Umírající zvíře (2008)

V istom zmysle ironický pohľad na život záletného profesora v strednom veku, ktorý sa zamiluje do vyspelej mladej ženy. Možno som však zhýčkaná inými nedocenenými drámami, ktoré mi dali v každom ohľade viac. Že je Penélope Cruz prirodzene krásna a nadaná herečka snáď nemusím zdôrazňovať... no je to jediné, čo ústredne pripúta k filmu. A to je škoda.

Křupan (2000)

Po filme "10 vecí, ktoré na tebe nenávidím" asi jediná americká teenedžerská komédia, ktorú neradím do odpadového materiálu. Milé prekvapenie, sympatické hlavné postavy. :) Mám pocit, že všetky ostatné nevydarené komédie o amerických školách by sa mohli nahradiť touto nezvyčajne na úrovni alternatívou, ktorá ich vlastne celkom vystihla. Wheatus a celý soundtrack je iba ďalšie plus.

Umírání v Athénách (2006)

Výpoveď o smrti, túžbe po vykúpení a osudovom strete troch mileniek, ktorým je vzájomná opora zároveň spestrením posledných Andreasovych dní. Krása a charizma gréckych žien vám dajú jasnú výpoveď o tom, prečo podľahol čaru každej z nich. A vy si môžete dosýta vychutnať umenie sršiace Atény.

Počátek (2010)

Výborný námet v rukách nedostatočne kreatívneho režiséra, a to sa nepovažujem za náročného diváka. Tieto akčné strielačky že reprezentujú svet snov? Ani náhodou. Film o zasahovaní do snov by mal vyzerať inak. Jedine že by sa narodil zázračne nudný jedinec, ktorý sníva o ničím nezaujímavej zápche v New Yorku alebo ešte nudnejšej kaviarni.

Pan Batignole (2002)

Milý francúzsky film o chlapíkovi, ktorý uprostred vojny uniká gestapu a obetuje svoj pokojný život pre bezpečie malého židovského chlapca. Páči sa mi, že v sebe vkusne mieša prvky komédie, aj drámy. Vojna zrejme stále ostáva bezodnou inšpiráciou pre filmy hodné zhliadnutia.

Jako chmýří pampelišek (2012)

Rodinné aj súkromné, úsmevné i dojemné zážitky malého osamelého dievčaťa, ktoré zrazu nie je samo. To môže znamenať len jedno - oplatí sa vidieť.

Jana Eyrová (2011)

Táto adaptácia má viacero mínusov. Napríklad predstaviteľka hlavnej hrdinky, ktorá pôsobí nedôveryhodne a fádne, rovnako, ako pôsobila v Burtonovej Alici v krajine zázrakov. Už druhý raz mi pokazila dojem z novej adaptácie starej dobrej klasiky. Nuž, slečna Wasikowska, nie je to nič osobné... Nejde však len o casting. Tento film nadobro pohltil temnú a záhadnú atmosféru, ktorá robí z diela to, čím je. Kto videl staršie spracovanie, isto bude súhlasiť. Rochesterova žena bola skrátka hrozná, ale nie v tom zmysle, v akom mala byť. Bola obyčajná. Tri hviezdičky - za peknú prírodu.

matka! (2017)

Ojoj... Za silnú myšlienku veľkoryso udeľujem dve hviezdičky. Film ale nemôže stáť iba na silnej myšlienke, nakoľko diváci sa na neho musia aj dívať. V tomto prípade, trpieť. Azda ani nemusím zdôrazniť, že ešte pred polovicou som sa chcela zodvihnúť a odísť z kinosály (čo som doteraz urobila iba raz, a to počas Troch Mušketierov s Millou Jovovich), a súdiac podľa nervóznych vzdychov v kinosále to túžili urobiť mnohí. No vždy nastal efekt - aha! Teraz už to príde! Teraz už musí vysvetliť, prečo je to stále také isté, prečo sa nič nedeje, prečo dej v skutočnosti negraduje a je čím ďalej, tým otravnejšie, ako sa vo svojej nemožnosti ťažkopádne prehlbuje a točí v kruhu demolovania jedného pekného domčeka na samotke v prírode. SPOILER: Neprišlo. Film mi ukradol presne 115 minút života. Myšlienku by som si radšej prečítala v Javierovej básni, ktorá v jednej chvíli dojala jeho ženu k slzám a jednalo sa o jediný zmysluplný záber, ktorým vás režisér obdarí. Káždý podľa svojej chuti, no filmárske umenie je pre mňa stále v prvom rade o spracovaní. To musí pútať, nie bolieť, ako keby ste sedeli na špendlíku.

Pasažéři (2016)

Sci-fi? Rozhodne áno. Sci-fi romantika? Prečo? Musím priznať, že vesmírna loď bola nadizajnovaná úchvatne. Bazén, z ktorého bol nádherný výhľad na vesmír, mi doslova zobral dych. Okresať však samotné dobrodružno do tak malého úseku a veľkú časť filmu venovať randeniu, z môjho pohľadu nebolo šťastné rozhodnutie. To už som dostala chuť pustiť si sympatickú Bridget Jones alebo vtipný Sex v meste. Takže pre mňa osobne nastalo iba obrovské sci-fi sklamanie.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Starý dobrý LOTR. Kde sú tie časy... Prechádzka po lese nemá čaro, je umelá a postavy sú rovnako digitálne dorábané. Ak si to divák na prvý pohľad všimne, niečo nie je v poriadku. Čo sa týka scenára a samotného faktu, že sa nájde niekto, kto sebavedomo spracuje tenkú knihu do troch pridlhých filmov a ešte len tak z brucha pridá love story medzi elfkou a trpaslíkom, aby nebola nuda, je to postavené na hlavu. Takmer nulová gradácia, takmer nulové napätie, nestotožnenie sa s ústrednou alebo inou postavou. V prípade, že by Peter Jackson vsadil na jeden kvalitný celovečerný film Hobit ako-tak verný predlohe, zachoval by si u mňa dôstojnosť. V tomto prípade sa film zbytočne naťahuje ako dávno vypľutá žuvačka bez príchute.