• Western
  • Mysteriózní

Mít a nemít (1944)

Kdo četl knihu nestačí se divit.  Film se jí velmi vzdáleně podobá. Kniha taky není vrcholné dílo E.H. , ale film je trochu jako Casablanca 2 .   H. Bogart  zvládá tyhle role dokonale. Ostatní mu zdatně sekundují.  L. Bacallová  je femme fatale , ale  trochu moc umělá, prkená... 3*

Jen jednou se miluje (1981)

Balkánské filmy  mají vždycky koule.   Žádná konverzačka. City naplno.  Ve válce hrdinové, ale po válce  se trochu lámou charaktery  a do vedení se dostávají jiné typy.  Chlap , co míříl přesně a věděl na koho a proč se najednou  stává   potížístou .   Dostal co chtěl, velký byt, krásnou baletku, ale s ní i rodiče, co jsou nóbl a vadí jim chlap , co spí s pistolí pod polštářem a rakijí u postele.  Nakonec pozná, jak to chodí , ale to už  je pozdě, karty jsou rozdané a na něj  žádné nezbyly.  Povedený film 4*

Četař York (1941)

Gary Cooper  v roli, co mu sedí,  obyčejný chlap, co ani nechtěl do války, ale když už tam je, tak  se předvede. A má co ukazovat.   Je to předobraz šerifa z V pravé poledne  o 16 let později.  I ostatní herci mu slušně sekundují.   Jen ta přeměna  z chuligána  na  zbožného křesťana je  jako  biblická Šavla v Pavla.  4*

Filip (2022)

Slušně zpracované téma,  jen některé scény postrádají uvěřitelnost - závěr se střelbou z balkonu,  jeho návštěvy ve vile,... Herecké výkony  jsou plusem filmu.  Nebylo by na škodu ještě zapracovat na scénáři. 3*

Služka (2023)

Zajímavé téma,  dobré zpracování, kvalitní výkony.   Režisérka  zná řemeslo a ví, jak udělat dobrý film. Postyv nejsou schématické, vyvíjejí se v  čase na pozadí dobových událostí.  Odvážná volba Dany Droppové pro hlavní hrdinku, ale zvládla ji bez zakolísání.  4*

Jedno malé noční tajemství (2023)

Po Annině  válce  jsem čekal víc.  Ten scénář  my připadal nedotažený,  závěr je vyloženě nezvládnutý. Herecký výkon  Kalininy je výborný, ostatní obstojné, ale celkově to  je nuda. Zklamání  3*

O malých věcech (2023)

Gejzír  nápadů . Nápadité tvůrčí provedení. Je to lehčí žánr , ale  proč ne.  Příjemné osvěžení od 180 min. filmů  s předlouhými statickými záběhy na  západ slunce nad mořem.  Takový film bych čekal jako absolventský  na FAMU.   Nápad dostal Denis  Šafařík, příslib do budoucna  4*

Hadí plyn (2023)

Film podle literární předlohy je výzva  a už jsem viděl hodně mizerných adaptací. Neznám předlohu k tomuto filmu, ale  myslím, že ani   na druhý pokus bych nenašel záměr autora. Podobenství jsou srozumitelná asi jenom jemu. Herci mohli dělat  zázraky, ale vyznívá to naprázdno.  Je to art pour art. Film pro kritiky , ne pro diváky. 2*

Poslední závod (2022)

Remake   už točil  Čeněk Duba  s Josefem Bekem.  Jak inovovat  scénář -  reinkarnovaným  Rathem  do  totality.   Ne úplně špatný film.  Nacionalistický patos.  Akcent  na kamarádství.  Mimořádně dobře napsaná muzika - Jakub Kudláč. Už Ve stínu mě oslovil. Rušivě působily necitlivě vložené   flešbeky. Kaiser  pořád pan Herec.   3*

Il Boemo (2022)

To není pokus o Amadeus II.  I Když setkání s mladým géniem se koná. Je to o tom, že přes nesporné nadání je člověk jen člověk se všemi slabostmi a ty jsou příčinou následků, které ho  převálcují, zlomí a zničí . Profesně i lidsky. Troufnout si na takový film to  chce pořádnou odvahu. Smekám pane Václave.  Výběr do titulní role je  trefa do černého. Dyk to zvládl na Oscara. A nedostal ani Lva!  Tak už to chodí. Seš zpěvák, tak nechoď pro ceny k Akademii. To už mystický Arvéd  Kern, ten se ani nemusel tolik snažit. Tom Hulce  Amadeus to nebyl. Film nemá chybu a je nespornou kometou českého filmového nebe 2022! A že tam těch hvězdiček bylo... 4*