• Pohádka

Man's Favorite Sport? (1964)

Paula Prentiss je baba, ktora by ma utiahla aj na spagete. Varenej. Za tu scenu v chatke, ked hraje v tom slusivom pyzamku s kratkymi nohavickami by som dal aj viac, nez 4 hviezdicky Trochu zrychlit nudnejsie pasaze. A - mala to byt trochu viac komedia a menej kasirovana fraska. Doba pokrocila, styl 40-tych rokov uz nie je to prave. Mam na mysli robit to tak ako v "My Fair Lady" - aj v evidentnych kartonovych kulisach sa hercom daju ich city uverit a prezit. Tuna sa stale pripomina, ze je to len "ako". Straca to potom v zavere ten spravny romanticky "smrnc".

Pořádná rána (2007)

Hodnotit film podla toho, ci hercov poznam, alebo nie, tak to nie je moj styl hodnotenia. Pre mna boli herci ok, rezia mala byt v prvej polovici sviznejsia, ten rozjazd tomu ubral. Clooney ma dobru nahradu, este to nie je na Oscara, ale keby potreboval zaskok ... Ja som sa celkom bavil, aj manzelka a o to nam islo. Nie kazdy den mam naladu na grecku tragediu v originali :)

Tři mušketýři: Královniny přívěsky (1961)

Je to francuzske. Robit si prdel z armady, vrchnosti aj sam zo seba! A do toho natlacit dej z predlohy a spravne to podat. Trochu podla aktualeho francuzskeho stylu 60-tych rokov. Mile herecke obsadenie. T'Artagnan nema sice cas prerodit sa z placheho vidiecana na tvrdeho musketiera, ale cas jeden a pol hodiny je neuprosny, musi ist hned tvrdo na vec. Tak to prehliadneme, aj takyto zovialny drzak sa mi celkom paci. Keby som to nekonfrontoval priamo s literarnou predlohou, tak by mi to vobec nevadilo. A pro pos - pri tomto filme som pochopil, co znamena, ze "pomsta je sladka!" Jezisi, nepoznate niekoho, kto by sa mi pomstil kazdy den, tak ako Mylady D'Artagnanovi?

Němý svědek (1995)

Hm! Zeby do zoznamu ucinkujucich nepatrila jedna z top hereciek Ruska? (a navyse ta postava!) MARINA ZUDINA - hraje hlavnu ulohu a inak k ostatnym hodnoteniam nemam co dodat. Videl som ten film v anglictine (vyborny zvuk aj dialogy) aj v nemcine (trochu slabsie dialogy - take ucesanejsie nemeckou autocenzurou). Ale inak jeden z mojich srdcovych filmov. Citat: --- > "hovorite vyborne po anglicky!" ---> "to matka!" ---> "zahranicny obchod?" ---> "Nie! KGB !!!" PS: Po case musim povedat jedno - ruski herci - to je na jednicku. Ti dvaja (asi anglicki) protagonisti mi pripominaju amaterov dosadenych na poslednu chvilu do filmu. Keby som skrtol ich party - pripadne z nich neurobil az taku frasku, tak by som vymakol urcite lepsi efekt. Ale ako hovorim - Marina Zudina, Oleg Jankovskij a ostatni ruski herci to zdvihaju nad priemer!

Starší syn (1975)

Dej: Dvaja mladici zmeskaju posledny spoj. Jedneho z nich napadne, ze povie starsiemu ovdovenemu hudobnikovi z tretotriednej kapely, ze je jeho nemanzelsky syn - aby mohli u neho prespat do nasledujuceho dna. Tym obrati spokojnu rodinu hore nohami. "Mladsi" syn hudobnika sa citi uz aj tak nemilovany a nepochopeny, jeho dcera ma snubenca ktory jej nesekne, no a novy "otec" nie je spociatku spokojny so situaciou. A neveri. Ale nakoniec sa zzije s predstavou, ze ma starsieho syna, ktory vlastne ovela viac zodpoveda jeho predstavam, nez jeho vlastny "mladsi" syn. A dcera zisti, ze je nestastna, pretoze novy "brat" by jej bol ako partner ovela sympatickejsi, nez jej aktualny snubenec. Vlastny syn chce utiect pred tvrdou konkurenciou z domu, dcera ma tiez mysllienky na odchod z domu, aby nemusela byvat s mladikom, ku ktoremu citi ovela viac, nez by mala ako spravna sestra. Napokon, ked sa po urcitych zvratoch falosny "starsi syn" prizna k podvodu, otec rodiny je nestastny! Ved prave toto bol syn podla jeho predstav. Happy end sa dostavi, ked otec vidi, akymi ocami sa na seba pozera jeho dcera a jej falosny brat. "Tak a predsa budes mojim synom!" Trochu klasicky rusky do dlzky natiahnuty komorny pribeh. Kto dokaze pozerat filmy, kde dej plynie ako Volga, kde mensie akcne sceny su vzacnostou, kde ide predovsetkym o sfilmovane city a pocity - ten bude urcite spokojny. A vykony hercov su vynikajuce - predovsetkym Jevgenija Leonova v ulohe otca rodiny. Trochu vysekat nejake prilis natiahnute pasaze - a bolo by hviezdiciek 5.

Mladé víno (1986)

Do dnesnej doby sa pocitace este stale nepresadili v ulohe komplexneho riadenia domacnosti, ci beznej firmy. O to viac hreje pri srdci ten optimisticky idealizmus, ktory nieco take predpokladal uz v case vzniku filmu. Nabusit do masiny zoznam bab na vikend je aj dnes realistickejsie, nez planovat nakupy do domacnosti a rodinne vydavky. Co tento film robi pre mna zaujimavym, su vyborni herci s lahkym civilnym humorom. Nie bujarym, ale milym a prijemnym. Dost podstatny vyber z vtedajsej Cesko(slovenskej) top hereckej gardy. Krasny optimizmus, ze vsetko zle uz mame za sebou a v mene lepsich zajtraskov uz len dobrusime hrany a spachame ludsku a nenasilnu kritiku vo vlastnych radoch. Lahoda. Mam to radsej nez natvrdly nekriticky patriotizmus zamilovany do jedinej, neomylnej americkej politiky. A vidiet Ivanku Andrlovu v mladych rokoch na plavarni v plavkach - a jajaj!

25. hodina (1967)

Film je trochu dlhy - mozno, ze 1:1 podla predlohy. Virna Lisi je jedna z mojich naj- hereciek. Quinn si ulohu odohral standardne dobre. Je to nieco ako Forrest Gump, otoceny o 180 stupnov. O cloveku, ktoreho osud bez jeho pricinenia presuva z jednej "sracky" do druhej, a on nevie ako a preco. Zo stastneho krestana a manzela sa cez noc stane Zid uvrhnuty do pracovneho lagru, kde v nom "nemecky vedec" spozna prototyp arijca, ktory ako clen SS utecie spolu so Zidmi z transportu, aby ho nakoniec sudili po vojne ako zlocinca ... no jednoducho odysea ako vysita. Ked som prvy raz pozeral tento film, tak ma bez akehokolvek varovania uchvatil part velitela pracovneho tabora. Vo velmi tvrdej (asi naschval) anglictine s uzasne modulovanym hlasom nam dal vychutnat malu majstrovsky zahratu ulohu velikan ceskeho filmu Jan Werich. Ani som ho s tou anglictinou hned nespoznal. Len ten hlas! Lutoval som, ze tvorcovia filmu nedali Werichovi viac priestoru v rozvinutejsej postave.

Směr jih (1994) (seriál)

Tak si to teraz pozeram znovu - len skoda, ze som nenasiel na nete kvalitnejsie kopie, ci dvd v cs dabingu :(Cakam na vysielanie v TV/SAT.  Stale castejsia prezencia ducha Fraserovho fotrika posiela serial do slapsticku. To nie je komika, ani zaujimave, to je fuserina! A nakoniec vymena Marciana je poslednou bodkou. Diely som vydrzal pozerat len po zaciatok 3 serie - potom je to nestravitelne. Takto systematicky zdemolovat jeden z najuspesnejsich serialov 90-tych rokov - ako divak som z toho uplne mimo! Takze hodnotenie: 1-2 seria 4-5 hviezdiciek, od 3-4 seria tak 1-2 hviezdy.

Z archivu Sherlocka Holmese - Skandál v Čechách (1984) (epizoda)

Z ucty k velkemu detektivovi davam 3 hviezdicky. Osobne mi zapletky v tomto dieli pripadaju neprekvapujuce a ploche. Uz predtym som nebol velkym priaznivcom Holmesa. Pokusim sa pozriet si este dalsi diel, a pokial bude mat podobne nevyrazne napatie a pointu, asi sa s velkym majstrom rozlucim.

Lakomec (1980)

Keby sa Francuzi nedrzali tak otrocky originalnej predlohy a skratili to na klasickych 90 minut, bolo by to perfektne. Cesky dabing mi nesekol, nemalo to "grady" Filipovskeho ani na 50% - pre mna vyslovene rusive. Nemci chapali negativa tohto filmu tak, ako recenzenti CSFD.CZ a skratili nemecku verziu az prilis drasticky na 76 minut! Navyse nemecky dabing je ovela "filipovskejsi" , nez ten Krampolov,, preto by som tej nemeckej verzii dal minimalne 4 *.