Den poté (2004)

Stokrat omlete sceny zabalene do efektniho havu. Triky dobre, pribeh blby. I kdyz, priznejme si to, v tomtez zanru existuji i stovky mnohem pitomejsich filmu s mnohem horsimi triky. Snimku by take prospelo vice napeti.

Mezi námi děvčaty (2003)

Genialni obsazeni vytvorilo z teto, na prvni pohled nenapadne, komedie temer dokonale dilko. Strhnul bych pul bod za zaver, ktery byl zcela v ramci zanru, ale prilis uslzenu. 4 a pul hvezdicky sem bohuzel nevecpu, tak davam "pouze" 4 a to jen proto, ze jsou jeste lepsi komedie, kterym by to mohlo byt lito :-) ... A DVD taky neni spatne.

Nezvratný osud 2 (2003)

Trochu zmatenejsi nez prvni dil, misty velice nelogicky scenar, celkove horsi. Ale tvurci se odvazali ohledne zobrazovani jednotlivych smrti, ktere pusobi opravdu brutalne (a nektere i zabavne), coz v dnesnich smrti preplnenych filmech znatelne chybi (urazene hlavy, rozsekane ruce, spalene obliceje - mnam). A jako jini prede mnou i po mne musim vyzvednout scenu bouracky na dalnici, ktera je opravdu dobra. Suma sumarum kvalitni prumer.

Pupendo (2003)

Komedie v jednotlivostech, ale tragika v celku. Pribeh z doby, kdy se lidi snazili hlavne drzet hubu a krok a obcas zajet k mori. Me osobne blizsi nez Pelisky, a to proto ze zobrazenou dobu jsem zazil na vlastni kuzi a pri nekterych scenach me az mrazilo. Tradicne vyborny Polivka a uzasny Dusek.

Slzy slunce (2003)

Zadna invence, zadna prekvapeni. Uz od zacatku je jasne, jak film dopadne, protoze je nalinkovan podle klasicke sablony. Dokonce zazni i nektere hlasky typu "bud je zachranime nebo zemru pri pokusu o zachranu", nastesti jich je velmi malo, takze tolik nevadi. A Antoine Fuqua je natolik kvalitni reziser, aby se po prvni vicemene nemastne neslane puli film poradne rozjel a divaka vtahl do akce. Co jeste divaka zaujme je politicky nekorektni zasazeni deje do Nigerie a uvodni (pseudo)dokumentarni zabery radeni povstalcu. I kdyz pote, co jsem videl dokument ze Sierry Leone me takoveto veci nechavaji chladnym.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Terminator 3 je dle meho nazoru film ciste pro znalce predchozich dvou dilu. Nevim, co si z nej odnesou divaci jineho razeni, mozna mirne nadprumerny akcni spektakl. Film ma ze zacatku velmi dobrou atmosferu, ke konci mu trochu dochazi dech, ale zaver je opet dobry. Vybuchy jsou efektni, zvukove efekty jsou hlasite, pouze nektere vycpavkove vysvetlovaci pasaze jsou prilis dlouhe, ale alespon ve vetsine pripadu vylepsene humorem. Temer kazda scena v T3 ma svuj predobraz v predchozich dilech, pouze v obracenem gardu ci je nejak parafrazovana (za zminku stoji napr. bitka na zachodcich, ktera cituje bitku v tovarne z T2, nebo uprk pred jerabem, coz je zase jakasi vylepsena verze uniku pred nakladakem z T2, a tak by se dalo pokracovat do nekonecna). Arnold se predvadi v nejlepsi forme a (skoro) neni poznat, ze je o nejake ty roky starsi. Pouze scena vnitrniho souboje ke konci filmu je znacne usmevna a troufam si rici, ze to tak tvurci nezamysleli. Kristanna Loken ma ten spravny terminatorsky kukuc, takovy jaky zname z T2. A navic je desne sexy. Jediny, kdo zklamal je Nick Stahl, ktery je sice vyborny herec, nicmene se pro roli Johna Connora nehodi. Pusobi prilis uslapnute a neverohodne. Skoda Furlonga, skoda. Hlavni herecke predstavitele uzavira Claire Danes, ktera ma nejmene prostoru a jejiz postava je nejhure napsana. Taky ji to neslusi tak jako treba v Hodinach, ale to uz je jenom moje osobni uchylka :-) Suma sumarum 4 hvezdicky pro znalce a 3 pro akcni fanousky.

X-Men 2 (2003)

Jedno z tech prijemnych prekvapeni. Komiksovy film s presne vyvazenou davkou akce i pribehu, s vynikajicim Jackmanem a McKellenem a hvezdnym Cummingem. Zvlaste prvni pule filmu je svizna, ta druha je jiz zbytecne protahovana a plna spousty klise a "prekvapivych" koncu. Jednim z vyraznych kladu filmu je, krome peknych holek :-), humor. X-Men 2 se totiz neberou az tak vazne, takze i (super)hrdinskeho patosu je v nem malo. Osobne doufam, ze bude i treti dil.

Cesta do zatracení (2002)

Na rozdil od spousty ostatnich jsem byl pribehem naprosto pohlcen a filmem odrovnan. Obsahuje spoustu vynikajicich scen (zuctovani s gangstery, scena v plazovem domku) i postav (zahranych Hanksem, Newmanem i primo ukazkove odpornym Lawem).

Frida (2002)

Vizualne velice pusobivy film, ve kterem se obrazy Fridy Kahlo prolinaji se skutecnym zivotem, ktery, ac misty velmi drsny, je zobrazen s jemnym humorem. Hereckemu obsazeni vevodi Salma Hayek a Alfred Molina, pricemz nelze opomenout ani prijemna camea Antonia Banderase a Edwarda Nortona. Jednoznacne stoji za videni.

Gangy New Yorku (2002)

Misty dosti brutalni a misty dosti zdlouhavy film o takrka neuveritelnych udalostech probehnuvsich v New Yorku za valky Severu proti Jihu. Koncepci podobne westernu, pouze z chudinskeho mestskeho prostredi. Ale to neni az tak zajimave, to nejzajimavejsi na celem filmu je naprosto famozni vykon Daniela Day-Lewise. Uz jenom kvuli nemu se vyplati snimek shlednout.