Alenka v říši divů (2010)

Konečně jsem viděl Alenku v říši divů (2010) - zajímalo by mě, proč tam každý savec, krom zajícovců, má plazí čelisti (i Šklíba). Alenka (1999) nebyla ve 3D, ale přesto, možná proto, byla mnohonásobně povedenější, dějově i výtvarně. A nová ohyzdně nepovedená Šlíba nemůže soupeřit se Šklíbou Goldbergovou. Dvě hvězdičky jsou pro animátory - i přes ty zpatlané "úsměvy."

Roming (2007)

Filmu jsem moc nevěřil a moc šancí jsem mu nedával, přesto jsem ho po doporučení shlédl a byl jsem mile překvapen. Kvalitiní herectví Polívky a Labudy snad není potřeba komentovat a propojení trochu suché, ale přesto nebo možná právě proto vtipné roadmovie a poetického vyprávění o cikánském králi mi připadalo zajímavé. Na závěr musím říct, že celkové hodnocení kolem 50% mě nepřekvapuje, není to film, co by se za každou cenu podbízel všem. Někoho to může naštvat, ale já za to dávám plný počet bodů.

Kapitolky o havěti (2009) (seriál)

Velmi zajímavý počin na poli populárně naučných pořadů. Přestože se podle názvu, grafiky i doprovodného komentáře evidentně jedná o naučný seriál pro děti, každý, kdo není tělem i duší entomolog, v něm narazí na zajímavé a nové informace ze života hmyzu. Příjemně mne překvapily velice kvalitní makro záběry. Myslím, že tento seriál technicky převyšuje mnohé české přírodopisné filmy a díky snadno srozumitelnému a poutavému komentáři nasazuje v daném žánru laťku hodně vysoko.

Šmoulové (2011)

Šmouly mám rád od mala, proto jsem se taky těšil na jejich nové zpracování ve filmu. První rozčarování ale přišlo již po pár minutách a to ve formě šmouly Šmelouna. U všech šmoulů, evidentně skotský šmoula, ale nikdo se nenamáhá vysvětlit, kde se vzal v Belgii. Nevadí, ostatní šmoulové jsou naštěstí povedení, roztomilí a les, hrad i Gargamel s Azraelem docela hezky kopírují původní kreslenou předlohu. Kdyby šmoulové zústali v lese a potýkali se v něm s Gargamelem, mohlo jít o povedený film. Bohužel se šmoulové dostávají do středu New Yorku, tady začíná být vše dosti křečovité a šmoulové jsou víc otravní než zábavní. Relativně dlouhé pasáže filmu jsou zároveň vyplněny okatou reklamou (šmoulové opakují výraz Google, zcela zbytečně se objevuje model vrtulníku ovládaný přes iPhone, dlouhé minuty si hrají s hrou GuitarHero, jedí bonbóny M&M …). Na závěr musím říct, že Šmoulové z roku 2011, přes vysoce kvalitní animaci a 3D efekty, pokulhávají hodně daleko za původním seriálem.

Maharal - Tajemství talismanu (2006)

Hledání Golema, odkrývání stop minulosti a luštění středověkých šifer, to vše ve filmu je a nabízí to potenciál alespoň u českého publika zaujmout stejné místo jako například Šifra mistra Leonarda. V prvních minutách filmu to tak i vypadá. Bohužel se jedná o snímek, který je určen především pro dětského diváka a tak autoři asi ani nemohli plně využít možnosti námětu. To by až tak nevadilo, ovšem kdyby i jinak dobří herci jako například Bořivoj Navrátil nebo Maroš Kramár vzali své role seriózně. Také nepotěší rádoby svalnaté hlášky typu: „Bacha jde ten nebezpečný Slovák.“ Vzhledem k tomu, že je to film určený pro děti, možná můžu zavřít obě oči a udělit 2 hvězdičky, jinak bych ho hodnotil mnohem hůř.

Estamira (2004)

Pro českého diváka může být matoucí poeticky znějící název „Estamira,“ to je podle mě hlavní důvod, proč ještě před polovinou filmu osiřela značná část sedadel v kině. Podstatná část diváků nebyla připravena na to, že Estamira je pouze jméno bezdomovkyně, která o sobě téměř nepřetržitě prohlašuje: „Yo soy Estamira. Yo soy perfecta.“ Film nám nabízí naprosto naturalistický pohled do života této ženy, života na skládce, kde přístřeší i jídlo je tvořeno odpadky. Odpad, všude samý odpad, tento dokument poutavě nabízí přesně to, co slibuje. Z toho důvodu si ode mne nezaslouží horší hodnocení než plných 5 bodů.

Akce Bororo (1972)

Vždy, když slyším o českém sci-fi, detektivním nebo akčním filmu, jsem značně skeptický, ale Akci borko znám již z dětství a vždy se mi líbila. Původně to byl naivní dětský obdiv k filmu jen proto, že tam vidím špiony a mimozemšťany. Nyní si cením na tomto snímku profesionalitu, s jakou je natočen. Je pravda, že technika použitá při natáčení je v porovnání s Avatarem směšně primitivní, ale to vůbec nevadí, jelikož je vše dohnáno příběhem. Líbí se mi zapojení osobnosti A. V. Friče i kvalitní herecké výkony, kdy si aktéři (kromě J. Krampola) nehrají zbytečně na „drsňáky“ (oblíbený neduh českých filmů podobného ražení). Film je sice poplatný době vzniku, ale naštěstí ne režimu. Jediným slabým místem je scéna v laboratoři, kdy se dozvídáme, že Bororo je bakteriofág. Snáz by se dalo souhlasit s toxinem nebo nějakým druhem antibiotika. I tak ale u svého hodnocení nemůžu ubrat ani jednu hvězdičku.