Ostrov svaté Heleny (2011)

64 % REŽIE / Vlastimil Šimůnek: *** KAMERA / Richard Špůr: * (Kamera je největší slabina filmu. Určitě má pár dobrých okamžiků. Ve filmu se objevuje řada nevšedních záběrů. Někdy jakoby loudavé a vláčné tempo dlouhých záběrů se mi líbí. Kamera určitě skrývá jistý potenciál, ale na druhou stranu právě práci s kamerou viním za jistou topornost některých scén (zejména scéna s kočárkem na ulici). Navíc z technické kvality digitální kamery mi místy přišlo, že se víc než na velké kinoplátno film hodí na televizní obrazovku) SCÉNÁŘ / Vlastimil Šimůnek, Andrea Bílková: *** (Kvalitní scénář je vedle výborné hudby hlavním tahákem díla. Jisté sortě diváků určitě příjde málo akční a děj filmu ze začátku poněkud roztahaný. Já si toho naopak cením. Tvůrci se vyhýbají laciným prvkům a klišé a příběh nepostrádá upřímnost a duši.) HERCI: *** (Musím se přiznat, že mi Laďa Kerndl zpočátku přišel trochu toporný a v nové herecké poloze poněkud nejistý. Bylo to vidět především vedle skvělého hereckého výkonu Zuzany Slavíkové. Postupem času mě ale Kerndl přesvědčil, že hrát umí. Melancholická poloha mu velice slušela a věřil jsem mu to všechno daleko víc, než mnoha českým profesionálním herců v jiných filmech. Velmi příjemným překvapením byl i Pavel Bobek, jež se své role ujal opravdu se ctí. Velmi přirozeně na mě působili i neherci z Banátu. Tak by to nemohl zahrát žádný profesionální herec, který tam nežije. Už jsem se zmínil o několika scénách, které na mě působily toporně - tomu však podle mě výrazným dílem přispěla kamera) HUDBA / Luboš Malina: **** (Velmi dobrá hudba! Nejen Kerndlovo chraplavé blues, ale i tóny flétny a originální hudba Luboše Maliny skvěle doplnily atmosféru, výborný tah režiséra) _______________________________________________________________________________________________ SMEKÁM PŘED REŽISÉREM ŠIMŮNKEM, KTERÝ CELÉ NATÁČENÍ "SÁM" FINANCOVAL. V DNEŠNÍ DOBĚ MULTIKIN STVOŘENÝCH PŘEDEVŠÍM PRO PROMÍTÁNÍ AKČNÍCH AMERICKÝCH BÉČEK MI VZNIK A PROMÍTÁNÍ FILMU OSTROV SVATÉ HELENY PŘIPADÁ JAKO POHÁDKA. VÍCE TAKOVÝCH UPŘÍMNÝCH ČESKÝCH FILMŮ, KTERÉ SI NEHRAJÍ NA NIC VÍC, NEŽ JSOU, BYCH PROSIL.

Tchyně a uzený (2011) (TV film)

REŽIE: ** SCÉNÁŘ: *** HERCI: *** HUDBA: *** KAMERA: **

Jak vyrobit paniku (2010) (TV film) odpad!

správný překlad: Jak vytvořit propagandu. Tenhle dokument vám to opravdu ukáže. Ne však ani tak na dokumentech, které kritizuje, ale spíše vlastním příkladem.

Kuky se vrací (2010)

70 % REŽIE: ***** KAMERA: ***** SCÉNÁŘ: ** HERCI: *** (známe hlasy mě trochu rušily) HUDBA: ***

Občanský průkaz (2010)

47 % REŽIE: *** (81% na csfd ukazuje, že se povedlo, já bych našel velké výhrady) KAMERA: *** SCÉNÁŘ: * (v první řadě bych vytknul grotesknost, plochost a přílišnou černobílost charakterů postav, která je bohužel typická pro Šabacha a Jarchovského a která byla patrná především v první půli děje, dále realitu doby se vůbec vystihnout nepodařilo, to ať se na mě nikdo nezlobí, koneckonců i ten zásah na koncertě plastiků byl i na tehdejší dobu hodně přitažený za vlasy, všechny postavy se chovaly přesně tak, jak se podle současného retrospektivního pohledu na tu dobu chovat měly) HERCI: *** (výborný výkon Myšičky, Geislerové, Liškové, naopak hlavní hrdinové mě vůbec nepřesvědčili, plusem je, že se Trojan snažil vsadit na neokoukané tváře) HUDBA: ***

Přemluv bábu (2010) odpad!

0% Pořád mi hlava nebere, že je pod tímhle podepsán Petr Zelenka. Se vší úctou k jeho předešlým dílům, tímhle u mě klesl na samotné dno. Přijde mi k pláči, když narazím na člověka, kterému se tohle líbí - kam až česká společnost klesla. Ještěže aspoň tady na csfd je hodnocení vcelku odpovídající.

Útěk ze Sibiře (2010) odpad!

20 % REŽIE: odpad! (mimo jiné snad ten nejhorší střih, co jsem ve filmu viděl, všechny okamžiky a scény, které slibovaly napětí, byly "prostřihnuty", aby je snad režisér nemusel točit) KAMERA: ** (ani kamera to nezachránila, v podstatě nebylo na co koukat, přesvětlené záběry, žádná atmosféra, nudné záběry z dálky na pochodující postavy) SCÉNÁŘ: odpad! (námět atraktivní, prvních pár minut slibuje pořádné drama,postupně ale film začíná pořádně nudit, charaktery a psychologie postav téměř nulové, naprosto nereálné a stupidní chování hrdinů. První co mě iritovalo bylo, že všichni ti Rusáci, Poláci a Jugoslávci, mluvili lépe anglicky než svou rodnou řečí. Myslim, že by se Amík v lágru hodně rychle naučil rusky. Dialogy typu "Kdy už tam budem", "Tohle je Bajkal" (mimo jiné připomínal mi trochu Štrbské Pleso), "Sakra Mongolové jsou taky komunisti, budeme muset jít dál do Tibetu - Tak jo, OK - Sakra tady je fajn, ale je tu nuda, pujdem dál přes Himaláje v zimě až do Indie, v zimě by to mohl bejt fakt zážítek - Fajn proč ne"... Pane bože na dialogy v tomto duchu fakt nemám. Dějová zápletka nulová, stupidní, nereálná. Ví někdo proč tam byla ta postava tý holky? A jak to, že jí nikdo z těch několik let nadrženejch chlapů, včetně kriminálníka Valka, nechtěl znásilnit a přijali jí mezi sebe jako kámoše do party? Víte vůbec někdo jak to vypadalo, když v tý době utíkali z gulagů? Ti vězni, a to ne jenom kriminálníci, ale inteligence, se navzájem na útěku zabíjeli a jedli, okrádali a zabíjeli lidi na potkání, vyhládlí, k smrti zesláblí. Uprchlíci z gulagů byli mezi obyvateli SIbiře obávanější než medvědi nebo sněhové bouře, narazit na takovou partičku v lese byla téměř jistota, že skončíte na rožni. To naši "hrdinové" jsou stále svěží, nic není probléim, všechno OK, chvíli maj sice hlad, někdy žízeň, ale jsou to tafáci, vypadají pořád stejně dobře jako první den na útěku, oblečení stále čisťounké a nepotrhané. Dále potom ty neustále vysvětlivky pro amerického diváky pořádně otravovaly. Plno logických a dějových chyb. Ruský grázl Valko by nejdříve hlavního hrdinu bez mrknutí zabil a o pět minut později mu leze do prdele. Byla to spíš taková jedna malá óda na americký charakter a agitka proti Stalinovi. To vysvětluje proč na to z Hollywoodu šly peníze. HERCI: ** (Colin Farrell byl dobrý, ale to je tak vše. Neviním ani moc herce. Zahrát debilní postavy se kladně dá jen ztěží) HUDBA: * (žádná, snad kromě pěti minut. Trestuhodné na takovýto výpravný film) __________________________________________________________________________________________________ PO PŮL HODINĚ UŽ JSEM SI JEN CELÝ FILM ŘÍKAL "AŤ UŽ TAM PROBOHA DOJDOU" Nejvýstižnější komentář: Pokeball, Pafl

City Island (2009)

84 % REŽIE: **** KAMERA: ***** SCÉNÁŘ: *** (neotřele vtipné, oddychové, nevšední) HERCI: ***** (krásná Emily Mortimer, sexy Julianna Magulies a Sharon Angela, charismatický Steven Strait, přesvědčivé výkony na které se velmi příjemně dívalo) HUDBA: ****

Dům ďábla (2009)

75% REŽIE / Ti West: **** KAMERA / Eliot Rockett: ***** (skvělá atmosféra hororu stojí především na hudbě a skvělé kameře) SCÉNÁŘ / Ti West: *** (poměrně zajímavý námět a zápletka, ale rozuzlení mě trochu zklamalo, čekal jsem trochu víc) HERCI: *** HUDBA / Jeff Grace: ***** (atmosféra by se dala krájet) _________________________________________________________________________________________________ VYSOKÉ HODNOCENÍ DÁVÁM PŘEDEVŠÍM ZA SKVĚLOU HOROROVOU ATMOSFÉRU, KTEROU SE REŽISÉROVI PODAŘILO VYTVOŘIT BEZ LACINÝCH HOROROVÝCH TRIKŮ A KLIŠÉ. NICMÉNĚ PŘÍBĚHU PODLE MÉHO NÁZORU CHYBÍ NĚCO K TOMU, ABY ZŮSTAL V MÉ MYSLI I PÁR DNŮ PO DOKOUKÁNÍ

The Obama Deception: The Mask Comes Off (2009)

Ve filmu se objevuje plno totálních blábolů, ale se zásadní myšlenkou "Podvod jménem Obama" jednoznačně souhlasím (přestože nedávno ještě patřil k mým oblíbencům) - pravda je taková, že dělá totéž co Bush, ne-li v horším - a tedy pravý opak toho co proklamoval ve volební kampani. Tady totiž vůbec nejde o Obamu, Bushe nebo Clintona... at zije americka demokracie! ROZHODNĚ STOJÍ ZA TO VIDĚT, AČKOLIV MUSÍM ZOPAKOVAT, ŽE VE FILMU JE ŘADA VYLOŽENÝCH BEJKÁREN A ALEX JONES JE SVÝM ZPŮSOBEM MAGOR. TO ALE NEZNAMENÁ, ŽE NIC Z DOKUMENTU NENÍ PRAVDA...