Noc rozhodnutí (1993) (TV film)

Krása v zoufalství. Tento film je jeden z těch, který by mohl být odpovědí každému, který míní vážně defenestraci vlády, zplynování cikánů nebo léčení homosexuálů v psychiatrických léčebnách. Teda, kdyby vám obětoval hodinu času, což ale takový člověk neudělá. Zkuste být trochu jako Hrušínský a zamyslet se, než zase někde řeknete jednoduše vyslovitelné fráze jako "politici jsou akorát badna zlodějů", "ti mladí jsou všichni zkažení" nebo "Hácha byl kolaborantská svině".

Dobrodružství polárních medvídků (1979)

První a na dlouhou dobu jediný japonský film, co jsem viděl. Je jednou z mých nejoblíbenějších pohádek. Roztomilí medvídci, nářezová písnička a hlavně skvělý děj s úchvatným lidským významem dělají z Ledních medvídků pohádku, kterou lze doporučit a vymáhat minimálně na ČT2 někdy v neděli dopoledne.

Senna (2010)

Jako zarytý fanoušek F1 asi nesplňuji základní kritérium, jež cílová skupina tohoto filmu musí mít. Před zhlédnutím filmu není na škodu o formuli 1 něco vědět a mít rád prostředí závodů. Nesmíte se ale opovážit čekat snímek o závodech, v němž se dozvíte něco nového, těšit se na záznamy strhujících bitev kolo na kolo (na obranu tvůrců nutno říct, že jich je plný internet a každý je může kdykoliv vidět a nemusí jít do kina) nebo rozebírání jedinečné práce Ayrtona s autem. Stopáž je z nepříjemně velké části vyplněna brečením a blábolením o Sennovi jako o nejlepším pilotovi všech dob a skvělém člověku. Proč je ale zastřeno, jak ho musel Nigel Mansell jít proplesknout, aby si nehrál na poloboha, jemuž je za volantem vše dovoleno? Protože hlavní role mainstreamového trháku taková nemá být. Najdeme zde vše pro zamilování si Senny jako romantického hrdiny. Je mladý, geniální, skromný, milující, utiskovaný, je jediným idolem krizemi zmítané rozvojové země a jako každý správný klaďas zemře mladý. Nechybí zde úděsný záporák v osobě Alaina Prosta, z něhož si tvůrci (stejně jako z Ayrtona pouze to pozitivní) vzali jen to negativní: malá francouzská žába, která politickými podvody podráží Sennovi nohy. Je ale snad v pořádku, že Senna pro triumf neváhal riskovat své i soupeřovo zdraví a bez rozmyšlění to do něj napral? Jsou lidé, kteří dnes říkají Lewisi Hamiltonovi Bezmozek, jak by se ale pak mělo říkat Sennovi? To ve filmu nezazní. Ayrton byl bezpochyby geniální pilot s jedinečným nadáním analyzovat situaci, předvídat, sžít se s autem a dokonale mu rozumět, ale dokumentární film by měl uvádět celou pravdu a nic než pravdu. To tento snímek nesplňuje. A to, že jinak má film skvělý střih, zvuk, režii atd., nemůže odstranit znechucení z komerce. Ničím jiným totiž asi film není. Zajímalo by mě, jak by se na snímek díval sám Senna. Bojím se, že film nebyl dělán na památku génia Senny a pro fanoušky F1, ale pro komerční úspěch, takže zase jenom pro chechtáky. No ale pro jiné to je jistě úchvatný film s jednou výraznou objektivní předností: určitě opět o něco zpopularizoval F1.