• Krátkometrážní

Milostný románek (1939)

Mám rád i Affair to Remember, ale tohle je ještě o třídu lepší. Hlavně první půlka s plavbou přes Atlantik stojí za to. Věřím, že kdyby se McCareymu (nebo spíš scenáristům) podařilo udržet laťku tak vysoko i v druhé třičvrtěhodině, šel by film do mojí topky.

Zábavný park (2009)

Pokud máte rádi Americké graffiti nebo Omámení a zmatení, není co řešit. Adventureland má všechno, co od podobných filmů čekáte - vyvážený mix humoru a sentimentu, sympatické obsazení a příjemný soundtrack. Maximální spokojenost.

Gangsterská nevěsta (1941)

Sněhurka + The Big Bang Theory + Sestra v akci ----- Jedna z nejlepších screwball komedií vůbec, vypiplaná do posledního detailu (ono se stačí podívat do titulků - za kamerou Toland, scénář napsali Brackett s Wilderem, kostýmy pro Stanwyckovou od Edith Head...). Další důkaz, jak všestranným režisérem Hawks byl.

Hledá se Bunny Lakeová (1965)

Preminger meets England (nebo England meets Preminger?). Další prachem zapadlé mistrovské dílo hollywoodského nonkonformisty, tentokrát spadající do škatulky "mysteriózní thriller" (vzpomněl jsem si na Roegovo Teď se nedívej). Hutná atmosféra, skvělá kamera, odpovídající herecké výkony, vygradovaný závěr - nic z toho ale u Premingera nepřekvapuje. Remake bojkotuju.

Othello (1952)

Dost možná nejlepší adaptace Shakespeara, jakou jsem viděl. Herecky přesná, filmařsky nekompromisní. A divácky trestuhodně opomíjená.

Zuzanka v nesnázích (1942)

Lehce pedofilní komedie s výborným Millandem, ještě lepší Rogersovou (její nejlepší role vůbec?) a několika stovkami nadržených kadetů. Vtip s účesem ala Veronica Lake potěšil.

Muž se zlatou paží (1955)

Lahůdka!!! Bassovy titulky, Bernsteinova hudba, Leavittova kamera (Premingerův oblíbenec v 50. a 60. letech), Sinatrův herecký výkon... A to vše pod dohledem puntičkářského Otty Premingera, kterému přicházím čím dál tím víc na chuť. Situace v Topce: Sbohem na Hromnice o den více, vítej Muži se zlatou paží.

Přízračná dáma (1944)

Z nějakého záhadného důvodu ke každému Siodmakovu filmu přistupuju s obavami, že se mi nebude líbit. A nakonec se pokaždé ukáže, že počáteční rozpaky byly naprosto zbytečné. Phantom Lady je výborný "ženský noir", který vyniká prací s kamerou a svícením, je velice přesně obsazený a ačkoliv v druhé půlce trochu ztrácí dech, závěr všechno napraví. A tipoval bych, že Truffautův poslední film Konečně neděle není ani tak poctou Hitchcockovi jako právě Siodmakovi.

The Lady Eve (1941)

Barbara Stanwyck krásnější než kdy jindy, nešikovný Henry Fonda, Emma, pestrá paleta půvabných vedlejších postav, svižné dialogy plné (na svou dobu odvážných) dvojsmyslů... Víc Prestona Sturgese!!!

Dům je černý (1963)

Krátkometrážní exkurze do kolonie malomocných v Íránu. Neskutečně silných dvacet minut.