• Krátkometrážní

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Najsilnejší film medzi vojnovými vôbec. Tu nie je čo písať. Vylodenie v normandií je pre mňa druhý najkolosálnejší zážitok po katastrofe na Titanicu. Hold, režisér+buksa+herci je jediná možnosť aby sa takéto niečo podarilo, v tomto prípade až neuveriteľne nad možnosti.

Ghosts (1996)

Perfektý nápad na video v časoch karierného vrcholu MJ. Bohovský príbeh, parádne masky, skvelé efekty, super piesne s istotou dokonalých choreografií robia z Ghosts moj najobľúbenejší hudobný snímok.

Polojasno (2009)

Po "For The Birds" druhý najpodarenejší krátkometrážny animák z dielne Pixar. Krásny príbeh, pointa, vizuál a príjemný humor. Je trošku škoda, že po tomto snímku už Peter Sohn nedostal angažmá na režisérske kreslo pre celovečerný animák, pretože sa mi vidí, že s jeho citom by natočil bezpochyby príťažlivý kus kvalitného filmíku.

Pat a Mat - Budka (1983) (epizoda)

Podobne ako "Výlet" u mňa najpríjemnejší diel, kde pointa valcuje trafené kutilské riešenia.

Pat a Mat - Výlet (1984) (epizoda)

Séria mala najväčšie grády v ranných časoch, kým tvorcom nebolo jasné, na čo všetko majú. Mne je najbližšia grafika týchto kraťasov po snímok "Jablko", a tento diel má v mojom oku najsilnejšiu pointu, hoci nešlo o klasický kutilský prúser.

Pro ptáčky (2000)

V jednoduchosti je krása. Pixar je po všetkých stránkach najprofesionálnejšie animátorské štúdio s najväčšími profesionálmi vo svojom remesle. A toto je najlepší animák v histórií kinematografie.

Pelíšky (1999)

(U Krausů před svatební hostinou.) strýc Václav: "Pánové, já jsem četl v časopise 100+1 zahraničních zajímavostí takovou zajímavost, že průměrná ženská, žena, myslí na sex každých pět minut. A průměrný člověk, jako muž, chlap, na to myslí každých sedm minut." otec Šebek: "A co z toho jako vyplývá?" strýc Václav: "Že sem průměrná ženská."

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Čím si ma film dostal?? Prvý krát: Nekonečnými debilnými rozhovormi o burgroch vo Francúzsku a božom zásahu. Druhý krát: Mozgom na zadnom skle. Tretí krát: Resuscitáciou s adrenalínom. Štvrtý krát: Tanečnou súťažou. Piaty krát: Nehodou v boxerskom ringu. Šiesty krát: - "Who´s motorcycle is this?" - "That´s chopper baby." - "Who´s chopper is this?" - "Zed´s." - "Who´s Zed?" - "Zed´s dead baby, Zed´s dead...." Siedmy krát: ..som si prvý krát začal všímať strelené herecké výkony a o čom to vlastne je. A ôsmy krát: ...si to proste už len poriadne užiješ..

Mlčení jehňátek (1991)

-„They don't have a name for what he is.“ Podľa dokonalej knižnej predlohy Thomasa Harrisa vytvoril Jonathan Demme jednu z najchladnejších kriminálok všetkých čias na čele s odhodlanou Jodie Foster a (v cele) s mrazivým Anthony Hopkinsom. Film pojednáva o zvrhlých vraždách pána JB, ktorého identitu (tak ako pri "Columbovkách") spoznáme už na začiatku. Film, u ktorého otázku, či si toľko Oscarov zaslúži, je si zbytočné pokladať, toto je epos, z ktorého vám ztŕpnu ruky a aj k popcornu bude zrazu ďaleko.