• Krátkometrážní

Vyšetřovatel (2008)

7,5/10 Filmová hra(čka) na detektívny žáner (min. päť odkazov na slávnych vyšetrovateľov by ste mali spoznať), s občasnými komentármi na súčasné médiá a medializáciu. Mám však zvláštny pocit, akoby sa jeden vedľajší motív (ten s matkou) v druhej polke filmu kamsi vyparil... Ktorý "detektív" túto záhadu vyrieši?

Nebe a peklo (1963)

7,5/10 V kategórii "krimi so sociálnym podtextom" je o chlp lepší Nomurov Hrad z piesku, asi preto, že viac smrdí ľudským pachom, kým Kurosawovo Nebo a peklo (ako je to vlastne u neho zvykom) "filmovosťou".

Krásný Antonio (1960)

7,0/10 Trvalo mi celý jeden deň (!), kým som pochopil že samotný príbeh je v tomto prípade možno to najmenej podstatné (holt mal som si o ňom najskôr niečo zistiť). Celý film je len zámienkou na zdrvujúcu kritiku pokryteckej spoločnosti, s ktorou Pasolini (podieľal sa na scenári) bojoval celý život.

Útěk do divočiny (2007)

7,0/10 Asi najslabšie štyri hviezdičky, aké som zatiaľ udelil. Hoci sa tak film tvári, nejde o žiadny novodobý mýtus o hľadaní slobody, či mladíckej revolty, ale o exkurziu do prírodných krás, fauny a scenérií onoho svetadiela. Chýbajú len kontakty na cestovné kancelárie. McCandlessov životný príbeh pritom ponúka toľko iných možností, či už o zamyslení sa nad slobodou, alebo ukázať na tenkú hranicu medzi hrdinstvom a hlúposťou. Bohužiaľ sú tieto vedľajšie nitky vo filme mierne pridusené (ale ruku na srdce, mohlo to dopadnúť aj horšie), a ako-tak je zdôraznená len jeho závislosť na civilizácii a jej vymoženostiach.

Kozure Ókami: Oja no kokoro ko no kokoro (1972)

7,5/10 Vydarený nástupca predchádzajúcich troch dielov. Saito Buichi (režisér) sa trochu odklonil od komixoidnosti (silne prítomnej hlavne v 2. a 3. časti, balansujúcej na hranici fantasy) a zameral sa skôr na vnútorné (ne)prežívanie a hodnotové orientácie aktérov príbehu. A spravil dobre.

Sherrybaby (2006)

7,0/10 Myslím, že nízke hodnotenie je trochu nespravodlivé. Samozrejme, nejde o žiadny prevrat v dejinách kinematografie, len o pokus zachytiť jeden "obyčajný" ľudský príbeh. Mal by som len dve výhrady - zdalo sa mi, že Maggie Gyllenhaal občas príliš tlačí na pílu, podobne ako režisérka (najmä poslednú polhodinu). Čo musím pochváliť, je práca s detailmi (viď spoločná večera) a vykreslenie charakterov - nie sú celkom čiernobiele, a svojim spôsobom budete mať určité pochopenie skoro pre každého. A na rozdiel od ostatných užívateľov si myslím, že Dany Trejo svoju rolu zvládol skvele.

Znovuzrození (1966)

7,0/10 Nápad je výborný, ale podľa mňa nie celkom dotiahnutý do konca. Filmu naviac citeľne chýba "šťava".

Čas vlků (2003)

7,0/10 Smutne hľadím na popis od distribútora – apokalypsa, chaos, legitimizácia násilia a vrážd? Ale kdeže! Žiadny akčný sci-fi thriller sa nekoná. Iba čo vám prezrádza(jú) pointu, ktorú by ste sa inak dovtípili asi v tretine filmu (a nebudete si preto klásť niekedy viac, niekedy menej oprávnené otázky o správaní postáv), a naviac je trochu prehnané hovoriť o „apokalypse“. Násilie a krádeže takisto nie sú ani zďaleka tolerované. O čo ale Haneke-ovi šlo? Pravdepodobne sa jedná o štúdiu ľudskej „prirodzenosti“, resp. psychológie prežitia (to je však len moja domnienka).

Harvie Krumpet (2003)

"God is better than football, God is better than beer, God is better than cricket, 'cause God's there all the year!"

Slečinky z Rochefortu (1967)

7,5/10 Roztopašný muzikál o večných francúzskych témach, láske (resp. jej hľadaniu) a (bezstarostnom) živote. A zaručený "vylepšovač" nálady, pokiaľ sa nenecháte znechutiť miernou infantilnosťou. Niekomu môžu prekážať aj tak trochu amatérsky posobiace muzikálove čísla (hlavne vďaka, ehm, "synchronizácii" - akoby herci svoje výstupy ani poriadne nepreskúšali a natočili na jeden záber), čo bude ešte výraznejšie po tom, ako do deja vstúpi Gene Kelly ( - ten však svojou uhladenosťou, strojenosťou a perfekcionistickým prístupom pôsobí rovako smiešne...). Ale čo tam potom, dôležitý je dobrý pocit, ktorým vás Slečinky určite nakazia.