Pocit viny (2007)

Ačkoliv chápu, co se autoři snímku snažili sdělit světu, když se nad tím člověk trochu zamyslí, je závěrečné rozhodnutí hl. hrdinky motivováno egoismem - jelikož vidí mizérii a hlodání svědomí svého budoucího poznamenaného života, obětuje se a přenechá mizérii a hlodání svědomí své kamarádce. Spoléhá zřejmě na to, že její svědomí není tak silné - o čemž dost pochybuji vzhledem k jejímu náboženskému založení a tomu, že se sama první nabídla. Těžko říct, jak bych se rozhodl v její roli - asi bych vytáhl minci a hodil si. Oceňuji závěrečný flashback (ten úplně poslední, jak jdou znovu na wc), zprvu jsem mu moc nerozuměl, ale myslím, že jsem pochopil proč tam byl. Mé důvody pro tři hvězdy jsou: nepřesvědčivý výkon Umy, frackovitost její dcery, střídání flashbacků/flashforwardů? a scény v lese ke konci. P.S. Líbilo se mi, jak toho kudrnáče nechaly, ať si v pohodě přebije zásobníček - myslím, že dvě holky by takovýho chrousta možná i přepraly a alespoň by nebyly jak prasata na porážce.

Štamgast (1987)

Kolize dvou světů - světu alkoholiků a "spořádaných" diváků dává nahlédnout do života barového ochlasty, který se noc co noc účastní rvaček s barmanem za přihlížení místních ochlastů a přes den si líže rány, aby se v noci mohl zase porvat. Něco na syrovosti a osobitosti, kterou štamgastovi vtiskl M. Rourke vyvolává v divákovi zpytování sebe sama - jasně Rourke je ožrala a rváč, jenomže zároveň si vůbec na nic nehraje, přijal svoji roli a nechce být nikým jiným, než ožralou a rváčem. Je v něm upřímnost, moudrost a jak řekla F. Dunaway skoro až šlechtická krev. A jeho přirovnání luxusní vily k pozlacené kleci pro ptáčky působí takřka magicky.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Řekl bych, že SW VII je přímý přenos fraškovitého zániku jedné velké série a dětských snů. Jakožto fanoušek série jsem po shlédnutí filmu malém skočil ze střechy nejbližšího kinosálu, protože prázdnota a vyčpělost tohoto filmu mě zase jednou srazila na kolena a vzbudila ve mě pochyby o duševní příčetnosti lidstva jako celku. Naštěstí jsem byl na filmu s kamarádem, který mě ujistil o mém vlastním zdraví a s kterým jsme se shodli, že SW VII je zparodovaná a vykradená IV s dírami v logice a příběhu tak hrůzostrašnými, že by mohly ve tmě děsit i komiksové hrdiny. Mnoho lidí říká, že je film lepší než prequelové episody, ale i ep. I a II jsou oproti tomuhle škváru klenoty kinematografie.

Interstellar (2014) odpad!

Takže si to shrňme. Někde u Saturnu, nebo kde, se objeví warpová díra o které vědci neví absolutně nic - jenom to, že je to warpová díra. A tak je nenapadne nic lepšího, než tam poslat enklávu kosmických lodí se kterými ztratí kontakt. Načež začnou armádnímu pilotovi padat ze skříně knihy, které si shazuje on sám zprostřed černé díry a tato událost ho dovede až do komplexu NASA, kde mu řeknou, že je JEDINÝM a NEJLEPŠÍM a AMERICKÝM kandidátem na další expedici do warpové díry. Myšlenkovými pochody a analýzou situace hl. hrdina dospěje zřejmě k závěru, že z nelogičnosti celé situace a absurdity první půlhodiny filmu se dá vymanit jenom tak, že odletí ze Země, na které zanechá svou dceru, syna, všechen svůj majetek a zřejmě i režiséra a scénáristu... Doufám, že z toho co jsem zde jemně nastínil, je patrné, že tenhle film je neskutečná ptákovina, která má ze sci-fi společného asi tolik jako dětské omalovánky se Salvatorem Dalim.