Dr.film

Dr.film

.::. .::.

okres Praha-východ

56 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Sedm (1995)

  Prvotřídně vystavěný scénář Andrew Kevina Walkra má opravdu co nabídnout. Originálně a velmi vkusně propracovaná zápletka bez potřeby šablonovitosti nebo klišé. Úžasně se všeho zmocnil David Fincher, svou režisérskou taktovkou rozehrává překrásně temnou a chvílemi mírně odpudivou atmosféru (kamera a celková výprava jsou na jedničku), která na diváka chtě nechtě působí.

 • poster

  Juhong geulshi (2004)

  Kufrová scéna byla poslední kapkou, která navršila pětihvězdný pohár. Film skýtá mnoho zajímavých složek, které zaujmou divákovu pozornost a je vcelku jedno, jestli se jedná o vyšetřování vraždy, nebo o osobní život policisty. Eun-ju Lee předvádí vysoce kvalitní hereckou práci. Její nečekaná smrt v reálném životě pak člověka zamrzí o to víc...

 • poster

  Old Boy (2003)

  Jeden ze zásadních filmů asijské kinematografie posledních let. Celý snímek nenápadně osciluje na hraně černého humoru a dramatického thrilleru. Psychologický přesah postav je záměrně směřován i na diváka, který je nucen vše vnímat z pohledu Dae-su Oh (vynikající Min-sik Choi) a pomalu rozkrývat otázku jeho uvěznění. Tah na velké finále je tu samozřejmě cítit, ale po dosledování a setřídění myšlenek je znát jeho dobré načasování – katarze má na diváka velmi hluboký dopad. Filmu dává velké množství energie také jeho audiovizuální zpracování. Chan-wook Park skutečně velice precizně režíruje. Je to znát na každém pohybu kamery - zejména úhly, ze kterých se scéna snímá. Zásadní vliv zde má také střih a naprosto úchvatná hudební složka. Tento snímek je neuvěřitelně ucelený, kompaktní a přitom dává možnost pohlédnout na sebe jako na existenciální multižánr - klamat tělem. Strhující, hyperstylizované, nezapomenutelné. Jeden z nejlepších filmů co jsem za poslední roky viděl.

 • poster

  Anglický pacient (1996)

  Převést na filmové plátno román Michaela Ondaatje Anglický pacient je nelehký úkol. Anthony Minghella z románu nasává všechny potřebné atributy ke kostře melodramatu a nechává si čas na pozvolné vyprávění se stupňujícím tempem. Samotné filmařské řemeslo je na perfektní úrovni - jenom kamera a soundtrack mohou složit bez diskuze ukázkovým příkladem. Anthony Minghella dosáhl tímto snímkem dle mého názoru vrcholu své kariéry. Všechny ostatní snímky, které následovali, byli nadprůměrné, ale kvalit pacienta nedosáhli. Anglický pacient se brzy stal zcela mým osobním filmem a předpokládám, že mne nikdy nepřestane fascinovat… zprvu vláčné tempo, proseté řadou inteligentních dialogu nabírá na intenzitě a pomalu vás veze do finálních třiceti minut, které považuji za absolutní emotivní vrchol hraného celovečerního filmu.

 • poster

  Vymítač ďábla (1973)

  William Friedkin v tomto snímku bravurně zasáhl několik rovin. Pro diváka je nejhmatatelnější neustále se stupňující sugestivní atmosféra a pocit neviděného zla. Postavy svým jednáním nesou ve snímku prvky psychodramatu, a naturalismus scén při vymítání a střetem s posedlou Regan rámují film žánrovým základem hororu. Střet racionálna a iracionálna skrze dvanáctiletou pannu dohání účastníky k šílenství. Klasika světového hororu vystihuje Satana v jeho nejčistější podobě. 100%

 • poster

  Spalující touha (1999)

 • poster

  Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

 • poster

  Mluv s ní (2002)

  Nádherná psychologie postav a barvitý příběh nabytí emocemi. Mluv s ní tvoří další mistrovské dílo Pedra Almodóvara.

 • poster

  Antikrist (2009)

 • poster

  Vyvolený (2000)

  Propracovaný snímek v každém svém záběru. Shyamalanovi režisérské schopnosti zde doslova kulminují - neboť v jeho dosavadní tvorbě jsem zatím vymakanější kousek neviděl. Velkou váhu má onen pomalí a plynulý přerod z řadového občana do "hrdiny" a vhodně zvolené záběry kamery, při kterých chvílemi doslova zažívám orgie - stačí si vzpomenout na pád ze schodů pana Skleněného. Unbreakable bude Shyamalanovi dělat radost ještě hodně dlouhou dobu - je oproti Šestému smyslu divácky mnohem "trvanlivější", režisérsky vyzrálejší a má svou nenapodobitelnou intimní atmosféru. Povedený kousek ve všech svých složkách.