Životy těch druhých (2006)

Vypadá to, že v NDR to bylo ještě tvrdší. Přerod skalního příslušníka Stasi na tichého sympatizanta prohnilého zanikajícího imperialismu asi začal v jídelně při obědě, kdy nadřízený si v klidu vykládá politické vtipy a ještě se všichni okolo musí usmívat, zatímco podřízený za jiný politcký vtip je postrestán. Tak asi začal chápat, že nadřízení to nemyslí a nešpiclují na rozdíl od něho z přesvědčení. No a když nadřízení myšlence nevěří...tak co...

Poslední údolí (1971)

Dobře vykreslený stav třicetileté války, kdy bylo už záhy jasné, že je jedno, za koho a pro co. kdo bojuje, ale že je hlavní přežít a je jedno na čí straně.

U pokladny stál... (1939)

Možná tehdy situační komedie, ale zkusili jste v dnešní době komunikovat s nějakou zdravotní pojišťovnou? Kolik A4 musíte vyplnit, aby proplatili jedno očkování....to vím naprosto přesně. Pan Burian to hrál pro několik budoucích generací.

Vratné lahve (2007)

Film o neodvratně blížícím se stáří a vzdoru. Svěrák je sice často směšný nebo úsměvný, ale jeho snaha nepřijmout život normálního důchodce má můj obdiv.

Na Západ (2005) (seriál)

Většina westernů se odehrává v době opakovaček a koltů. Tento seriál je výjimkou a jako jeden z mála začíná s předovkami a v době, kdy si každý dobře rozmyslel než vystřelil, protože věděl, že bude trvat věčnost, než opět nabije. Proto je daleko věrohodnější než většina westernů, ve kterých nakonec leží padouch v prachu a je prostřílený jako řešeto. Také velice pravdidě zachycuje dobu, kdy Kalifornie patřila Mexiku a Američani nebyli vůbec vítáni. Kdo by chtěl znát jak vznikaly USA asi nenajde lepší film. Tohle je úplně jiný Spielberg. Pět hvězd!

Zelená karta (1990)

Zažil jsem takovou kontrolu státních úředníků na západní polokouli na vlastní kůži. Každý metr filmu je pravdivý. Tak to doopravdy chodí. Chlapi to ale obecně snášejí lépe.

Nebezpečná metoda (2011)

výjimečný film, který se zabývá počátky psychonalýzy a vývojem odvěkého vztahu učitel - žák. Zachycuje výstižně situaci na počátku minulého století. Překlad dialogů do češtiny by si ovšem zasloužil větší péči. V angličtině dokonce některé dialogy dávají jiný smysl než uvádějí české titulky. Chápu ovšem, že není lehké překládat dialogy Z. Freuda. Musel jsem si film pustit 6x.