Pryč od pece (2013)

Nevím, proč je to tak nízko ohodnocené tady i jinde a je mi to fuk. Lidé jsou nejspíš netrpěliví a už asi nevydrží deset minut bez akční scény, aniž by se nudili. Pro mě 100% film. Skvěle vykreslená beznaděj težkého života někde v průmyslové Pensylvanii. A samozřejmě skvělé herecké výkony a nějaký ten příběh....

Pomáhat a chránit (2011)

Užasný. Brendan Gleeson jako vždy perfektní. Čekal jsem špatnýho zlýho poldu, ale on byl jen jinej. I ostatní (matka, trio dealerů, agent FBI) bylo radost ledovat, ale to už tady popsali jiní, jen bych to musel opakovat. Nečekaně kulturní dealeři i samotný Boyle mi připomněli Gleesonovu roli v In Bruges, což je jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Jako pamětník jsem zpozorněl při písních z přelomu 60.a 70. let Ode to Billie Joe s Bobbie Gentry, která byla zmíněna i v jedné konverzaci, Leaving in the Jet Plane Johna Denvera a odrhovačku Chirpy Chirpy Cheep Cheep od Middle of the Road. Vedle Kalvárie (taky v režii McDonagha a s Gleesonem) asi nejlepší film, kterej jsem letos viděl.

Hvězdy nám nepřály (2014)

Normálně takové filmy nevyhledávám, ale tady je to podané s velkým nadhledem, občas i humorem a sarkasmem. Ani ty dvě hodiny mě nevadily. Líbilo se mi, jak ve si svém vyměřeném krátkém čase nic nenalhávají a snaží se využít čas, jak je to jen možné. Kéž by to tak uměli i někteří zdraví lidé.

Milenci v roce jedna (1973)

Na dobu vzniku zdařilý psychologický film. Dobová atmosféra byla podána poměrně nezaujatě a nepropagandisticky. Děj byl sice místy předvídatelný, stejně tak i konec, ale vše nahradily herecké výkony hlavních postav. Ještě zajímavost: V druhé polovině filmu je pohled se Střeleckého ostrova na most Legií (tehdy 1. máje) a na něm stojí dodávka, která určitě v roce 1946 nejezdila. Také tam projíždí auto, které odpovídá až době vzniku filmu.

Backbeat (1994)

Poměrně málo známá část historie Beatles. Hezky ukázané drsné prostředí anglických a hamburgských klubů. Ian Hart mluví skoro jako John Lennon, Gary Bakewell vypadá a pohybuje se skoro přesně, jako Paul McCartney. Dobrou práci odvedla skupina Backbeat Band, která byla za účelem soundtracku sestavena ze známých muzikantů, jako je Dave Grohl, nebo Greg Dulli. Viz http://www.allmusic.com/artist/backbeat-band-mn0001277930/biography. Protože jsem sám kytarista, sledoval jsem na co ve filmu hrají a dospěl jsem k názoru, že měli asi kytary vyrobené na zakázku pro film. Kytary měly poměrně podobné barvy a provedení, i když napodobovaly u Johna Rickenbackera a u George Gretsch, ostatní jsem nepoznal. Možná mohli u George použít československou Futuramu, na kterou v té době taky hrál, má s ní i fotky....Ale k filmu: hezky se mi na něj dívalo, něco jsem se dozvěděl a poslechl slušnou hudbu. Lepší průměr.