Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Očekávaně a přesto i celkem nečekaně jasná pecka, na kterou jsem se nedočkavě třepal už od prvního oznámení. Pán prstenů je pro mě pomyslnej vrchol toho, co mám na filmech rád a nevěřil jsem, že by se mohlo kouzlo opakovat. Ono to ale jde....a jde to sakra dobře. Po shlédnutí Hobita už nemám pochyb, že by Peter Jackson dokázal udělat velkolepej megafilm i z novinovýho článku. Osobně knižního Hobita neřadím mezi moje nejoblíbenější knihy, společně mi ale s Pánem prstenů tvoří jeden z nejůžasnějších světů, do kterého jsem mohl nakouknout. Peter Jackson vytvořil svůj pohled na Středozem...temnější, brutálnější a reálnější, než je samotná předloha. Zvlášt u (v knize) skoro až pohádkového Hobita to je znát nejvíc, takže o usekané ruce, hlavy a rozpáraná břicha tu není žádná nouze. Ani náhodou to ale není samoůčelné kvůli maximálně přesné návaznosti na mnohem dospělejšího Pána prstenů a tím se spojením všech šesti filmů vytvoří jeden nepřerušený a do sebe zapadající živoucí svět. Hobit...to jsou naprosté orgie pro fanoušky předlohy, takhle doslovně převedená kniha do filmu se jen tak nevidí. Pro mnohé neznalé to ale znamená nejednu nudnější chvilku a nejeden důvod k remcání. Ono taky vytvořit z jedné celkem nijak moc tlusté knihy tři tříhodinové filmy, to už je prostě fakt, který nemusí sedět každému. Já bych ale pod Jacksonovou režií vydržel ve Středozemi klidně dvakrát tolik času, protože je jednodušše pořád na co koukat, co poslouchat a čím se nechat unášet. Kamery Red Epic jsou jednoznačně famózní a 48 snímků za vteřinu je sakra znát, zvlášt při pomalých pojezdech kamery jsem si vrněl blahem a dokonale čistý obraz natočený s roslišením 5120 krát 2700 je taková slast pro oko, že i v malinko ztmaveném 3D, to byl ten nejdokonalejší obraz, který jsem kdy zahlédnul. Mimochodem vynikající 3D, kdy člověku pořád nelítaji kraviny do ksichtu, ale pouze naprosto přirozeně prohlubuje zážitek a vnímáni filmu. Jackson prohlásil, že se už nechce k 24 snímkum vracet a já se mu nedivim, protože (a to zvlášt ve 3D) teď plno filmů vypadá jak lehce mázlá slideshow. Párkrát jsem sice zatínal pěsti u dabované verze, myslim si ale že je to vrchol toho, co český dabing může v soućasnosti nabídnout a rozhodně se není za co stydět. Hudba je úchvatná a perfektně načasováná....oproti Pánovi prstenů mnohem víc decentní, když ale ve správný čas hrdinsky zaburácela, ježily se mi chlupy i v místech, kde žádný nemam. Efekty jsou na špičkové úrovni, akce natočená maximálně přehledně a se smyslem pro sebemenší detail. Pochválit musim především obsazení Martina Freemana do role Bilba Pytlíka.....Freeman se totiž už jako hobit asi narodil....přirozenej, vtipnej, sympatickej....prosťe hobit. Podle recenzí jsou trpaslíci nezapamatovatelní a nejsou tak silný postavy jako postavy v Pánovi prstenů. Já ale nesouhlasim...je mi jasný, že je něco jinýho třináct malejch trpajzlíků a směs ras jako je elf, hobit, trpaslík, hraničář a čaroděj. Nevim proč, ale těm trpajzlíkum jsem držel palce víc než tlupě z Pána prstenů a celkem mě nějak tak chytli trochu víc a to nehledě na to, že Martin Freeman je snesitelnější hobit, než vykuleně rozněžnělej Elijah Wood. Teď už jenom přečkat rok do dalšího dílu. Kdyby nebylo pár filmzpomalujícich scén (jako například ta se Sarumanem v Roklince) a některých přiliš vysvětlujících a provazujících proslovů, bylo by to pro mě jasných 100%, takhle to je silných 90%.....s tušením, že nás v téhle trilogii čekají ještě velké věci.

Sinister (2012)

Tak něco takhle strašidelnýho jsem už dlouho neviděl!!!! Snad naposled někdy před deseti lety u americký verze Kruhu jsem v kině pociťoval něco jako strach, pak už snad jen Pád do tmy.....a teď jsem se několikrát během filmu málem posral strachy znova (to jsem myslel, že mě už snad nikdy nic nevystraší) a to díky.....perfektně vybudovaný atmosférě, kdy se opět vyplatilo pravidlo, že se nejvíc bojíme toho, co nevídíme a nechápeme.....geniální podivný hudbě (chvílema jsem zavzpomínal na The Thing).....a ukázkově vygradovanýmu napětí. O čem to je psát nebudu, co se tam děje už vůbec ne......každopádně kdo si chce káknout, šup do kina, jenom v kině totiž můźe mít tenhle film správnej efekt a naprosto spolehlivě se obejde bez 3D......poctivej horor se všim všudy. 90%

Návrat do Silent Hill 3D (2012)

Škoda že to neni tak špatný, aby se to dalo snadno odsoudit. První díl byl jeden z nejlepších filmů podle videohry, měl působivou atmosféru a celkem rozumně sestavenej děj tak, aby neurazil běžnýho diváka i fanouška herní série. Kdežto tohle....po vizuální stránce to vypadá docela fajn, sem tam vykoukne celkem zajímavá potvora (včetně figurínovýho robopavouka:-)), jenže to nemá atmosféru, nemá to zajímavej děj a neni to prostě moc velká zábava.....zase to ale neni tak hrozný, aby se člověk výrazně nudil. Hlavní postava a vizuál se inspiruje třetím dílem hry....ale bohužel pouze inspiruje. Hrdinka tam v podstatě jen tak chodí, až se prochodí do závěrečnejch titulků a závěrečnej souboj Pyramid Heada (kterej je neskutečně špatně sestříhanej) s něčím, co by se spíš hodilo do libovolnýho dílu Hellraisera a jedna, dvě lekačky, to opravdu nezachrání. 3D filmu sluší, bohužel je ale silně nevyužitý. Je mi líto toho, že si nedokážu představit další pokračování, tímhle stylem se tahle filmová série už nemá kam vyvíjet. 55%