Král Šumavy (1959)

Filmově velmi kvalitní zpracování zajímavého příběhu které je viditelně podchyceno dobovou ideologií. To se bohužel odráží na jasně propagandistické stránce filmu.

Dobrý voják Švejk (1956)

300. komentář věnuji filmu který patří k mé osobní filmové špičce. Švejk je pro mě jednou z nejlépe napsaných postav v československém filmu vůbec. Film je vybroušen k dokonalosti a jednoznačně odráží ducha knihy. Lidová komedie je prošpikována zcela jasnými narážkami na dobové absurdity, především nesvobodu v tehdejším Rakousku-Uhersku. Na prahu světové války, kdy zcela jistě mnozí propadli panice a strachu vystupuje postava dobráckého Švejka jako naprosté zjevení. Tváří tvář blížícím se hrůzám je jeho neustálý úsměv a jednoduchý humor založený na ignorování těžké skutečnosti zajímavým prvkem v české literatuře, potažmo filmu. Je jeho postava vzepření se pesimizmu a maloměšťáctví a nebo je Švejk alegorickým představitelem české malosti a zbabělosti, kdy místo postavení se problému utíká z boje a vykrucuje se? Osobně se spíše přikláním k první možnosti. Jaroslav Hašek nabídl zcela jiného hrdinu, s nekonvenčním charakterem, který pobaví a zároveň netradičně popíše nelehkou část našich dějin. Filmová klasika kterou musí vidět všichni.