Diktátor (1940)

Réžia, dve hlavné postavy stvárnené Chaplinom a Oakie ako Napoloni vytvorili perfektný film plný kultových scén, napr. Hynkelov tanec s glóbusom, holenie a to nespomínam stretnutia Hynkela s Napolonim. Toto je ozaj klasika. Chaplin triafa presne do čierneho, výsmech z Hitlera a nacistov je absolútne do-ko-na-lý. Keď si predstavím dobu, v ktorej uzrel film svetlo sveta..nemám slov.. nakoľko človek sa neubráni myšlienke, ako sa asi tváril Hitler, keď zahliadol čo i len kúsok z tohto filmu. Je to prejav Chaplinovej geniality.

Jasmíniny slzy (2013)

Woody Allen ma vie vždy potešiť hudobným výberom pre svoje filmy. To je asi jedna z mála vecí, ktoré platia aj pre Blue Jasmine. Nemôžem si pomôcť, ale väčšinu filmu som mala pocit, že pozerám na Kazanovu Streetcar Named Desire. Aj keď nemožno hovoriť o nejakom sexuálnom napätí medzi Jasmine a Chilim, vzťah oboch sestier + partner tu bol podobný a duševný stav Jasmine to len podčiarkoval. Na druhej strane bolo skvelé sledovať premeny Cate Blanechett a rozklad jej osobnosti. Blue Jasmine je však pre mňa sklamaním a príde mi až príliš neoriginálny. Tento dojem jednoducho neodvrátila ani Blanche(tt).

The Demi-Paradise (1943)

Klasický propagandistický film, ktorý množstvom naivity určite nešetrí. Žoviálny Rus prichádza so svojimi predsudkami o ľuďoch a krajine do pochmúrneho Anglicka. Pre domácich je len nedôveryhodný cudzinec. Napokon však zaslepenosť všetkých pominie. Ľudí spojila (ako inak) spoločná práca. Film mal počas vojny podporiť sympatie medzi Britániou a Sovietskym zväzom. A robil to ozaj priamočiaro... celá tá družnosť pôsobí dosť bizarne. Po vypuknutí vojny sa Laurence Olivier snažil všemožne angažovať v aktivitách na podporu svojej vlasti. Okrem toho, že vstúpil do námorného letectva, podporoval aj propagandu. Z tohoto žánru má aj podarenejšie filmy, no ako Rus Ivan si aspoň mohol precvičiť svoje zaľúbenie v cudzokrajných prízvukoch.

Americká krása (1999)

Tento film sa "hĺbkou" svojej myšlienky hrá na niečo, čo jednoducho nie je. Snaží sa moralizovať, poúčať a kázať, ale robí to tým najpovrchnejším spôsobom, pri čom na to využíva nesmrtelné klišé: dnešná konzumná, materialistická spoločnosť - makes me sick, subjektívnosť krásy etc. Netvrdím, že v niečom by aj nemal pravdu, ale tieto myšlienky sú podané najjednoduchším, najočividnejším spôsobom, takže človeka nútia k zamysleniu len minimálne. Skôr akoby išlo iba o ten večný povzdych nad skazenosťou dnešnej doby a o platonickú túžbu niečo zmeniť, čo je dnes tak populárne, ale v podstate to nič nerieši. A že Hollywood káže o tejto skazenosti? ...na rohu ulice, vrah o morálce káže... Mňa to jednoducho nezasiahlo tam kde malo a aj napriek výbornej dvojici Spacey&Bening, je pre mňa American Beauty len jeden z mnohých prvoplánových filmov.

Synové Norska (2011)

Čo je krajšie ako vyjsť si do prírody a na lúke sa započúvať do srdečných melódií Johnnyho Rottena? Ale život nie je gombička a tak to už vyzerá, že punk je skutočne len jednou z fáz života.. taká hlúposť predsa nemôže nikoho držať príliš dlho..môže ťa zabiť alebo posunúť ďalej. Nakoniec to pochopil aj malý Nicolas. Because freedom is shit and shit is freedom.

Wrestler (2008)

Opäť sa niekomu podarilo vybúchať nejakú tú sentimentalitku aj z mizernej témy, tentokrát zo športu amerických "fajnšmekrov" - wrestlingu. Trvalo dosť dlho, kým skrachovaný herec Micky Rourke našiel úlohu, ako stvorenú pre seba. Spoza jeho plastikovej tváre bol herecký výkon ozaj dobrý. Film bol však klišé cez klišé, dej predvídateľný a nič prekvapivé sa za celý čas nestalo, hádam s výnimkou toho, že vôbec niekto chcel mať s obstarožným Ram Jamom sex. A vlastne aj to až po tom, ako si natiahli čiaru..tak nič.

Mulholland Drive (2001)

Lynch sa s nami zahráva, ako sa len dá. No keď si to uvedomíme (niektorí obdarení možno ešte počas filmu), musíme padnúť na kolená pred jeho genialitou. Herecké umenie Naomi Watts mne ešte nikdy nebilo tak zjavne do očí. Wow.

Pýcha a předsudek (1940)

Síce prvá, no nie zrovna najpodarenejšia verzia tejto britskej klasiky. Možno ju poznačilo predvojnové obdobie - žeby komediálny nádych pre uvoľnenie ťaživej atmosféry reality? Koniec a na záver aj "vyfarbenie" niektorých charakterov tomu jednoznačne nasvedčuje. Nemôžem si pomôcť, ale táto upravená verzia knižnej predlohy jednoducho nie je ono. Darcymu podľa mňa chýba knižná arogancia a miestami je z neho skôr smiešny pajác.

Occupations (2007)

trochu netradičný happyend (:

Plnou parou vzad! (2002)

Strašná hlúposť. A čo tam preboha robí Roger Moore?!