Piti Piti Pa (1970)

Můj nejoblíbenější Funésův film (a podle mne i nejlepší). Přesto jsem ovšem bohužel přesvědčena, že takovéto filmy táhne on skoro celé sám a bez něj by film býval ustrnul na místě a stal se průměrnou komedií. S ním je to ovšem fantastická podívaná, pobavení a pokladnice již zažitých klasických hlášek a gest. Ale tak jako u jiných jeho filmů, jaké by to bylo, nebýt Františka Filipovského....

Jab We Met (2007)

Kareeně sedí role jak chladných potvor, tak sexuálních dračic se svůdným pohledem, tak praštěných holek. U Shahida Kapura mi přijde, že hraje pořád velmi podobné role, kde vždy do kamery promlouvá tím svým šeptavým hláskem, ale myslím, že si zde poměrně povedeně vyhrál. Celkově velmi příjemné překvapení a pobavení.

Bodyguard (2011)

Proč jen nemůže někdo Salmanu Khanovi dát nějakou pořádnou roli...proč pořád hraje přitroublé svalnatce nebo sukničkáře, ale v základu je to pořád to samé. Kareena Kapoor v roli neurazí, ani nenadchne, písně jsou dobré a konec dokonce celkem překvapivý a nečekaný, ale stejně jsem byla nucena již od prvních deseti minut nad filmem kroutit hlavou. A přitom to ten potenciál mělo....ach...

Singham (2011)

Po mnoha bollywoodských love filmech mne tenhle nenudil zdlouhavými love scénami (a ty dva songy jsem přeskočila) ale naopak jsem si užívala akční scény (přijdou vám naprosto v pořádku, pokud se na ně nedíváte z měřítka našich filmů), vtip i nápad. Korupce a mafie jsou v Indii bujaré problémy a když vezmu v potaz, jak velký vliv dokážou mít bollywood filmy na Indy, doufám, že se třeba i z tohoto filmu někdo poučil a inspiroval ( I když mne konečně brutální řešení poměrně překvapilo, vzhledem k tomu, že většina bolly filmů končí skoro na nebe vzetím všech charakterů, včetně těch zlých). Celkově pro mne byl film příjemná změna a na Ajaye Devgana se dívá poměrně dobře (jsem hrozně ráda, že do toho neobsadili Salmana Khana...).

Sherlock (2010) (seriál)

Objektivní názor se mi zprvu zdál nemožný, neboť jsem byla vystavena silné vlně obdivu k tomuto seriálu ještě předtím, než jsem ho shlédla. Možná jsem měla tedy již od začátku tendenci být přesvědčená o tom, že je Benedict Cumberbatch úžasný a že je Martin Freeman roztomilý ještě předtím, než jsme ho shlédla. Ale to vyjde nastejno, protože jsem názor po shlédnutí celé série nezměnila. Sherlock je (jak jinak) skvěle zahraný - je v něm krásně spojena ta nepřizpůsobitelnost a nepochopitelnost vůči obyčejným lidem, ta úchylná radost z vražd (přesně jak řekl Matty, mix Dextera a Sheldona), ale se špetkou té britské elegance. Martin je skutečně roztomilý, k Moriartymu nemám jiné slovo než perfektní, minoritní role policistů, jako jsou tamti dva divní posluhovači, beru jako nutné zlo…ale v drtivé většině výběr herců velmi dobrý. Některé episody slabší, některé silnější, ale nakonec nejde jinak, než říct, že se jedná o velmi povedený počin a že se zatraceně těším na pokračování.

Sunny (2011)

No…prostě mě ten film donutil chtít si natočit stejné video, jako ty cácory v něm. Na první pohled je to nevinný film, který ale dokázal obsáhnout mnohem víc, než je na první pohled patrné, a to v zábavné, dojemné a lehce stravitelné podobě. A to za skvělého hudebního doprovodu hitů 80 let, které nenuceně proplouvají celým filmem. I pro náročnější diváky se jedná přinejmenším o příjemný odpočinek s dostatkem komických i srdceryvných momentů. Nemůžu se dočkat, až si to pustím v letech, v jakých byly dospělé hlavní hrdinky. Myslím, že si ten film užiji ještě víc a třeba mě pak taky donutí vstát z křesla, pro jednou se vykašlat děckám na večeři a vyrazit s kámoškama ze střední mlátit mladé spratky v parku.

Transformers (2007)

Dosud můj nejlepší kinový zážitek. Ještě nikdy jsem neviděla takovou interakci mezi publikem a promítaným filmem. Lidé tleskali, smáli se, nahlas reagovali na film. Celé kino žilo. Možná, že tento film se mnou zamával tolik proto, že jsem od něj nečekala vůbec nic. Sotva jsem něco o transformerech věděla, když jsem na to do kina šla a možná právě proto mě to asi tak vytrhlo ze židle. Ve filmu není nouze o komické situace, které tolik získaly skrz skvělý výkon Shia La Beoufa. Skvělý výkon lze ale také vyzdvihnout u mnoha jiných minoritních charakterů, se kterými si skvěle pohráli, jako je policista, který Sama nařkne z užívání drog, jeho učitel, jeho fantasticky zahraní rodiče atd. Tento film sice hýří až přemírou charakterů, ale troufám si říct, že jsou všechny tak dobře zahrané, že si zaslouží tam být. Megan Fox role náctileté sex bomby skvěle sedí, to bez debat. U samotných robotů mi sice bylo líto, že neměli tolik prostoru, ale ono i přesto prostě nejde si je nezamilovat.

Oidipus král (1967)

Možná, že věk, ve kterém jsem toto dílo shlédla (17 let) nebyl vhodný pro správné pochopení a vnímání takovéhoto díla….anebo byla chyba jinde. V každém případě jsem při tomto filmu spíše trpěla, i když místy se smíchem (viz scéna, kdy se Oidipus pokouší zabít strážného tím, že po něm opakovaně hází jeden šutr…celé kino burácelo smíchy, což nevím, jestli měla být adekvátní odezva?). Možná, že budu estetickou hloubkou filmu oslněna někdy později. Prozatím mi stačí vzpomínka na tu jeho bezobočnatou matku.

New Police Story (2004)

Pro mne to byl konečně film, kde není Jackie Chan komediální šašek, který mluví legračně anglicky (a do češtiny je vždy dabován přitroublými hlasy) a omračuje cizince svými bojovými schopnostmi. Film, který aspiruje na něco víc, skvělý Daniel Wu a podle mne Jackiemu role zachmuřeného, drsného policisty velmi sedí. Přála bych mu takovýchto rolí mnohem více.

Věčný žid (1940)

Vyvstává pro mne problém, zdali film hodnotit podle toho, jak byl natočený, nebo podle toho, zdali mne zaujal ANEBO, jestli mne přesvědčil. Což by u tohoto filmu znamenalo splnění toho hlavního účelu, pro který byl natočen (i když vlastně všechny filmy jsou natočeny, aby své diváky přesvědčovali o jisté vizi, kterou měl jejich autor). A pouze zhruba si mohu představit, co tento film udělal s lidmi, kteří neměli možnost si pravost informací nikde ověřit. Nejen výprava, ale i vizuální, neverbální prostředky, forma kamery a záběrů pracují pro autora, aby ještě umocnili podvědomou hrůzu. Hluboká a drsná hudba nás provází skoro po celý film. Záběry na špinavé, zarostlé, bezzubé lidi a hluboký, temný hlas vypravěče se mžikem změní, když kamera zabere usměvavou, silnou árijskou mládež, která se bezvýhradně skládá ze statných modrookých blonďáků a vysokých, štíhlých blondýn, s úsměvy na tvářích. K tomu grafické vizualizace, jak vypadá "zašpinění Evropy onou verbeží" a ukázky, jak strašlivě by nejen Evropa, ale i celý svět mohl dopadnout, pokud se s tím něco neudělá. Autor/vypravěč si bral k ruce mnoho podkladů (drtivá většina samozřejmě lži, ale lidé tehdy to nemohli vědět) ovšem pro splnění dojmu, že je autor sypat z rukávu nekonečno argumentů proti existenci Židovského národa, dostačující. Je těžké soudit, když tehdy nebyla možnost se informovat, a když lidé neměli po ruce nic lepšího, než svůj vlastní úsudek.