdu. Jenže jakmile autorka přijde s nějakým "odstrašujícím" příběhem, křivka uvědomělé a objektivní výpovědní hodnoty spadne někam do mínusu. Hned v prvním bloku se například dozvíme, že porno demoralizuje mládež a ta pak není schopna normální lásky - řečeno ústy dvou teenagerů, kteří nakonec hluboce zpitují svědomí, že jsou na sledování porna závislí, což kompletně ničí jejich schopnost navazovat vztahy (neříkejte mi, že tohle byly autentické výpovědi). Oni totiž lidé před příchodem internetu viděli nahou ženu/muže až o svatební noci a zásadně nikdy nemasturbovali, víte? A takhle to jde v podstatě celý film - zapomíná se, že ten velký zlý internet, zosobněný zlověstnými podmořskými kabely a děsivými zvuky, ony problémy netvoří, on je především umocňuje, zvýrazňuje jejich projevy a hlavně se díky němu o těchhle problémech dozvídáme a proto si myslíme (nebo spíš, autorka filmu si to očividně myslí), že všechny nesnáze současnosti bychom vyřešili, kdybychom všechny tyhle internety zakázali :-) Obrovské dva nedostatky filmu: jednak prvoplánové předestírání "úchylnosti" postmoderní mládeže (ten pohled na přírodu se zpívajícími ptáčky mě opravdu dostal a při závěrečné scéně s mobily jsem si musel zkontrolovat, jestli se nedívám na nějaký Goebbelsův antisemitský film), a druhak už hůře odhalitelné, ale neustále přítomné svalování odpovědnosti za nedostatečnou výchovu nové generace, kterou přitom nese ta generace starší, na moderní technologie. Jasně, internet společnost hodně mění a mnohdy kvůli němu vyvstávají (staro)nové problémy, ale tak tomu bylo v době rozšíření knihtisku taky a stejně jako ten, ani internet nezrušíte :-) Ale dobře, to bych po lidech asi chtěl moc. Úplně by stačilo, aby snímek nevyzníval jako účelová propaganda a šel víc po příčinách, víc srovnával a víc se zamýšlel. Takhle to sice šokovou terapií přiměje rodiče, aby tématu věnovali víc pozornosti, ale pokud k tomu nedostanou další informace (jako třeba docela pěknou diskusi s Lenkou Eckertovou z NCBI, která proběhla po promítání v rámci festivalu Jeden svět), můžou následky způsobit více škody než užitku. A hlavně vám to nesežere žádnej z těch, co se v generaci internetu narodili. Mimochodem, opravdu vám přijde divné, že na setkání se slavným vlogerem přijde tolik fanoušků a někteří se s ním chtějí za každou cenu vyfotit/natočit/nevímco? Viděli jste za posledních třicet let koncert nějaké slavné kapely? I mně to přijde úsměvné, ale nijak specificky výjimečné :-)

• 11.3.2013  21:04
    Bez proudu (2012)

Z promítání jsem si odnesl pocity podobného ražení jako Jacques1 - ale tu radikální nevyváženost bych viděl přesně opačně. To téma, které se avizuje v anotaci, je zajímavé dost a nabízí spoustu možností pro dobré zpracování. Režisérka byla však, podle mého názoru, tímto tématem natolik "opilá", že se ani jednou nezastavila a neřekla si: "Dává to smysl jako celek, říkám tím něco?" Takhle je to jen dobře sestříhaná změť různých výjevů z života v guinejské Conakře s několika monology, z nichž přinejmenším ten učitelův mi přišel úplně mimo původní záměr filmu ("Nechtěl jsem být učitelem, ale nemůžu to vzdát, jak bych živil rodinu?"). Kdyby to bylo skutečně o tom, o čem se píše v anotaci, rozhodně bych hodnotil výš, protože to téma potenciál zaujmout opravdu má.