• Pohádka

Expresní zásilka (2012)

Vždycky mě zajímalo, jaké by bylo natočit akční film z prostředí, které samo o sobě vůbec akční není. David Koepp se tohoto nelehkého úkolu zhostil a dal vzniknout velice zajímavému a z mého pohledu kvalitnímu snímku z prostředí New Yorských cykloposlíčků. Film rozhodně diváka nudit nebude. Nechybí akce, nechybí kvalitní zápletka, zkorumpovaní policisté a navíc si přijdou na své i fanoušci všemožného "bikování", protože film je plný opravdu pěkně natočených "bikových frajeřinek".

Kult hákového kříže (1998)

Kult hákového kříže (Tony Kaye): Film velice reálně vyobrazuje problematiku rasizmu v USA. Mladý Derek (Edward Norton) přijde o svého otce při přestřelce mezi záchranáři a černoškým drogovím gangem. Díky této události si vytvoří nenávist vůči etnickým skupinám žijícím v jeho státě. V dospělém věku se stane jednou z vůdčích osobností gangu hnutí skinheads. Brzy na to se však dostává za brutální vraždu zlodějů z černošské komunity do vězení. Zde jsou si ale všichni rovni, bez ohledu na rasovou příslušnost. Derek tak nalézá skutečné přátele v lidech, které dříve dokázal vnímat jen jako odpad společnosti.... Snímek má velice silný příběh. Bohužel byl natáčen pro průměrného amerického televizního konzumenta. Takže z určitého úhlu pohledu má film, velice očekávatelný až fádní průběh. Divák není nucen nad ničím přemýšlet, v podstatě je mu naprosto nenásilnou formu vnuknuta myšlenky, že rasizmus je špatný a že ne všichni příslušníci etnických skupin jsou stejní atd, atd. Je třeba určitě zmínit herecký koncert Ewarda Nortona.