• Thriller

Agresivní virus (2014) (seriál)

Zaujímavý námet, herci na úrovni, atmosféra hororovo silná. Niektoré scény naozaj brutálne a nepríjemne hrozivé. Bohužiaľ v každej epizóde doposiaľ kliše za kliše a scéna "Sľúb, že budeš v bezpečí" nelogicky kvôli dejovej línii vo mne zabila vieru v niečo kultovejšie. Zatiaľ sa jedná o priemerný seriál s dobrou atmosférou, ktorému podkopávajú nohy klišé.

Alyce Kills (2011)

Alyce je rozhodne zaujímavý počin, ktorý bude naveky rozdeľovať divákov. Film sa začína ako klasická televízna dráma, ktorá sa po chvíli pretaví do psychologického trileru s možnými supernaturálnymi prvkami len dovtedy, dokým sa nezačne absolútne absurdné bláznovstvo v podobe nekrofílie, masturbácie, bolestivého sexu a porcovania ľudských tiel. Niekomu môže vadiť táto náhla premena, ja som si však užil film ako celok a rozhodne som ho nevidel poslednýkrát.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Technicky bez chyby, vizuálne krásny, hudba s Pánom Bohom dokonalá, samotný film je nabitý superzločincami, akciou, zábavou, premiešaný s videnou dilemou a láskou. Zamrzí povrchnejšie venovanie sa Elektrošokovi, jeho postava mala hĺbku, škoda, že to tvorcovia urýchlili a nevyťažili z neho viac. Aj napriek tomu som sa ani na sekundu nenudil, naopak, kráľovsky som sa bavil. Koniec načrtol, kam by sa Úžasný Spajderman mal posunúť a ja len dúfam, že ho tam tvorcovia dotlačia. Majú jedinečnú príležitosť posunúť Spidermana do veľmi dospelej a mierne temnej roviny. Čiže prvé dve časti som bral po príbehovej stránke ako " rozbeh" a ja sa len idem modliť, aby trojku nepokašľali.

American Horror Story - Murder House (2011) (série)

1. séria: Ono je to vlastne taká zmotanina všetkého už videného a čítaného z ducharín za posledné 20 ročie. Niektoré pasáže naozaj brnkli na moju strunu radosti, soundtrack z tých lepších. Páčila sa mi atmosféra a niektoré béčkové prvky, či prvky zo starších hororov. Na strane druhej je tu kliše cez kliše, absolútne ma nezaujímalo, čo sa deje a čo sa stane v ďalšej časti. Pomaly ale isto sa z toho stávala len lacná telenovela okorenená pár mŕtvolami a duchmi. To jedna z vecí, ktorá mi vadila. Tvorcovia sami nevedeli, čo vlastne chcú. S duchmi sa hrali, ako chceli. Raz ich je vidieť, raz nie (jedna veta na konci to nezachráni), niektorí maju rany na tele, iní su krásni, ini sexujú. Raz sú pripútaní k pozemku a neskôr sa premávajú po uliciach, potom niektoré momenty ( vrátane s finále) postrádajú nie logiku, ale skôr "spojenie". Raz je tak a raz onak. Tvorcovia si tento druhý svet dotvárajú podľa toho, čo potrebovali a to mi prišlo ako grc. Škoda nevyužitého potenciálu pri niektorých postavách. Čoraz viac to bolo uťahané a bolo poznať, že tvorcovia len nakladali a nakladi, čo mohli, aby to ešte kúsok trvalo, 12 epizód bolo jednoducho veľa. Tie mini historky boli vizuálne spracované pekne. Finále série bola hororová komédia a k tónu predošlých častí sa to nehodilo. Niektoré dialógy ako vyrvaté z béčkovych hororov v 80. rokoch. Aj napriek sa to dalo v pohode užiť, niektoré epizódy boli skutočne pekné. 60% 2. séria. Tu sa tvorcovia rozhodli sériu vyplniť všemožným z hororov mimo duchariny. Mimozemštania, asylum, blázni, posadnutie, monštrá, slasher atď. Musím povedať, že ma táto séria vtiahla viac. Začiatky série som si naozaj užil. Problém nastal v momente, kedy sa mal začať lámať chleba a divákovi dať pociť "uspokojenia". To tu proste nie je. Každý jeden motív a koncept je tu len načrtnutý. Akoby maliar len spravil jedeň ťah a nechal ho tak a to nehovorím o tom, že pred a po lámaní cítiť zase uťahanosť a unudenosť a to i napriek bohatým možnostiam. Mimozemštania a deti.. proste nič, len taká výplň, aby reč nestála. Nazi chlapík, nič, ten vyzeral na silnú postavu, bohužiaľ zrazu zmizol v popole. Diabol? Nič, spadne a finiš. "Monštrá"? Zase nič, zaľahnú spolu s náckom, lebo nevedeli tvorcovia čo s nimi. Bloody Face v.2 ? Nič. Žiadne vyvrcholenie, všetko sa len vyparí odfláknutým spôsobom, čo je škoda, lebo teraz mali tvorcovia naozaj zvláštne pestrý materiál. Mám pocit, akoby to nemali premyslené. Len nejaký náčrt a za pochodu si to dotvárali a narazili na to, že proste to nejde. Snaha vytvoriť čudný svet týmto všetkým je úctihodné a malo to naozaj svojskú chuť a atmosféru, len celkové spracovanie strašne nestíhalo za myšlienkami A niekedy som nechápal motívom postáv, vážne. Zobrali si veľké sústo. Technicky je to super, vizuál áno, creepy atmoška jasné, o tom niet pochýb. Ale pod tým všetkým sľubným a ťahavým sa po chvíli začnú odkrývať trhliny a diery série a úprimne, ani som to nechcel dopozerať. Čo je škoda, lebo po prvých epizódach som mal pocit, že to pôjde na 90 % a viac. Bohužiaľ. 69%. Ale za pozretie naozaj stojí. 3. séria. Tešil som sa na túto sériu, oprášiť čary, čarodejnice, voodoo sa mi páčilo. Bohužial z toho spravili High School Musical s občasnými nechutnými momentmi. Tvorcovia spravili aj tú chybu, ako v prvej sérii- kašlú na svet, ktorý vytvorili. Raz je tak, raz onak, potom sa deje to a inokedy tamto+ predvídateľnosť, naťahovaná nuda znudená a Jessica Lange s tým jej šepkaním mi už liezla na nervy. Nevravím, že je to celé zlé. Niektoré scény sú skvelé, ba aj niektoré epizódy ako celok boli na vysokej úrovni, bohužiaľ je to strašne málo a séria ako celok je jedna nudná tínedžerská otrava. 52%

Among Friends (2012)

Among friends alebo keď narušená osoba odhaľuje tajomstvá svojich "kamarátov" pri jednom stole. Miestami vtipné, miestami nepríjemné, stále zábavné a zručne natočené. O originálny a prelomový počin naozaj nejde, ale za pozretie stojí určite.

Amputace (2012)

Tento film bolo pre mňa ťažšie hodnotiť, preto som si dal čas na napísanie komentára. Totižto, podľa opisu a obrázkov som očakával absolútnu nechutnú prasačinu, kde sa bude škaredá a neumytá trúba váľať v menštruačnej krvi počas niekoľkých sexuálnych aktov. Očakával som poodrezávané časti tiel a následnú masturbáciu s nimi. Jednoducho som očakával úchylnosť na novej a vyššej úrovni. Pravda je však taká, že film svojim vzhľadom klame, možno zámerne. Značnú väčšinu zvráteností uvidíte v prvej 25 minútovke. Témou filmu nie je zvrátené dievča robiace choré veci. Témou filmu je krik o pomoc, ignorancia a a neochota zakročiť. Mladé dievča má očividne zvláštne prejavy svojej povahy. Je fascinovaná krvou, neprejavuje emocionálny záujem prakticky o nič, nestará sa o seba, nezaujíma sa o seba. Všetci vrátane rodiny ju vnímajú ako čudáčku. Ako niekoho, kto taký proste je. Je jedno, či zvracia v triede, zozbiera mŕtveho vtáka zo zeme, spôsobí traumu chlapcovi. Jej rodičia riešia vlastnú krízu a jej dopriali pomoc dobrovoľníka kňaza. Dievča upozorňuje na to, že kňaz nemôže pomôcť. Dievča niekoľkokrát počas filmu doslova požiada o pomoc, pomenuje svoje problémy a spraví si vlastnú psychopatologickú analýzu. Divák to vníma ako teenagerský sarkazmus čudáčky a okolie si ju nevšíma, lebo je čudáčka. Film tak nie je o tom, či niekoho obleje menštruačnou krvou. Film je o tom, ako si ľudia, okolie i rodina nevšímajú symptómy mentálnych kondícií/ porúch a zvalia to na "fázu." Namiesto úchylárčiny sa vám dostane psychologickej drámy o dievčati, ktoré potrebuje pomoc, pýta si pomoc počas celej stopáže a vy sa len usmievate hovoriac si "kedy spraví ďalšiu prasačinu?"

Anguish (2015)

Toto bol ten najhororovejší zážitok. Vážne. Čistý horor. Tak neskutočne nudný, uťahaný a dlhý film i napriek štandardnej minutáži som v živote, ale v živote nevidel. Po hodine som si pripadal, že pozerám trojhodinový Director's cut Titanicu a keď si po hodine poviete s povzdychom "ach, ešte polhoďka", viete, že pozeráte "skvost." Ten film je nudný i napriek tomu, že sa v ňom deje viac oproti iným lacnotám, kde sa 45 minút sťahujú decká do chatrče, Vážne, prvý kontakt s čímsi" príde pomerne skoro, ale to je tak všetko. Tie dlhé, dlhé, dlhočízne zábery, tie zbytočné 3 sekundové irelevantné zábery plodov stromov, tie manévre hore dole. Tie detailné zábery. Tak dlho som sa nepozeral do očí ani svojej bývalej. Všetko, všetko tu trvá dlho a dlho. I to desivé, resp. s potenciálom mať desivú atmosféru je tu tak rozťahané, že vás prejde nálada báť sa. Sonny si za príklad zobral hipsterské, pseudoartové nezávislé filmy a myslel si, že na festivaloch z toho všetci zvlhnú, "lebo je to iné." Pritom ten samotný plot nebol vôbec zlý.. možno nie svetoborný a rozhodne nie svieži v posession žánri, ale bol fajn, akurát, ale keď vás celý film nezaujíma, čo sa deje a ako sa to skončí, niečo ste niekde pokakuškali. Pretože mne vážne prestalo záležať na tom, ako sa to skončí v momente, kedy mi režisér naservívoval 35 sekúnd trvajúce hladkanie vlasov v nemocnici. Tvorcovia chceli spraviť horor postavený hlavne na emóciach a vykresleniu emócií, ale to sa nerobí hraním na gitare a dlhými zábermi. Na to treba viac skúseností. Jedna hviezda za to, že ide o debut a za praskajúce kosti na konci filmu.

An Honest Liar (2014)

Boj s podvodom, manipuláciou, prehratý kvôli ľudskej hlúposti, ignorancii a naivite. Veľký človek, skvelý dokument mapujúci nie len jeho profesný život, ale i ten osobný.

Annabelle (2014)

Po stokrát omielaná hovadina. Sem tam tvár bábiky, sem tam sa otvoria dvere, niečo spadne, niečo buchne, dokonca vznikne požiar. Nečakane sa do príbehu primotá mama JuJu a smiešny koniec ako hrom ukončí paródiu na horor. Tlesk, tlesk. Snaha byť Wanom niekedy nestačí a v niektorých prípadoch sa ani neoplatí.

Ash vs Evil Dead (2015) (seriál)

Bruce Campbell sa vracia s motorovou pílou po tom, čo zhúlený zarecituje z knihy pokrytej v ľudskej koži niečo o Cunde a zvolá tak zlo. Geniálne zábavná hororová prča.