• Rodinný
  • Pohádka

Pakárna (2006) (seriál)

Pakárnaje velmi trefný seriál o mládeži zasazený do prostředí divokých transformačních 90. let. Je otázka, jak na něj budou reagovat mladší generace diváků, kteří tuto dobu nezažili a realita, v které se seriál odehrává jim tak bude dost cizí a nesrozumitelná. V tom měl seriál jisté zpoždění již v době vzniku, protože vznikl až v roce 2006, tedy nějakých 10-15 let po té době - tehdy ale cílová skupina náctiletých diváků už jen částečně pamatovala svět devatesátých let. Problémy mladých ale jinak budou stále stejné. Myslím, že je to i docela dobrá pomůcka pro výuku českých reálií let devadesátých a ilustraci toho, kam jsme se posunuli:-)

Dětská dopravní policie (2016) (pořad)

Původní 1. série z roku 2016 je super pořad pro děti dospělé. Scénář a režie jsou dobře zvládnuté, případy vypointované, jsou tam vedlejší vtipné zápletky. Prostě mini verze kriminálek.  Navíc má docela slušné herecké obsazení. A u toho je jen tak mimochodem trochu  vzdělávací a výchovný. A co je hlavní, děti to moc baví. Tento pořad je ve svém žánru velmi podařený, a je škoda, že má tak nízké hodnocení. Nechápu, proč má řada lidí potřebu hodnotit pořady, který vůbec nejsou určené pro ně, jako pro diváky. Bohužel 2. série z roku 2021 je otřesná. Slabé obsazení a herecké výkony, scénář zcela bez pointy, je to bezduchý osvětový pořad, kde se citují poučky z encyklopedie, a každý díl je zakončen násilně  ubohým pokusem o rap.    Zatímco první série je vytvořena profesionálně na úrovni velkých krimiseriálů, sama se bere s nadhledem poněkud parodicky, a je propracovaná, tak druhá série je obyčejný výchovný pořad podle tradičního televizního receptu, že když je  někdo moc mizerný autor pro dospělé, tak má dělat pro děti, protože tam se snese vše.  Chudáci děti. Je těžké najít seriál, s tak rozdílnými úrovněmi jednotlivých sérií.     BTW: i kulisy jsou v první sérii mnohem propracovanější - doporučuji pročíst si detaily nástěnky.

Stepující stonožka (1977)

Z francouzských válečných komedií možná nejlpší film. Na rozdíl od jiných, které jsou dnes k smti nudné a zdlouhavé má film svižný děj, a nemá hluchá místa. Humor je možná trochu jednoduchý a prvoplánoviný, místy lechce lechtivý, ale myslím, že netřeba být přehnan uplatý. Je to veselá komedie na kulturní téma, která je o mnoho úrovní výš, než třeba Kameňák, nebo různé snímky ze spojených států, kde se za humor považuje to, že se celý film prdí a krká. Z válečných komedií mi příjde nejlepší, i když kvalit snímků jako Muž z Acapulka nebo Zvíře nedosahuje. Srovnání se snímky Les Charlots ale snese dobře, většinu předčí.

Tik Tak (2012) (seriál)

Báječné příběhy pro předškolní děti. Pohodové, příjemné, ale zárovň se pořád něco děje. Nechápu, proč se někteří dospělí pohoršují nad tím, že je pořad nezaujal. Příjde mi to absurdní, ale říká to víc o nich, než o pořadu.

Agent Ploutvička (2009) (seriál)

Seriál hodnotím velmi kladně z následujících důvodů: -malé děti velmi baví -je zcela bez stresu, násilí, agresivity atd., vždy přátelský a pohodový, a přitom rozhodně ne nudný, ale naopak zajímavý a poutavý. -navíc je i osvětový a vdělávací Dalo by se mu sice asi vytknout, že občas jsou nápovědy nejsou úplně logické, ale pravděpodobně jde někdy spíš o problém překladu. Pro školkové děti výborný pořad, a dá se na to dívat i celá rodina.

Můj soused Totoro (1988)

Krásný klidný dětský příběh. Svým duchem mi to připomíná české filmy pro děti. Narozdíl od většiny japonské tvorby pro malé děti to není akčí, nehrozí zničení světa atd. Největší zápletkou na konci je, když se jedna z dcer ztratí. Klidný rodiný přípěb...možná ale bude děti i nudit. Po výtvarné stránce je to dobře zvládnutý standard. btw: sestry mají trochu podobná jména - jenda je Mei, druhá Satsuki. Jenže Mei se čte stejně, jako se řekne anglicky květen, a Satsuki je mimojiné starý japonský výraz pro květen.

Symboly krásy (2010) (seriál)

Seriál se věnuje řadě různých tradičních řemesel a uměleckých technik, jde, na rozdíl od povrchních zahraničních cestopisů, o japonský seriál určený původně japonským divákům, který jde opravdu do hloubky výroby a historie jednotlivých předmětů, navíc jím provází populární japonský komik.

Seitokai jakuindomo - Seitokai jakuindomo (2010) (série)

Anime založené na základě původní mangy. Ta je složená z tříobrázkových krátkých stripů, což se projevuje i na anime, které je vlastně jen sledem těchto tříobrázkových příběhů. Příjemně mě překvapilo, že se takovýto formát vůbec podařilo přijatelně adaptovat do anime. Veškerá konverzace se sice vždy skončí u nějakých sexuálních vtipů, ale vizuální forma je naopak přísně puritánská. Opravdu tu na vás nevyskočí žádná prsatice ani kalhotky. Vzniká tak zajímavý rozpor, který podtrhuje poněkud svérázný humor.

Scooby Doo: Záhady s.r.o. (2010) (seriál)

Za mě až příliš temná série. Vizuálně jedna z nejlepších, ale dost to sráží neustálé řešení vztahů, které tam zbytečně tahá negativní emoce. A navíc nemám rád příběhy na pokračování, takže hlavní příběh roztažený na 2 série mě nijak nenadchl, navíc když v první sérii postupuje jen velmi velmi pomalu. Jeho motiv je zajímavý, ale bylo by to spíš na film.