Nezralé maliny (1980) (TV film)

Nezralé maliny jsou inscenací formou, ale obsahem jsou filmem, ne-li velkofilmem:-). Alespoň v českých poměrech určitě, protože bezpečně strčí do kapsy 99% celovečeráků vzniklých po revoluci. Při opakovaném zhlédnutí asi tak po 20 letech jsem si vedle osobní roviny příběhu víc všímal i té společensko-politické. Tedy té, pro níž současní hlupáci považují Maliny za poplatné režimu a pro níž byly komunistickými hlupáky zakázány. Už to samo o sobě dokazuje, že jsou mimo jiné i velmi cenným a nezkresleným pohledem na poválečnou generaci "budovatelů" komunismu. Převažuje ale krásný příběh o stárnutí a (u)smiřování. Chtělo by to filmový remake, nejlépe s Miroslavem Krobotem v roli paličáka Šány.

Princové jsou na draka (1980) (TV film)

Je to smutné zjištění, ale tahle lowcostová televizní pohádka strčí svým nápadem, hravostí, dialogy, texty písní, originalitou a zkrátka vším, co neodvisí přímo od rozpočtu, do kapsy všechny ty nákladné pohádkové unylosti, které nám ČT každoročně servíruje na Štědrý večer minimálně posledních 20 let. Kdyby někdo vzal tuto pohádku, její námět, geniální písničky a malinko ji rozvinul - zkrátka udělal remake - muselo by to snad dopadnout vždy o 1 000% lépe, než ty marné pokusy dnešních tvůrců. I když se trochu bojím, že by to dokázali pokazit i tak.

Frajer Luke (1967)

Ten film je tak trochu převyprávěným evangeliem. Jen místo buřiče-filozofa tu vystupuje buřič-rošťák ve výborném podání Paula Newmana. Krásný film, ke kterému si možná budete hledat dýl cestu..výborný komentář napsal Qasa.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Není lehké okomentovat tak mnohovrstevnatý film. Když jsem ho viděl poprvé jako malý kluk, oslovil mě myslím hlavně tou zdaleka nikoli samozřejmou odvahou říci "ne" proti všem, je-li to potřeba. Ačkoli jsem si napodruhé více všímal i zbývajících porotců a nacházel pro ně přece jen více pochopení a sympatií, nepřestával jsem fandit intelektu (Davisovi) v jeho souboji s ignorancí a hloupostí. To, jak postupně překonává čím dál iracionálnější, a tím i zatvrzelejší, odpor jednotlivých porotců, dodává celému filmu ohromné grády. Neotřesitelně v mé desítce.