Jih proti Severu (1939)

Miestami patetické, inde presladené. Miestami drsné, inde veľkolepé. Tento príbeh obsahuje všetky prvky, ktoré správny veľkofilm potrebuje. Od komplikovaného milostného štvoruholníka až po pád zo schodov. Skvelé kostýmy, skvelé herečky. Píšem herečky, lebo ani jeden z hercov ma nenadchol. Clark sa snažil, Leslie takisto – no obaja sa príliš spoliehali na svoj šarm. Čo sa žien týka, ťažko povedať, ktorá sa snažila najviac – či Vivian Leigh, Olivia de Havilland alebo Hattie McDaniel. Povedala by som, že všetky rovnako. Koniec dokonalý – nielen čo sa týka Vivianinho herectva, ale aj úžasnej, hoci dnes trochu pateticky pôsobiacej hudby. Jasné posolstvo celého filmu znie: „Tomorow is another day!“ Ono to znie jednoducho, hoci jednoduché to v praxi vôbec nie je. Pre niekoho gýč, pre mňa dokonalá freska o páde spoločnosti, ktorú odvial vietor.

Prázdniny v Římě (1953)

Ťažko opísať pocity, ktoré som prežívala na konci fimu. No dobre, nie je to až ak ťažko opísateľné – skrátka som sa platonicky zamilovala. Naozaj za to nemôžem. Môže za to v prvom rade William Wyler a rovnaký podiel viny majú dokonale dokonalí Audrey Hepburn a Gregory Peck. Vďaka tomuto majstrovskému kúsku som aj ja zažila vlastné prázdniny v Ríme – hoci nie s Gregorym, ale s kamarátkou. Podľa môjho skromného názoru – najlepšia romantická komédia všetkých čias. Je paradoxom, že som sa na nej ani veľa nesmiala a vôbec neplakala. Skôr som sa občas pousmiala a pri záverenčej rozlúčke sa mi do očí tlačili slzy. A keď si porovnám romantické komédie 50. rokov s dnešnými, je mi priam do plaču. Skrátka už nikdy nedám inej romantickej komédii poctivejších 5 hviezdičiek.