Velká země (1958)

Samozřejmě si vyčítám, že jsem kouknul až teprve teďka. Jedná se opravdu o westernovou klasiku jako blázen. Ke konci mě už ani nepřekvapilo, že se zde téměř nevystřelí. Vzájemné konflikty postav jsou uvěřitelné a celý příběh je vyprávěn s neuvěřitelnou lehkostí. Delší stopáž určitě není na škodu. 90%

Závrať (1958)

Zpočátku nemastné neslané a hlavně prakticky vůbec napínavé. Vše se otočí asi 30 minut před koncem až začne Alfred pomalu utahovat smyčku. Nevyhnutelné je blízko. Vertigo je typ filmu, který si zaslouží přibývající počet opakování a garantuji každému že důvod proč je film tak dobrý vězí právě zde. Po pár dnech a já jej mám stále v hlavě. 75%

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Dříve než tuto klasiku jsem viděl ruskou předělávku. To ale v zásadě nic podstatného neznamená. Co napsat k filmu který je až po strop napěchován brilantně chytrými dialogy. Jak málo faktů stačí k úplnému překopání úsudku. Těžko si lze představit jak musí být složité obrátit 11 různých osobností na svou stranu. PS: Pravděpodobně se jedná o nejlepší režisérský debut v dějinách. Není s podivem že ho má na svědomí zrovna Sidney Lumet. 100%

Most přes řeku Kwai (1957)

Jeden z opravdu největších filmů v dějinách. Plukovník Nicholson neustoupí ani o píď a v závěru své umíněnosti nasazuje korunu. Jinak se ve filmu vyskytuje místy klasicky výborný britský humor.

Poslušně hlásím (1957)

"Poslušne hlásím, že jsem opět zde." Druhý díl Švejka se mi zdál být podobně jako v případě knížky o dost slabší než první díl. Ale s přibývajícím počtem repríz musím konstatovat že se mi Poslušně hlásím líbí více než Dobrý voják Švejk. Těch záseků je tady veliké množství. Pepek Vyskoč = Josef Vyskočil. Nejvíce mi ale utkvěl v paměti lajtnant Dub v podání Františka Filipovského. -"Švejku vy mě ještě neznáte, ale až vy mě poznáte, tak já vás donutím až k pláči. Tak znáte mě nebo ne?" - "Znám". - "Vy mě možná znáte z té lepší stránky, ..." No úžasné. Jediné mínus vidím v tom že film není ještě delší anebo že nevznikly 4 díly. Tak jako u knihy. V Poslušně hlásím jsou tím pádem nacpány 3 díly a na spoustu děje se nedostalo. Stejně jako na lepší vykreslení spousty postav.

Přestřelka u O.K. Corralu (1957)

Už třetí snímek, který jsem si dal v průběhu westernového opáčka, o Wyattu Earpovi. Tentokrát se na plátně sešli Douglas s Lancasterem. Kirk jako Doc Holliday je jedním slovem boží. Háže parádní hlášky, je správně nad věcí a funguje podstatně lépe než jeho přesný protipól Burt Lancaster. Wyatt Earp v jeho podání je neskutečná hrana, chlápek, který má na to, aby vymlátil celou hospodu. Škoda přesunu děje do Tombstone, protože v Dodge City celý film funguje skvěle. 65%

Stezky slávy (1957)

Kubrickův masterpeace! Excelentní dílo, které svou úrovní hravě dosahuje Olověnou vestu. Pod Kirkem Douglasem bych ty ostnaté dráty i překousal. Stezky slávy nesou všechny typické znaky Stanleyho geniality. Absurdita vojenského snažení nikdy nebyla znázorněna chytřeji. Každá z postav ve filmu bojovala zcela za něco jiného. Někdo za mediální obraz, jiný za vojenské vyznamenání a Kirk Douglas za životy svých mužů. 100%

Svědek obžaloby (1957)

A já si vždy myslel, že pozice nejkrásnější potvory filmového plátna bude navěky okupovat Sharon Stone jako Catherine Tramell. To co ovšem tady předvádí Marlene Dietrich je rozhodně neméně dokonalé. Jinak mě samozřejmě ohromovaly fantastické herecké výkony, nejvíc pochopitelně Charles Laughton, jehož advokát je dokonalý. Už jsem to často psal, ale soudní dramata já prostě můžu. 85%

Dobrý voják Švejk (1956)

Geniální Rudolf Hrušínský. První díl série má nejslabší místo v příběhu kolem felkuráta Katze, jinak je to smršť gagů a hloupostí co vše dokáže Švějk natropit. Vrchol všeho je kradený pes.

Hrátky s čertem (1956)

Trošku nadhodnocená pohádka. Chvílemi jsem se nudil. Jednoznačně nej jsou čerti Filipovský, Smolík, Ráž a upovídaný Vinklář.