• Fantasy

Zimní příběh (2014)

Už v úvode, ktorý znel, akoby niekto v alkoholickej potrundženosti vybral náhodné citáty z Coelha, som sa nepokojne zamrvila a pripravila sa na tornádo blbosti. Hneď ako však začnete film vnímať ako rozprávku, nie je to tragické. Sviežo vyzerajúca suchotinárka, kôň vypožičaný z Osamelého jazdca, Russell Crowe hrajúci démonické tiky a smutný spirituálny rytier Colin Farrell stúpajú k hviezdam/padajú z mostov v paródii na Fontánu. Spodobenie Lucifera vyvolalo nedôverčivý smiech. Doporučujem k premietaniu v kine nahuliť sa.

Ospalá díra (2013) (seriál)

Kombo Buffy, Supernatural a Grimma. Prvé dva diely papierová blbina, ale Ichabodove milé anachronické komentáre celkom bavia, pokiaľ máte za sebou zdrcujúci deň v robote. Chválim sandmanovskú trojku, ale pri siedmom diele som sa začala silno nudiť a tam zrejme aj na istú dobu skončím, lebo ma nezaujíma, čo bude ďalej. Plusom seriálu sú pseudohistorické flashbacky a nenáročný humor. Záporom je oči-pretáčajúce mixovanie okultných, náboženských a mystických prvkov a predvídateľnosť. Milé a pozerateľné, ak máte radi ľahké príbehy o záchrane sveta.

Hannibal (2013) (seriál)

Nečakane absolútne uspokojujúce. Snová atmosféra a výborné obsadenie a dialógy vyvažujú hnus, ktorý by som inak asi nestrávila. Nikdy by som nepovedala, že niečo takéto sa stane mojím "feel-good" seriálom. Alebo že pri každej epizóde budem musieť jesť. Je to prehnané a neuveriteľné a nevhodné množstvo pasáží ma rozosmialo. Napriek tomu alebo práve preto - top.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Film, ktorý sa nevie rozhodnúť, čím vlastne je. Prepchatý a zároveň prázdny. Miestami hystericky vtipný, inde už len hysterický. Ako nekritická oddaná fanynka Pána prsteňov som sa samozrejme tešila na comeback Stredozeme v Hobbitovi. Kým jednotke nechýbala atmosféra a spomínam na ňu v dobrom (pridané dejové línie boli pre mňa plusom, ktorý vyzdvihol pôvodný príbeh z rozprávkovosti), dvojka ma sklamala. Natiahnutá, preefektovaná nuda bez wtf momentov a žiaľ bez atmosféry. Hudba mohla pokojne znieť z hrnca, tentokrát ani tá nezaujala. Prekrásna Evangeline Lilly alias Tauriel iritovala svojím hereckým deficitom a napokon celou svojou prítomnosťou. Poslednú hodinu v kine som len pretrpela s pocitom, že pozerám na guláš, no odídem hladná. Verdikt: Nenapĺňajúce. Tri hviezdy za nostalgiu a Cumberbatchov hlas, trpaslíkov a boj v sudoch.

Zlodějka knih (2013)

Sfilmovať nesfilmovateľnú knihu? Nuž áno, osekať, precediť, odfarbiť a dostaneme Zlodejku kníh. Zredukovaná na patetickú rodinnú vojnovú drámu stále zo mňa dostala pár sĺz, ale nenadchla. Chválim herecké obsadenie, menej sa mi už pozdávalo preskakovanie medzi angličtinou a nemčinou (už druhý film tento rok, v ktorom mi nejednotná jazyková forma kazila dojem, viď 47 roninov). Kniha patrí medzi moje obľúbené, preto zamrzelo vynechanie a pozmenenie niektorých úderných scén (minimálne "ako tatko učil Liesel heilovať" je jedna z tých, ktoré mi chýbali). Verdikt: smutnokrásny destilát výnimočnej knihy, z ktorej sa ale nepodarilo vybrať to najlepšie. Výsledný dojem je fádny. Domnievam sa, že tí, čo nečítali, to budú vidieť inak (či už ako srdceryvný doják alebo gýčovú nudu). * za herecké výkony (Rush, Nélisse, Watson), * za snahu sfilmovať knižku a * za hudbu. // Komentár užívateľa SLOTH vystihuje i môj pocit.

47 róninů (2013)

Rada by som ohodnotila priaznivejšie, lebo vo filme je zdanlivo všetko, na čo sa rada pozriem. Mytologické potvory, svištiace meče a epická atmosféra ale tentoraz nestačili. A to vítam s otvorenou filmožrútskou náručou omnoho horšie smetie. Plochý a šablónovitý príbeh ubil všetko nadšenie z vizuálu a parádnych bitiek. Dialógy mi pripomínali prácu google translator-u a predstavovala som si, o koľko príjemnejšie by vyznievali v japončine. Melancholický Keanu si hľadá miesto v deji, čata démonických mníchov udeľuje zenový rýchlokurz, nechýba ani milý tučko, ktorý má napísané na čele "dojímavá smrť", odkedy sa vsúka do obrazu. Nenastáva žiadny vývoj postáv. Záporák je bezfarebný, roninovia hrdinsky konajú, ako od nich očakávame. Prišli, odišli, pošli. Plusom je divooká kicune, o ktorej minulosti by som sa rada dozvedela viac. Film pôsobí nevyrovnane - buď to mohol byť historický veľkofilm s dôrazom na cestu roninov alebo fantasy. Táto fúzia vo mne vyvolala len pocit nedokončenosti a nevyužitého potenciálu. Máte démonov, sem s nimi, máte Ricka Genesta, na ktorého ani netreba maskérov, zapojte ho. Takto je to kúsok sem, kúsok tam, seppuku a šlus. Záverečné slová ako z reinkarnačnej romance mi už prišli iba ako trolling. Verdikt: 7 statočných a 300 v japonskom šaláte s americkým dressingom. * za fakt, že sa na to dobre pozeralo a * za príjemné herecké obsadenie.