Králova řeč (2010)

Film Oscarových kvalit. Králova řeč mě vrhla na sto třináct minut do historie, v níž potkáte koktavého a nejistého Alberta, který se po nečekaných událostech a také nezodpovědnosti svého bratra, stane ze dne na den králem. Každým dalším shlédnutím mám ten film radši a radši – ten příběh, který je vykreslen s neuvěřitelnou přesností a decentností, tu souhru Colina Firtha a Helen B. Carter, tu historickou výpravu i hudbu, která dokázala prodat divákovi každou scénu. C. Firth i H. Carter opět ukázali, proč patří mezi hereckou špičku. Brečící scéna Alberta byla famózní, jako kdyby jste se té tísnivé, zoufalé atmosféry kolem budoucího krále mohli konečky prstů dotknout a pocítit jeho strach, zoufalství a úzkost. Vše vypadalo tak uvěřitelně, chvílemi jste propadali strachu, za chvíli bezmocnosti a po pár vteřinách už jste s hlavním hrdinou vdechovali vzduch odhodlání. Tom Hopper dokázal ve filmu zužitkovat naprosto všechno, Britové jsou v tomhle zkrátka extratřída, bez debat pět hvězdiček!

První republika (2014) (seriál)

V záplavě tuctových seriálů se zčistajasna objevil historický seriál o pouhých dvaadvaceti dílech. Nejsem zrovna velkým fanouškem českých filmů a seriálů, ale o to více dokážu ocenit, když se ve směsi filmů snažících se o humor, či drama (dle potřeby) a telenovelických, nekonečných seriálů objeví něco, co mě dokáže zaujmout. První republika to dokázala svým historickým zaměřením, to především, ale také poutavým příběhem – ten se sice po několika dílech začne trochu táhnout, možná až zbytečně, ale i přesto pro mě republika neztrácela na atraktivnosti. Proč? Vždyť svět je plný kvalitních seriálů, které by průměrnou První republiku strčily hravě do kapsy. Mě však bavilo sledovat výsledek práce českých tvůrců, kteří se tímto tématem naprosto vyhranili ohraným komediím, které běží s obměnou prostředí (nemocnice, letiště, svatební salón) na ostatních kanálech stále dokola. Dle mého názoru těmto seriálům už dávno odzvonilo, nová generace netouží pouze po komplikovaných vztazích na jednom nejmenovaném předměstí. A právě První republika by mohla udat směr další tvorby – a možná i udala, viz. další historický film České televize Jan Hus. První republika měla k dokonalosti samozřejmě daleko, ale čtyři hvězdy dávám proto, protože mě svým způsobem uchvátila a ukázala mi, že i taková cesta může v české kinematografii vést. Bavilo mě to, hercům – především bratrům Valentovým jsem jejich životní osudy naprosto věřila, rozuzlení na konci mě navzdory všem hypotézám a předpovídaným koncům překvapilo. A nezáleží na tom, že britskému Downton Abbey nesahá První republika ani po kotníky. Když vezmeme v potaz naše české podmínky a naše schopnosti, tak tich tvůrci využili skvěle a stvořili zajímavý seriál, který rozhodně není tím nejlepším, ale může být právě tím odrazovým můstkem pro další takovou tvorbu.