• Krátkometrážní

Persepolis (2007)

5,0/10 Zbytočne preceňovaný film, podľa mňa ide o PRIEMER až do morku kostí (ostatne, podobne ako aj pôvodný komix, čo som neskôr zistil). Bije to do očí o to viac, aký nevyužitý potenciál mal - dúfal som v trefné a vtipné komentáre, úžasnú animáciu, ale všetko to ostalo niekde na polceste. Tvorcovia akoby ani nemali vyššie ambície než pobaviť malomeštiacky založených divákov, odchovaných na Televíznych novinách. Tým, čo majú čo len trochu lepší všeobecný prehľad o svete, Persepolis jednoducho nemá čo ponúknuť.

Mang zhong (2005)

5,0/10 Mám rád minimalistické filmy, ale toto bolo na mňa jednoducho priveľa - ak však máte radi dlhé statické zábery, v ktorých sa NAOZAJ NIČ nedeje (iba hlavná hrdinka občas kývne hlavou...) a nemajú ani nijaký význam v rámci filmu + miernu teatrálnosť, prosím, váš vkus vám neberiem. V kinosále ma udržiavala iba úžasná fotogenickosť filmu, akú si naposledy pamätám v Žene z piesočných dún (!). Keby to bolo celé o polhodinu kratšie, vyrukoval by som s piatimi hviezdičkami, ale niektoré príliš naťahované scény na mňa pôsobili viac trýznivo než kontemplatívne. Myslím, že neľahká situácia kórejskej menšiny v Číne sa dala natočiť aj divácky "prístupnejšie" (bože, to som povedal JA?)

Společnost mrtvých básníků (1989)

6.0/10 Agitka pre mladých aj (po)starších na obnovu záujmu o poéziu a básnikov (ale iba angloamerických, of course). Bohužiaľ, príliš ploché a schematické postavy + úplne predvídateľný dej ťahajú celý projekt k priemeru. Pre mňa mierne sklamanie...

Jméno růže (1986)

5,5/10 Ak si odmyslím, že Meno ruže vznikalo na základe nejakej knihy (inak by šlo hodnotenie oveľa nižšie - Ecova fascinácia stredovekom sa z filmu úplne vytratila, nehovoriac o rôznych historických a filozofických odkazoch, ktorými sa kniha hemžila), ostane mi detektívka z pomerne atraktívneho prostredia, ktorú podopierajú len krehké barličky, pričom často využíva rôzne dejové skoky (ktoré vám bez neznalosti Ecovho diela môžu prísť ako nelogickosti). Záverečné odhalenie vraha vyznieva bohužiaľ iba ako žánrová nutnosť, a vysvetlenie jeho pohnútok sotvakto z divákov naozaj pochopí. Na Annaudových filmoch ma naviac irituje a hnevá aj "líbeznost", ktorú do svojich filmov vkladá (najviac je to asi vidieť na Medveďovi).

Taxidermia (2006)

6,0/10 Platí to isté, čo o filmoch Park Chan-Wooka (najmä Oldboya) - zo strany autora/režiséra ide iba o čistú onaniu (pričom nadhadzuje aj témy, nad ktorými zas môžu masturbovať kritici). Moje hodnotenie nehovorí ani tak o kvalitách filmu, ako o (pokazenom) diváckom zážitku.

Tao no cuki (1997)

6,0/10 (Anglický názov Moon Over Tao) Samurajské sci-fi fantasy s hororovou vsuvkou - toto žánrové spojenie (a fantázia autorov) je asi jediné, s čím vás môže film zaujať (všetko ostatné totiž nevybočuje s priemeru). Dejová zápletka je pomerne banálna - dvaja samuraji sú poverení nájsť pôvodcu istého meča (pretože tento meč je vyrobený zo zvláštnej ocele, ktorá bez problémom rozsekne aj skaly). Ako čoskoro vysvitne, oceľ pochádza z meteoritu, v ktorom bol ukrytý mimozemský artefakt s obrovskou mocou - ten sa však ocitol v rukách banditov. Ale o artefakt sa začnú zaujímať aj isté mimozemské bytosti, ktoré si ho práve prišli vyzdvihnúť...

Únos Šogunova následníka (1989)

6,0/10 Jediné, čo stojí za zmienku, je príbeh (hoci trochu otrepaný, ale stále dobre fungujúci), atmosféra a hlas jedného zo záporákov. Naopak, herecké "výkony" sú aj na pomery b-čkového filmu neuveriteľne biedne, a to isté platí aj o ozvučení/zvukových efektov (a naviac mi nesadol ani japonský rock ako hudobný doprovod niektorých bojových scén). Ale pokiaľ nemáte vysoké nároky (alebo hľadáte nejakú oddychovku), slušne sa zabavíte.

Kong shan ling yu (1979)

6,0/10 Nenechajte sa zlákať (ako ja) označením kung-fu. Dokopy sa tu bojuje asi tak tri minúty z celého filmu, väčšinu času vypĺňa to, čomu sa dnes hovorí "stealth". A aká je hlavná zápletka? Do buddhistického kláštora prichádza obchodník, opátov dobrý známy, aj so svojou konkubínou a sluhom. Z posledných dvoch sa čoskoro vzkľuje obávané zlodejské duo, ktoré má eminentný záujem o jeden vzácny zvitok. V kláštore sa však nachádza aj miestny generál a policajný veliteľ. A naviac pribudne aj jeden nečakaný (a nezvaný) hosť... . Príbeh má celkom slušné dejové zvraty, kde budete istý čas rozmýšľať, kto na akej strane vlastne stojí.

4:30 (2005)

6,5/10 Je pre mňa záhadou, prečo práve tento film získal hlavnú cenu na MFF Bratislava. Neprišiel mi nijako zvlášť výnimočný (mojim tipom boli Farval Falkenberg a Khadak).

Jeanne a skvělý chlapík (1998)

6,0/10 Príjemná oddychová záležitosť na odreagovanie. Muzikálové vsuvky filmu vôbec neškodia, práve naopak - osviežujú (inak pomerne fádny) dej. A k tomu ako bonus nádherná V.L.