• Krátkometrážní

Umírající zvíře (2008)

Tento film mě minul. Možná, až se na něj podívám za pár let, uvidím tam něco, co jsem v té změti těl, myšlenek a mdlých barev nepostřehla. Při tomto prvním zhlédnutí mě zaujala především Penelopa, ale nedá se říct, že v pozitivním smyslu. V roli Consuely mi vůbec nesedla. Byla příliš vykulená (tak trochu "husa do flašky"), mlčenlivá, klidná, trapně se usmívající. Spíš noční můra než přitažlivá studentka. V druhé polovině filmu byla překvapivě mnohem snesitelnější. Hrozba smrti a deformace krásy z ní udělaly živější postavu.

Komando (1985)

Tohle je buď odpad nebo pět hvězdiček. Záleží na tom, jak to člověk vnímá. V kontextu dnešní doby film působí jako dokonalá parodie akčních filmů. Situaci 80. let nepamatuji. Dalo se to i tehdy brát vážně? Robotický Arnold nejdřív krmí srnu a nechá se svou dcerkou opatlat od zmrzliny. (A také nesmím zapomenout na jeho ležérní promenádu s kmenem stromu na rameni!) O chvíli později bez milosti kosí zástupy padouchů a sám se vyhýbá všem střelám od dosud nepokosených protivníků. Po těžkém rozhodování, jestli budu radši za suchara nebo cvoka, přikláním se k druhé možnosti, protože jsem se u této nechtěné parodie (a zestárlého akčňáku) hodně zasmála, a dávám tedy 5*.

Stepfordské paničky (1975)

Nejstrašidelnější film, jaký jsem kdy viděla. Co jsou mimozemské invaze, oživlé mrtvoly či krvesajní aristokraté oproti přeměně inteligentní a osobité ženy v prsatou hospodyňku mající naprogramovaný jen základní slovník? Krom toho jsou ve filmu použity klasické hororové atributy: noc, bouřka, viktoriánský dům, šílený vědec, atd. Zprvu je vše zdánlivé normální, ale s tím, jak si hrdinka postupně uvědomuje nesrovnalosti, sílí pocit absurdity. Také se začne rýsovat zřetelná hranice mezi Stepfordem a normálním světem. Stepford je jiný svět, stává se pastí, ze které není úniku. Všechny výpadovky uzavřeli, jak řekl strážník. Nakonec ale nebylo třeba hrdinku zadržovat na silnici, protože smyčka, která ji držela na místě, byla v ní samé. A ONI to věděli… Na film se můžeme dívat také jako parodii hororových snímků, ale především je to alegorická kritika tehdejší americké společnosti využívající prvků hororu a scifi.