Hannibal (2013) (seriál)

Pravdupovediac, veď čo si budeme klamať, som sa na Hannibala dlho tešila obzvlášť po zistení, že sa role Hannibala zhostí práve vynikajúci Mads Mikkelsen. Rovnako nemôžem ohrnúť nosom nad ďalšími hercami, z ktorých pozostáva herecké obsadenie: Gillian Anderson, ktorej jednoducho nedokážem odolať; Hugh Dancy; Laurence Fishburne, či mladučká Kacey Rohl a ďalší, i menej známi, alebo partiou režisérov. Očakávania boli veľké, sčasti naplnené, sčasti nie. Holt, Hannibal je gurmán par excellence. Potešenie oka nám je krásne predostreté, však mnohokrát na úkor deja. Nedávno bolo ohlásené, že bude tretia séria a ja som zvedavá, čo tvorcovia prinesú tentokrát... Dúfam len, že nebudem musieť hodnotenie znova znížiť. Koľká škoda, že samotný William je ako po lobotómii a niekoľkých elektrošokoch. Nebyť obrovského množstva medzier a premrštená teatrálnosť a potreba šokovať, moje hodnotenie mohlo byť pokojne vyššie. Dosť som váhala, lenže som nebola schopná tomu udeliť tri hviezdy. Dúfam, že ho nakoniec nebudem musieť znížiť, ako prídu nové diely. Každopádne som na ne zvedavá, obzvlášť pre odhalenia, čo sa v skutočnosti stalo s určitými postavami. ▐ Celková spokojnosť: 4* ▐ 1. séria: 75% ▐ 2. séria: 70%▐ Obsahuje možné spoilery! Naozaj slušný rozjazd, síce sprvu možno trošku pomalší, ale nevnímam to ako niečo, čo by ubralo seriálu na kvalite. Skutočne zaujímavé to začína byť v samotnom prvom momente, keď sa na scéne objaví Hannibal. Páčila sa mi hlavná dejová línia, taktiež aj ďalšie príbehy, ktoré boli vyšetrované. Efekty boli naozaj zaujímavé, predovšetkým v momentoch, keď sa William [Hugh Dancy] vciťoval do rolí vrahov a rekonštruoval ich činy. Čo sa mi však javí ako hlavné negatívum celého seriálu sú príliš okaté a dosiaľ tak celkom nevyriešené medzery v scénari, postavy sa neraz vyjadrujú v premrštených hádankách a inotajoch, aj v situáciach, kedy je to skôr na škodu ako úžitok. "Odpovede" iba vo forme "veľavravných pohľadov" a úškrnkov, ktoré si postavy niekoľko sekúnd vymieňajú nie sú koľko ráz postačujúce. Viem, že to bolo zámerom nevyriešiť všetko naraz a na diváka to vychŕliť obyčajným spôsobom - na to si Hannibal ako seriál udržuje priveľké teátre - ale občas sa to naozaj javí, že to bolo domyslené iba čiastočne, alebo nebohvieako dobre a vyzerá to prehnane škrobene, umelo... Na jednom kilometri štvorcovom tam existuje hádam väčšie množstvo vyšinutých psychopatov s najrôznejšími, až moc bizarnými nielen psychickými diagnózami, syndrómami a fetišmi a čím ešte, než kdekoľvek inde, ale vzhľadom k rázu seriálu to dokážem akceptovať. Nedokážem sa tak celkom rozhodnúť, či je druhá séria lepšia ako prvá, alebo nie. Nakoľko postavy nie sú buďto tým, čím bývali - chápte, že postrádajú to, čo na nich bývalo skutočne zaujímavým, alebo sa, v tom horšom prípade, stali ťažšie znášateľnými, než predtým. V prípade Alany Bloom som neočakávala, že by bolo možné klesnúť ešte na väčšie dno. Naopak tie kvalitné postupne padajú ako hnilé hrušky, prípadne zmiznú a nik nemá poňatia, čo sa s nimi stalo. Ku koncu sa prikláňam skôr k horšej alternatíve. A, ako sa zdá po zhliadnutí ďalších dielov, kórejské promo nakoniec nebolo až tak krajne odveci - kto videl, chápe. Spôsoby vrážd sú inovatívne a surovejšie, no ako som i predtým spomínala, dokáže to byť nadmieru prehnané. Vytváranie palety z mŕtvol zošitých k sebe? Prežila som, podobne ako trhanie mäsa a stehov. Štylizovanie mŕtvol; preťahovanie vrážd dokiaľ nepríde záchrana v podobe Crawforda; neustále prepletanie Willovej viny-neviny; Yolanda Honey Bunny vykonávajúca dvojitú lobotómiu a ľudské úle na počkanie; mŕtvola zrastená do stromu s bukrétou namiesto orgánov; Beverly rozrezaná na tenké kúsky, čož bola ohromná škoda, bola to dobrá a únosná postava, naozaj jedna z mála; Freddie, z ktorej sa postupom času stala Schrödingerova mačka s klobúkmi gigantických rozmerov... To všetko som znášala úctyhodnejšie, než zašívanie tiel - nielen mŕtvych - do delohy uhynutej kobyly, týmto dielom Hannibal u mňa prekročil pomyselnú hranicu; chlapca so symbolickým priezviskom vzhľadom k jeho náture zvieraťa, ktorej nezostal nič dlžný v mechanickom obleku a mnoho ďalšieho. Taká Alana sa mi stával čoraz nesympatickejšou, avšak aj tak som bola - nie som si tak celkom istá či príjemne alebo nie - prekvapená záverečným dielom druhej série. Som naozaj ohromne zvedavá, ako to celé dopadne a akou cestou sa bude uberať tretia séria, nakoľko som bola prekvapená neskutočne.