• Pohádka
  • Rodinný

Kamaráti (1973) (TV film)

Veľmi dobrý slovenský "triler" z roku 1973 (scenár: Ján Ďurina). Trojica navrátilcov z väzenia začína život na slobode. Kocúr (Rajniak - podobná rola ako v Medenej veži, či Orlom pierku) je nepolepšiteľný - ukradne auto, ujde z miesta nehody, ukradne peniaze. Líška (mladý Dočko) je dobrodruh - povedal by som pištolník, vláme sa do chaty, kam neskôr príde majiteľ s frajerkou. Koval (Machata) chce začať nový život. Jeho žena (Fialová - hovorí Rysová) však randí s Kovalovým bývalým kolegom (Bindas), za ktorého si pravdepodobne odsedel trest. Všetci sa ku koncu stretávajú u Kovalovcov... Ešte malá perlička - na chvíľu sa tu objaví dcéra Kovalovcov, ktorú hrá 14 ročná Jana Nagyová.

Návraty z neskutočna (1997) (TV film)

autor: Jozef V. Schwartz, scenár: Ján Števček, 1. pov - Zamatový hlas (muž telefonuje s "mozgom" mŕtvej ženy), 2. pov - Kristína (manželka sa po autonehode stretáva so svojim "mŕtvym" manželom)

Pravo na prošloje (1989)

Zaujímavý film zobrazujúci život po vojne - osudy vojaka ČA Grigu (Kodeš - hovorí Paulovič), Cabadaja, ktorý bol pri transportoch židov (Václav Knop - hovorí Kňažko), majora britského letectva Koubeka (Rusev) a neskôr novinára Zajaroša (Petr Lepša - hovorí Ján Kroner). Po čase je Koubek v kameňolome, Griga, keďže nevie dokázať, že bol v ČA, pracuje v uhoľných skladoch a Cabadaj sa stane vplyvným komunistickým funkcionárom. Novinár Zajaroš pátra v Rusku po spolubojovníkoch Grigu. Pri tom spoznáva amerického veľvyslanca v Moskve (Županič - hovorí Haverl) a zisťuje aký je život v Rusku. Griga nakoniec dostáva vyznamenianie. Hrá tu množstvo ruských hercov, ktorí sú predabovaní slovenskou hereckou elitou. Svoj hlas ostal len Javorkovej a I. Romančíkovi.

Riziko (1978) (TV film)

Metóda zvárania Ing. Macka (Dočolomanský) je ohrozená lepšou metódou Ing. Hanulovej (Valentová). Posúdiť, odskúšať a doporučiť metódu do výroby musí profesor Paldar (Pántik), ktorý je Mackovým svokrom. Celkom zaujímavá inscenácia z VÚ zváračského.

Dobrá správa (1995) (TV film)

"Obsah" je zas riadna fušerina. Tu sú piesne a ich interpreti : Valčíky som mala rada - Kolníková, Felix ### Kino Pokrok - Štepka ### Mama - S.Norisová, Caban ### Spomienka na Berlín - S.Norisová ### Slzy zamrzli - Hilmerová, Felix ### V méne occa - Kolníková ### V bruchách plno - Štepka, Porubjaková ### Dobrá správa - S.Norisová, Hilmerová. Celý filmík má príjemnú atmosféru, no a rozmýšľam dať 4. hviezdu za Norisovú.

Jazda na spiacom obrovi (1984) (TV film)

Mladá vdova (Solárová) číta denník svojho muža - horolezca (Paulovič), ktorý zahynul pri výstupe na Makalu.

Z môjho denníka (1995) (TV film)

dĺžka 58min - na motívy románu Edmonda de Amicis - scenár Garguláková. Obsah je trochu iný. V prvej poviedke sa chlapec Mário (Pavol Moško) stará o chorého (Greššo) v nemocnici, o ktorom si myslí, že je to jeho otec. Náhodou sa stretne so svojim skutočným otcom (Jedľovský), ale aj tak zostane v nemocnici a stará sa o neznámeho chorého. Ten nakoniec umrie. ### V druhej poviedke si syn Ferruccio (Ivor Gogál) vezme peniaze, ktoré vypadli otcovi (Obšil). Ide do krčmy, tam ich prehrá a ešte aj zostane dlžný. Sľúbi chlapovi, ktorému dlhuje (Kožka), že zajtra peniaze donesie, lebo vie, kde ich otec má. Navyše prezradí, že rodičia odcestovali a doma je len so starou mamou (Gruberová). V noci prídu zlodeji a v tme chlapca smrteľne zrania.

Snopy z piesku (1985) (TV film)

Pre mňa boli zaujímavé historické zábery na Bystricu zo strechy hotela Lux a potom mladé laborantky: Sládečková, Sanitrová, Šišková, Tyralová.

Za mestskými múrmi (1998) (seriál)

Sympatická snaha o povesti tentokrát z miest, ale na sériu "Na vysokej skale" to nemá. Vadili mi tam úvody a závery zo súčasnosti a tie nešťastné spevy (načo?). Všetky 4 povesti sú na csfd uvedené aj samostatne.

Samo, kupec a kráľ (1988) (TV film)

Igric Ježec (Slovák) rozpráva a spieva Samovi (Jamrich) príbeh o jeho živote ako sa z malého chlapca stal kráľom Slovienov. autor: Ján Hudec