• Fantasy

District 9 (2009)

Akčné zabijácke scifi. Drsný príbeh. Trochu mi to pripomínalo okupovanie krajín na blízkom východe, americkými vojskami, stým rozdielom, že do pozícije okupovaných boli postavený mimozemštania. Alieni síce vyzerali, ako nebezpečné príšery, boli však len zahnaný do kúta a prinútený správať sa ako zvery. Avšak to nieje hlavnou pointou filmu. Hlavná pointa, ako keby sa neustále menila. Pri pozeraní filmu mi dej prišiel ako prekvapivý a pútavý, ale nakoniec som si povedal, že bolo to trošku klišé. Nezvyčajná bola hlavne kamera, ktorá bola buť z pohladu novinárov, obohatená o komenty, alebo klasická filmová kamera. V obidvoch prípadoch nepozná statýv, ale to nevadí aspoň to pridáva akčnosť. Prestrihy kamerou sú tiež urýchlené, takže diváci netušia, ako vyzerá priestor deja. Každý záber je z úplne iného uhla. Ešte by som vytkol jednu vec, ktorá je celkom bežná pri podobných filmoch a to su wtf scény. Ako sa im to asi podarilo? Napríklad SPOILER: Sme 4 poschodia pod zemou, vo vojenskej základni, obklúčený armádou, ktorá nás neprestáva ostreľovať. Čo budeme robiť? Vieščo mám nápad. Zničím stenu týmto granátom, ktorý som práve z niekade vytiahol a nastúpime do obrneného transportéra a ujdeme im. Samozrejme, že nám to vyšlo však ako inak. Stojí to ale za to, pozrieť si toto dielo :) 75%

Šepot srdce (1995)

Začiatok je trošku nudný, dosť zdĺhavý, ale od polovice sa celý príbeh zaujímavo rozvinie. Vytvoril vo mne akúsi tvorivú atmosféru, musím ísť robiť niečo kreatívne.

Diktátor (2012)

Je to riadna hlúposť, ale zabavil som sa, už ako pri flme dávno nie. Ukazuje to rozdiel medzi diktatúrou a demokraciou, ale hlbšiu myšlienku tam asi ťažko nájdete. Skôr je to súbor vtípkov na účet, hádam, všetkých ľudí na svete.

Henjelgwa geuretel (2007)

Mysteriózne, Mysteriózne a ešte raz Mysteriózne. Je to zváštne horrorové dielko, ktoré si zaslôži svoju pozornosť. Celé je to jedna nekonečná záhada, ktorá sa rozlúšti až na konci. Rozhodne som sa pri tom nenudil, ale neustále som si hovoril, aké je to celé čudné, asi práve to, tak pútalo moju pozornosť. Záver trochu slabší, ale prvá polovica bola vážne zaujímavá. 70%

OMO - Cesta do praveku (2002)

Milovníci cestopisov a objavných dobrodružstiev sa v tomto určite nájdu. Skupina 6 bádatelov sa vydáva bez GPS a satalitného telefónu na výpravdu po rieke OMO. Zatiaľ túto rieku splavíl iba jeden tým bádatelov a jediné, čo vedia je, že obtiažnosť splavu je 4 na škále zo šiestich. Ich hnacím motorom je divoká voda a túžba zažiť dobrodružstvo. Na ceste narazia na nedotknutú divočinu a domorodé kmene, ktoré nie vždy budú prívetivé. Po čase ma to ale začalo nudiť, niesom asi na cestopisy. 60%.

Jak vycvičit draka (2010)

Síce veľa animákov nesledujem, ale tento bol jeden z najlepších. Ak máte radi vikingskú kultúru, rohaté prilby a sekery, tento duchaplný animovaný film bude pre Vás. Vikingská dedinka, plná tvrdých severanov odhodlaných rozdrtiť všetko, čo im stojí v ceste, čelí neprestajným útokom drakov. Ich rivalita trvá, mnoho rokov, až kým jeden mladý viking neodhalí niečo cennejšie, ako je meč a sekera. Celý príbeh je velmi svižný, vtipný a hlavne dôvtipný. Isté pasáže účinne hrajú na city diváka, avšak vytýkal by som záver, ktorý mohol byť podla môjho vkusu viac emociálny. Aj keď tvorcovia nám ukázali epickú záverečnú bytku, mňa obrovské ohňivé efekty a masové súboje, až tak neberú. 80%

Gympl (2007)

Bol som na tom v kine s babičkou. Ja som bol nadšený a babička zhrozená. Nevedela si predstaviť, že by takto malo fungovať naozaj v bežnom živote. Povedal som jej, že až tak extrémne to nemusí byť, ale môže sa stať a sú také prípady. Gympl ukazuje život teenagerov na bežnom gymnaziu zo všetkými problémami, srandou aj iróniou. Ukazuje hlavne obrovskú medzigeneračnú medzeru. Ako každý ročník sa na svet pozerá inak a nechcú sa navzájom počúvať. Učitelia strácajú rešpekt, lebo vela krát majú menší plat ako vreckové svojich študentov a študeni nemajú žiadnu motivácia sa v škole vzdelávať. Hľadajú zmysel existencie niekde inde. Každý sa len snaží prežiť a ak je to možné zabaviť. Ako keby sa česť zo školských lavíc vytratila. Pre mna silný zážitok a nevyše ma baví to pozerať, je to dost krutý film a pritom vtipný. 80%

Psycho (1960)

Divák nikdy nevie na čom je. Je to akési pohrávanie sa s divákovou myslou. Tušíte niečo a stane sa niečo uplné iné a napínavejšie. Čakal som od toho viac hororovej esencie a viac strachu, ale nakoniec sa s toho vyklul nervydrásajúci detektívny triller.. Väčšinou, keď sa pozerám na film predstavujem si čo by som ako režisér zmenil a pri tomto snímku ma nič nenapadá. Všetko je na svojom mieste, tam kde má byť.

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

Zbožňujem teenagerské filmy. Možno preto, že sám som teenager a viem sa tak trochu vcítiť do ich rolí. Pripomenulo mi to snímok Scott Pillgrim, avšak s tým rozdielom, že príbeh hlavného hrdinu tohto filmu, Charlieho, je o niečo iný. Ukazuje nám, že každý človek je odlišný, lebo každý si prešiel inou cestou. A niekedy si nevyberáme, aký osud nás čaká, alebo čo sa nám stalo v minulosti. Charlie sa nevzdáva. Ako prvák prichádza na strednú školu a snaží si nájsť priateľov. Trpí depresiami a je kolektívom utláčaní. Čoskoro nachádza partiu ľudí, ktorí od neho nie sú až tak odlišní a zistuje, že aj on môže mať v kruhu priateľov svoje miesto. The Perks of being a wallflower je krásny film o láske, priateľstve a nachádzaní samého seba. Vyriešením svojej minulosti, vyriešime aj svoju budúcnosť a naučíme sa žiť pre tento moment. Niektoré pasáže by som spravil o trochu svižnejšie, ale celkovo všetko je vo filme na svojom mieste. 90%