Marťan (2015)

Po zklamání z Interstellaru jsem se do sci-fi moc pouštět nechtěl, ale film o mnoho předčil má očekávání. Celý snímek je poctivou filmařinou, nechybí ani lehký nadhled a místy až komediální rovina. Celkově to na mě působilo jako dobře vyvážená směs akce, dramatu a občasného humoru a některé za vlasy přitažené věci jsem tak schopen přejít bez většího povšimnutí. Záchrany Matta Damona už lidstvo stály mnoho miliard :-)

Černé roucho (1991)

Film o křesťanské misii, který nám přibližuje filosofii indiánů a střet dvou tak rozlišných kultur, přichází s otázkou, zda existuje jedna jediná "pravda". Krutá příroda a stejně tak krutý boj mezi indiánskými kmeny je zároveň vyvážen jejich neuvěřitelnou oddaností jednoho k druhému, vztahu k přírodě a lásce k životu. Film divákovi nevnucuje žádnou teorii, pouze nadhazuje otázky a vypráví zajímavý příběh. Ten byl z filmového hlediska trochu vláčný, silnější 3*.

Kniha přežití (2010)

Pro mě překvapivý objev, který si mě získal svou skvělou atmosférou, tak trochu tajemným a filosofickým podtextem a nějakou tou občasnou řežbou, která byla taktéž působivá. Z celého filmu je cítit levný peníz, ale vůbec mu to neškodí, naopak se mi ten skoro až minimalismus dosti zamlouval. Rozhodně doporučuju, tohle je film s myšlenkou, který by mohl strávit i jinak pohodlný divák.

Ocelová pěst (2011)

Příjemná popcornovka, která cílí na adolescentní kluky. Silnější momenty a příjemné herecké obsazení mi ale kazila až přílišná umělost filmu, navíc divák přesně ví, co se stane. Když si ale vzpomenu na filmy, na kterých jsem vyrůstal, tak tohle je rozhodně pro dnešní generaci dobrý ekvivalent.

Popelka (2015)

Zatím nejnovější zpracování světově známé Popelky, které jsem si pustil především kvůli hereckému obsazení a v očekávání, že se dočkám moderní, svěží a originální adaptace tohoto klasického příběhu, na mě působilo spíš jako přeslazené cukrlátko pro malé holčičky. Robb Stark, pardon, princ, je manekýn non plus ultra, ze kterýho se mi vyloženě zvedal kufr, Elka (Lily James) a Ben Chaplin celkem obstojně hrají po boku Cate Blanchett, která je elegantní jako vždy, ale role jí nesedla a role Heleny Bonham Carter mě vyloženě zklamala. Skarsgard už na mě působí spíše jako zoufalý herec, co bere každou malou roli, aby měl z čeho platit hypotéku... Celkově mě tedy herci zklamali a film jako takový bohužel nepřináší zhola nic nového, což by u tak klasického příběhu ani nevadilo, ale pokud je třeba natáčet remake, měl by být o něčem jiném, než pouze o digitálním kočáře, přesládlých myškách (něco malého roztomilého musí být poslední dobou v každém filmu, aby to fungovalo) a plejádě herců, která naláká diváky. Jelikož je i hudba více než dobrá, vnímám to celé jako nevyužitou příležitost, takhle je to jen na oko hezky vypadající, leč laciné, lízátko, v němž je žvýkačka, co po minutě ztratí chuť a ztuhne v ústech...

Jurský svět (2015)

Být to pokračování původní trilogie, tak pochopím tu přerostlou zrůdičku, která by byla jakýmsi zpestřením, aby bylo vůbec proč další film točit. Tohle je hlavně remake, i když dějově "navazující" a blockbuster. Bejt malej kluk, tak to asi žeru, ale už je mi pětadvacet a hlavně znám původní trilogii... Co mě sralo nejvíc - SPOILER: ochočení velociraptoři, prosím. Jakmile ale začali stopovat kořist jako lovecký psi, už jsem začal větřit, že je tady něco špatně. K tomu přidejte společně nefungující čtveřici hlavních postav (které jsou mimochodem nudné) a spoustu situací typu, že dva malí kluci opraví auto zarostlé v džungli, zatímco je honí přerostlý mutantosaurus, nebo že ženská v šatičkách a podpatcích běží pro pomoc k T-Rexovi, který ji po otevření klece milerád následuje, ale bohužel jí nestačí... Závěrečná bitka už je jen trešnička. Jo a to nemluvim o efektech, ty jsou snad lepší v jedničce... Zkrátka se v tomhle filmu povedlo málo co, výjimkou byla vizualizace parku, jenže toho nám dali jen ochutnat pár celkovými pohledy a s obyvateli jsme se prakticky neseznámili. Až si budu chtít pustit něco z Jurských parků/světů, bude to určitě ten Spielbergův originál.

12 podmínek k dědictví (2006)

Místy jsem přemýšlel nad dvěma hvězdičkami, ale ty tři si to zaslouží... Je to samozřejmě dost průhledný a prvoplánový, ale na druhou stranu si říkám, že každý film nemůže být překvapivý, šokující a průlomový. Tohle je prostě film o pohledu na svět, vztahu k lidem, penězům a uvědomění si hodnoty sebe sama. Ať už je to pojato sebevíc naivně nebo upjatě, do jisté míry to funguje. Takovýhle film nikomu neublíží a to jediné, co za sebou může zanechat, je něco pozitivního. Pozitivního v tom smyslu, že to poměrně nenásilně a pro většinovou gaučovou populaci stravitelně načíná společensky opomíjená, nebo spíše přehlížená témata, jakože skutečné štěstí není v tom hrabat si pro sebe ve stylu "hamty hamty, ať mám víc, než tamty", ale v tom dělat radost druhým, kteří třeba nemají takové štěstí jako my. Nejsme všichni stejní a proto jsem rád, že takové filmy jsou. Filmy totiž nikdy nebyly a nikdy ani nebudou pouze umění...

Dannyho parťáci (2001)

Jeden z nejlepších filmů o loupeži, co znám, i přesto je zde pár věcí, v nichž je trošku pritaženej za vlasy, např. by mě zajímalo, kde se shání dodávka a vybavení SWAT, kdo by dále skočil na to, že když přijede na zasah jako jediná, je to v pořádku a podobně. Taky jsem tam moc nevnímal tu komediální rovinu, vyjma scénky prchajícího Daemona z výzkumného střediska. Jinak je to ale fajn, Clooney je prostě elegán ve své klasické roli a Garciovi to taky sedlo. Otevřený konec nahrává pokračováním, která mě ale už tolik nelákají...

Tucet špinavců (1967)

No já čumim. Když tohle srovnám s jinými dobovými filmy, tak jim tohle nesahá ani po kotníky. Co mě ale štve nejvíc není ta do nebe volající naivita a strojenost (ale to je zcela jistě do jisté míry dobou a stylem tehdejšího natáčení), ale to, jak je zde armáda prezentována takřka jako rodinný cirkus, vojáci a především důstojníci jako retardovaní joudové a podřízení překřikují své nadřízené jako v hospodě. Já nevim... Je to prostě blbost. A nuda. Velká. Místy to ještě k tomu vypadá skoro jako komedie. Nepovedená. Jestli si z toho všichni uchcávaj kvůli hercům, tak jsem si jaksi nestihl všimnout, že by předvedli něco navíc a Bronson je tam čistě jen pro prestiž. Howgh.

Talentovaný pan Ripley (1999)

Skutečně výborný film se skvělým Daemonem (mně se v této roli moc líbil). Až na pár detailů a nedotaženosti či naivitě příběhu a událostí, což ale může být jen můj osobní pocit, je to opravdu smršť skvělých momentů a zvratů, obratné manipulace a lží. Touha po stoupání společenským žebříčkem a nemocná duše dovedla našeho "hrdinu" až na pokraj myslitelného. Rozhodně doporučuji.