Policejní akademie 2 (1985)

Poloprvotriedna sranda sa so skvelej jednotky vytráca takže si musíme vystačiť s druhotriedovou srandou. Ani tá nie je zlá, no polovica filmu je len jeden obrovský kŕč zložený s antivtipnej "hmoty"!.. 60%

Policejní akademie (1984)

Nespočetne krát som videl túto pousmievajúcu komédiu, kde na vrchole veškeréj srandy boli policajti, ktorí sa akurát zaúčali na vopred vybrané pozície. Áno, malo to sem tam nejaké tie muchy a scenár sa tváril tak cool až bol shitcool! No treba brať do úvahy, že z takéhoto súdka nám americká distribúcia neponúkne zas tak do roka veľa. Táto komédia sa im vskutku podarila, žiaľ, potom nasledovala neskutočná fúra pokračovaní, kde pojem sranda strácalo rapídne na význame... 80%

Červený trpaslík - Zpátky v Červeném (1. část) (1999) (epizoda)

Všetci sú opäť pohromade a slabšiu siedmu sériu nahrádza lepšia ôsma, kde tu máme znovu aj Rimmera. Bez neho (i keď bol nafúkaný červ) by to nebolo ono. Skvelé pokračovanie! 90%

Columbo (1971) (seriál)

Spočiatku som to nenávidel (vraha označiť hneď na začiatku? Ftw?) no postupne som sa k tomu dostával a seriál som si obľúbil. Colombo je fajn chlapík, aj ako oddychovka to ušlo. Mne tie prípady, ktoré vždy vyriešil pripadali dosť solídne. Nie všetky ale viac menej skoro všetky... 80%

Zabíjení (1956)

Prvý film čo som videl od tohto geniálneho vizionára. Opäť krátke časové rozpätie a Kubrick opäť na maximum ťaží zo všetkého. Réžia je bez debat technická brilantnosť tohto režiséra a radí sa na prvé miesto jeho celej pestrej filmografie. Stačí mu fakt len desiatky minút a on z toho spraví geniálnu záležitosť, ktorá tu bude, než aj jeho vnúčatá skonajú. Má zmysel pre originalitu, pre detaily, ktoré už dnes nikoho žiaľ nezaujímajú. Prečo aj. Každému stačí 200 miliónový rozpočet a môže točiť blbosť len na základe nejakého absurdného komiksu. Detaily sú už pasé. Kubrick ich používal náramne rád (interiéry vo vesmírnej odyseji predbehli dobu o pár desiatok rokov) vyhrával sa s filmom ako by to bolo jeho dieťa. Prístupom bol odlišný, iný a môžem povedať že aj impulzívne nový a to sa písali 50-60-70 roky minulého storočia. Dnes tu máme nové tisícročie a už aj s novou desiatkou, ktorá toho zas tak veľa nepriniesla. Škoda, že sa už nerodia takýto umelci ako bol aj Kubrick. Taký sa žiaľ narodia raz za tisícročie. 90%

Stezky slávy (1957)

Vynikajúci Kubrick. V krátkom časovom rozpätí dokáže divákovi doslova a do písmena maservírovať na zlatom podnose filmový pokrm nadgurmánských rozmerov. Asi jediný režisér, ktorý takmer všetky žánre okúsil. Vojnový mu ide veľmi dobre, dej je ako vždy dvojzmyselne vypointovaný, nesie dôležité posolstvo a k záveru necháva ešte v divákovi nejaké tie emócie, ktoré si po skončení filmu nechá ešte v hlave a rozkladá si neuložené myšlienky. Kirk Douglas je herec ako sa patrí a po skvelej réžii je obrovským prínosom filmu aj on. Ja osobne zbožňujem filmografiu Stanleyho Kubricka, je asi najpestrejšia akú filmový svet mal možnosť spoznať. Cesty slávy je určite jeho jeden z najlepších filmov. 90%

Onibaba (1964)

Kto druhému jamu kope sám do nej spadne. Tak asi znie veľmi veľmi stará múdrosť a bohvie aká stará už je, ktorá skoro úplne vystihuje onibabu. Čiže matku, ktorá po strate syna nechce prísť o "družku" či slúžku? No to je jedno. Ale družku nejde zastaviť za doliezaním k jednému mužovi tak Onibaba vymyslí prefíkaný fígeľ. Keďže nechce prísť o pomocnú silu pri okrádaní koristi a ich ešte zabití musí zastaviť dievčinu démonickým prestrojením. Nasadí si na seba masku, ktorú získala vďaka "jame" a nejaký ten plášť cez seba prehodí a v noci keď dievčina uteká za milým sa môže strachom doslova posrať. Áno, tá maska je fakt desivá, najmä v noci pri daždi. No ale družku nezastaví ani démon a za milým sa rozhodne ísť viac krát. A taktiež viac krát beží o život naspäť ku chatrči, keďže démon zase "úradoval". Lenže keď sa žene maska pritisne pevne k tvári a nepustí (vďaka dažďu) bojí sa o svoju tvár. Družku po prevalení pravdy poprosí žena aby jej tu čertovskú masku dala fofrem dole. Maska ale dole nechce ísť no po tvrdom zákroku, kde už spopod masky tečie krv napokon povolí a odlepí sa od ksichtu starej ženy. No tvár, ktorú mala predtým je už dávno preč, teraz je z nej skutočný démon, alebo skôr ohava? Po tom čo zistí, že sa z nej stala ohavná stará rašpla začne utekať za svojou služkou a presvedčiť ju, že aj s rašplovým ksichtom je naďalej ľudská bytosť. No ľudská bytosť nekončí na dne jamy, kde končí každá zbytočnosť... Pre mňa trochu pochmúrny film s drobným náznakom hororových prvkov no v závere prekvapuje. Onibaba je svojim spôsobom odlišný film od žánrovo podobných. Má zvláštny strih, keď veje tráva a čudný zvuk pri tom hra je to mierne desivé. Ako u klasických čiernobielych filmov tak tu je skôr farba väčšinou čierna ako tma. Tváre protagonistov sú záhadnejšie a svetlo, ktoré vrhá na nich je zradné. Réžia samotného Šindóa je autorská, nikdy inde som film na takýto spôsob nevidel. Kvôli nadmernej pochmúrnosti a ďalším drobným technickým nedostatkom nemôžem dať maximálne hodnotenie. Takže ostávam pri 4*. 80%

Bean 6: Neviděný Bean (1993) (video kompilace)

Účesy podľa Mr. Beana, jeho plyšový medvedík, ktorý vyhrá súťaž o naj psa, alebo keď chlapcovi pokazí chemickú zostavu. Opäť top, top, top! ;) 100%