• Thriller

Není čas zemřít (2021)

Keďže je to rozlúčka s Danielom ako Jamesom (obávam sa, že na to, čo príde po ňom, sa už možno ani nebude dať pozerať), tak som si dala pomerne načas. Keď ohlásili, že nového Bonda stvárni práve Daniel Craig, nebola som zrovna nadšená a nie preto, ako znela asi tá najväčšia mediálna výtka, že Bonda podľa knižnej predlohy predsa nemôže hrať blondiak.. len som si ho v tej úlohe nejako nevedela predstaviť. No a potom prišlo Casino Royale, ktoré je doteraz po každej stránke mojou úplne naj bondovkou. Všetky, čo prišli potom sú o level až dva nižšie, o to viac ma teší, že práve tá posledná No Time to Die to posunula opäť vysoko. Scenár, lokácie (tá talianska Matera bola dokonalá), kamera, vizuál, hudba a samotný James, ktorý konečne opäť nie je ako z kameňa. Menšiu výtku mám asi len k Lée Seydoux, ktorá bola ešte v Spectre fajn, ale tu pôsobila trošku ako spiaca princezná. Ďakujem Daniel Craig, bol si skvelý James Bond.

The Morning Show (2019) (seriál)

Americké televízne pozlátko v plnej kráse. Jennifer a Reese, ktoré si kedysi spolu zahrali v epizódke v Priateľoch, sa tu po rokoch opäť stretávajú a náramne im to ako tandemu šlape. Čo by som ale dopredu nepovedala, že Jennifer s prehľadom herecky prevyšuje Reese, čo je patrné skôr v neskorších epizódach. Billy Crudup je proste parádny. Koniec 1. série bol vyšperkovaný a za to pridávam aj 5. hviezdičku. Momentálne rozpozeraná 2. séria je tiež zatiaľ dosť slušná.

Vražedná konstelace (2016) (seriál)

Prvá epizóda taká čajová, ale oplatilo sa pokračovať. Dobrý herecký výber v hlavných aj vedľajších úlohách. Kjell Bergqvist (Tom) vyzeral, ako by bývalého detektíva a terajšieho bezdomovca nemusel ani hrať. Olivia alias Julia Ragnarsson niekedy pôsobí, že nemá žiadny pud sebazáchovy, ale inak jej to myslí a jej uhrančivé oči významne dotvárajú celkovú atmosféru. 1. séria: je tu viacero dejových línií, čo niekedy pôsobí trochu rušivo a niektoré veci zostanú na konci akoby nevysvetlené, ale záver celkom prekvapí 2. séria: u mňa lepšia ako prvá. Prepracovanejšia, všetko do seba nakoniec zapadne. SPOILER: Neuveriteľne hlúpe mi ale prišlo, ako ľahko sa Olivia vlúpala do domu miliardára ako i to, že tam vôbec išla, keď už mala tú česť, čo je to zač. Piatu hviezdičku pridávam za to, že ma to bavilo natoľko, že som posledné dni toho zase moc nenaspala.

Kaštánek (2021) (seriál)

Dobre natočené, napínavé, ponuré severské krimi v kontraste s pomerne nudnou hlavnou dvojicou vyšetrovateľov. Ale aspoň im to aj v tomto dokopy pasuje. Za posledný diel pridávam aj piatu hviezdičku. Od jedného z tvorcov Forbrydelsen som ani nič menej nečakala.. teda až na charizmatickejšiu ústrednú dvojku.

Mare z Easttownu (2021) (seriál)

Konečne po dlhšej dobe niečo, čo ma naozaj chytilo, HBO zase raz valcuje konkurenciu. Bolo tu iba zopár zaváhaní a trochu slabší prvý diel, ale popri celku to ani nestojí za reč. Každou epizódou som čakala, kam ešte Kate Winslet vygraduje svoje herecké umenie. Za rolu Mare by ju rozhodne nemala minúť nejaká tá cena. Schopne jej sekunduje aj Julianne Nicholson a celkovo je tu dobré herecké obsadenie. V krimi žánri to nie je až taká preborná vec (pozor dokončenie vety obsahuje SPOILER) bolo vcelku jasné, že vrahom nie je nikto, na koho sa upriamila pozornosť a že rozuzlenie príde až v závere. Za to ako sociálna dráma a sonda do duší miestnych obyvateľov Mare of Easttown priam exceluje.

Učitelem z nouze (2014)

Vzhľadom na miestne hodnotenia príjemné prekvapenie. Stále šarmantný Hugh Grant a skvelé vedľajšie postavy ako Marisa Tomei, Allison Janney alebo J.K. Simmons. Vtipné, chytré, sarkastické a musím pochváliť český dabing. Toto si určite ešte niekedy pustím. "..a z toho co sem zatím viděl, je to úžasný konec civilizace. Nechápu, co se tu dá naučit, snad jak vzít roha".

Wanted (2016) (seriál)

Lola a Chelsea sú rozdielne ako deň a noc a napriek tomu sa stanú na úteku nerozlučnými. O zábavu a vtipné hlášky tu nie je núdza, ale dočkáme sa aj vážnejších tém a odhalení z minulosti obidvoch žien. Tri série zhliadnuté za pár dní, prvé dve super, tretia už trošku slabšia, ale inak veľmi príjemná oddychovka.

Hledání Aljašky (2019) (seriál)

Príbeh o dospievaní, ktorý má čo ponúknuť aj dospelým. Skvelý kásting s neopozeranými tvárami a správne namiešaná dávka humoru aj drámy. Za posledné dve epizódy dávam aj piatu hviezdičku.

Holčičí parta (2014)

Toto je už roky realita francúzskych miest a hlavne predmestí, samé ghetto s vlastnými pravidlami. Neviem, ako to tá Celine Sciamma robí, ale čoho sa chytí, či už režijne alebo scénáristicky, väčšinou oboje, to stojí za videnie. Do istej miery s tým bude mať asi čo dočinenia aj dlhoročná spolupráca s rovnakým, osvedčeným tímom (produkcia a kásting). Aj keď námet to nie je nejako extra originálny, to ako je film zrežírovaný a zahraný čisto amatérskymi hercami, ho posúva na inú úroveň. Za super zahranú hlavnú postavu a skvelú hudbu pridávam aj piatu hviezdičku.

Traceyino mimořádné zpravodajství (2016) (seriál)

Angela Merkel meine chancellorette a Judi Dench national treasure sú moje top :) Tracey Ullman je neskutočná komička. Na zlepšenie nálady ako stvorené.