Pro hrst dolarů (1964)

Sice ne nejlepší film celé trilogie, ale i tak velice výborný western. Ani nevím, co mě upoutalo více, jelikož film neměl žádné velké nedostatky a příčina menšího hodnocení je snad pouze v tom, že Leone dal laťku opravdu vysoko. Ať už vezmu hudbu, práci s kamerou, vše parádní. Nejlepší na filmu je ale samozřejmě Clint Eastwood, mladičký drsňák s rychlou, ale hlavně přesnou muškou, si myslím získá přízeň všech a jen dokazuje, že tahle role mu vyloženě sedí.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Názorný příklad toho, že kvalita filmu se neodvíjí od jeho rozpočtu, ale od jeho scénáře. Vysoký podíl ovšem patří hlavně hercům, kteří podali ve snímku maximální výkon. Bohužel dojem mi trochu kazí celková zápletka, kdy jeden muž stojí proti celé skupině, která se zdá být přesvědčená, a snaží se je přesvědčit o opaku. To samozřejmě nezní přiliš špatně, nicméně zápletka je patrná již v úvodu celého filmu a dá se říci, že pouze čekáte, až přijde to, co je již předem jasné. Na druhou stranu vám snímek názorně ukáže křehkost psychiky člověka, sílu ovlivnění názorem druhých, ale i sílu jednotlivce, což si zaslouží obdiv.

Most přes řeku Kwai (1957)

K tomu se nedá říct nic jiného, než perfektní po všech stránkách. Především pak bitva dvou velitelů je skutečně nezapomenutelná. Do toho všeho hudba, která se vryje do kůže každému. No mohl bych s tímhle výčtem pokračovat do nekonečna, ale myslím si, že 7 Oscarů mluví za vše.