Mixtay

student filmovědy

homepage

2 body

• 6.12.2018  10:49

Fantaskní sci-fi dle young adult knižní série, které se svými kvalitami řadí po bok Divergence či Maze Runnera. Svět Smrtelných strojů je bohatý o reálie a postavy, které mě upřímně zajímaly. Film bohužel trpí veškerými neduhy hollywoodských young adult adaptací, a to zmatečně komplikovanou výstavbou děje o mnoha postavách a příběhových liniích, která může fungovat v knize či seriálu, nikoli v celovečerním filmu. Prvních dvacet minut snímku je navíc přehnaně expozičně zatíženo a veškeré zásadní dějové zvraty nepřichází jako důsledek jednání hrdinů, ale jako zkratkovité zásahy dříve neuvedených vnějších činitelů. Navíc kvůli hlavní linii příběhu o "záchraně světa" vyznívá film lacině. Mnohem funkčnější by bylo rozvedení osobní linie hlavní hrdinky, které jsme se z většiny dočkali formou flashbacků. Ty byly svou charakterovou hloubkou a obecnou poutavostí zdaleka tím nejlepším z celého filmu. Vyznění ani nepomáhá fakt, že většina herců jsou neznámé mladé tváře, na které se pěkně dívá, ale svým výkonem vás zásadněji neosloví. Takto nehezky to dopadá, když se výstavba světa uspěchá a místo postupného pronikání se to zvrhne v roztříštěnou expoziční nálož, která mi celkový dojem i přes povedené vizuální efekty a slibné dějové momenty z většiny zkazila.